Budai-hegység sziluettje inspirálta lakótömb
Befejeződött a 3h építésziroda tervei alapján épült Dagály Park II. üteme. Az építészek szándéka a tömb szoborszerű megformálása volt a monotonitás elkerülése érdekében, a szabályozási terv kötöttségeinek figyelembevételével. A koncepciót a tervezők ismertetik.
A megrendelő OTP Ingatlan Zrt. körülbelül 500 lakásos lakóépületet fejleszt Angyalföldön, a Vizafogó városrészben, négy egybefüggő telken. Az egykori Láng Gépgyár barnamezős területe a Duna és a Váci út közé ékelődik. Északi irányban gyűjtőút köti a Rákos-patak zöldsávjával, nyugati irányban pedig a Turbina köz teremt kapcsolatot a Dagály fürdő megújult együttesével.
Ilyen léptékű lakótömb esetében könnyű a monotonon ismétlődő tömbök hibájába esni, ezért mi inkább a szoborszerű megformálás mellett döntöttünk. A kihívást az jelentette, hogyan lehet a szabályozási terv túlzott kötöttségei és az általa sugallt szokványos beépítés helyett egy friss, mai, a környezetre átvitten is reagáló épületegyüttest tervezni. A projekt első és második ütemében megvalósuló ház egy klasszikus, sarkán megnyíló keretet alkot – élhető környezetet, jól használható közösségi és privát területeket teremtve lakóik számára.
A szemközti hegyvonulatok inspirálták az épület alakját. A tetők hajlásszögének ritmikus emelkedése és süllyedése reflektál a Duna túlpartjának látványára, a Budai-hegység változatos sziluettjére. A tömegek között felnyíló üres terek a belső udvaron keresztül láttatják a túloldali épületvonulatot is, így a budai, absztrahált sziluett több síkon, mintegy térben jelenik meg.
A tetőn ritmikusan elhelyezett, egymáshoz képest sakktáblaszerűen eltolt tetőteraszok tagolják az egységesen lejtő tetősíkot, ezáltal a tetőszinti lakásoknak új dimenziót kölcsönöznek. Az egymás feletti lakásokat tükröztük, a hozzájuk rendelt loggiák felváltva jelennek meg, így a felület nyílásokkal determinált szövetszerűség felerősödik. Ez a szövetszerű homlokzati rendszer oldja a hatalmas monoton felületeket. Az egységes, szoborszerű megjelenést erősíti a homlokzat anyaghasználata is, ami egyszerű fehér vakolat. A földszint kilép ebből a rendszerből, az épület lábazataként jelenik meg.
A két épületrészt egy földszinti teremgarázs kapcsolja össze. Az épületek kanyargó traktusai két nem teljesen zárt, de a parkoló miatt megemelt szint révén mégis intim belső udvart fognak közre.
3h építésziroda
Szerk.: Hulesch Máté