Dél-Dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont
Díjazásban nem részesült 7. sz. pályamű, szerzői: Bach Péter, Balogh Katalin, Bánfalvi Koppány, Bikki István, Bun Zoltán, Kapás Enikő, Nagy Sándor, Sonkoly Antónia, Takács Zsolt - Firka Építész Stúdió Kft.
Díjazásban nem részesült 7. sz. pályamű, szerzői:
Bach Péter, Balogh Katalin, Bánfalvi Koppány, Bikki István, Bun Zoltán, Kapás Enikő, Nagy Sándor, Sonkoly Antónia, Takács Zsolt - Firka Építész Stúdió Kft.
Részletes bírálat:
A gondolat bátorságához nem fér kétség, megtervezhetőségéhez, megépíthetőségéhez annál több. A gyorsforgalmi felüljáróról érkező út lehajtóját az út belváros felöli, nyugati oldalára helyezi, csökkentett
funkcionális tartalommal, de megnövelve ezzel a Balokány ligetet is magába foglaló tervezési területet, ahol épített műdombokkal egy „mintásan" beültetett dombvidéket létesít, mely alatt biztosít bonyolult, több szintes térrendszert a Tudásközpont számára. A tájkoncepciót olyannyira felfokozza, hogy a kollégium épületét is lebontaná. A tájat pókháló sűrűségű gyalogút-hálózattal teszi érdekessé, mely utak mérete és hosszszelvényei a funkcionális igényeknek nem felelnek meg. A dombban éles bevágások, udvarok és átvágó gyalog ösvények, illetve hasítások vannak, ami azt jelenti, hogy a házon úgy lehet átsétálni, hogy közben be sem lépünk a terébe.
Az érdekes gondolat kifejtése a gondolathoz méltatlan. A helyzet túlzott bonyolultságát, még a számítógép sem tudja kezelni, így adódnak érthetetlen és megoldatlan részek a térben, alátámasztás nélküli szerkezeti elemek, a terepszintig alulról felnyúló üvegfalak, stb. A domb formáját követő felső tér illúzió, itt hatalmas öntörvényű tartószerkezetre lenne szükség. A könyvtár szervezete elfogatható, kiszolgáló terei, tömör raktárai, üzemi terei jól szolgálják az alapvető könyvtári részeket. A dolog természetéből következik, hogy a mélygarázs – de szinte minden más gazdaságtalan részlet is – a megvalósíthatatlanság felé mutat.