Családi ház Dunakeszin
Archetipikus, kompakt formálás, újrahasznosított anyagok és letisztult belső terek jellemzik azt a családi házat, amelyet Boczkó Ákos Dunakeszire tervezett. Bemutatjuk a frissen átadott, mértéktartó családi otthont.
Megrendelőnk Dunakeszin, a dunaparti, kertvárosias lakóövezetben található saroktelken kívánt egy földszint és tetőteres családi házat megépíteni. A telek a tervezés idején már beépített volt, egy romos, magastetős téglaépület és egy faszerkezetű melléképület helyezkedett el rajta. Ezen épületeket elbontottuk, építőanyagaik nagy részét szerettük volna újrahasznosítani, ami a nagyméretű tömör téglákkal és a hornyolt tetőcserepekkel részben sikerült is.
A tervezett beépítés az egykori romos téglaépület helyére került. A tervezési program a földszintre, az előszobán kívül előírt egy nappali-konyha-étkező helyiségcsoportot, egy wc-t és egy kiszellőztethető kamrát. A földszinten a nappali legyen a nyugati irányba, a Duna panoráma felé tájolva és lehetőleg egy fedett terasszal határos. A tetőtérben két gyerekszoba, a szülői háló valamint a hozzájuk tartozó vizeshelyiségek kapjanak helyet. Igény volt továbbá, hogy a gyerekszobák lehetőség szerint keleti tájolásuak legyenek, a szülői háló pedig a Duna felé nézzen.
Az épület a keskeny telket nem „vágja" ketté, a kedvező benapozást a meglévő faállomány megtartása mellett optimálisan ki tudjuk használni. Az épület az északi oldalkert felé zárt tömeggel jelenik meg. Tömegformálása az egyszerű, a környezetébe formailag és anyaghasználatában is messzemenően illeszkedő formai utat keresi a kortárs építészet szellemiségében. Az épület egy nyeregtetős, a két bütüjén a bontott épület impregnált tégláival burkolt, amúgy fehér vakolt épületkeretbe foglalt építmény.
Az északi homlokzata zárt, míg a nyugati a nagy és fedett teraszával nagymértékben nyit a dunai panoráma és a kert felé. Bejárata a dél-keleti oldalon található. Az épület szintjeit egy egykarú, kényelmes vasbetonlépcső köti össze, amely tömegével érzékelhetően osztja a földszinti nappali-konyha teret, mégis megfelelő átlátásokat enged.
Az építészeti formálásnál az egyszerű, archetipikus tömegformáláson túl, törekedtünk a megfelelő és harmonikus anyaghasználatra és a meglévő növényzet nagymértékű megtartására, izgalmas terek, megvilágítások és átlátások létrehozására. A természetes fényt a tetősíkba átforduló függönyfalszerű nyílászárókon, a tetőről a lépcsőházba bevezetett Velux fénycsatornákkal próbáltuk becsalni.
Boczkó Ákos
21:22
Nagyon szép épület, némi irodaházas reminiszcenciákkal. Csak azt az üvegházas oldalszakaszt, azt tudnám feledni.