| CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: Csak kérdéses válaszokat adhatunk: Posztmodern az építészetben | Határidő: május 19. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Programok

Építészet Világnapja 2023

1/2

Hirdetés
?>
?>
1/2

Építészet Világnapja 2023
Programok

Építészet Világnapja 2023

2023.09.14. 11:22

A Magyar Építőművészek Szövetsége az idei évben nemzetközi konferenciát szervez az Építészet Világnapja alkalmából, témája a közép-európai régió legújabb építészeti alkotásainak bemutatása lesz.

A Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) nemzetközi konferenciájának előadói áttekintést adnak a legújabb építészeti alkotásokról Közép-európában, kinyitva a MÉSZ kezdeményezésére működő eddigi sikeres V4 együttműködést Szlovénia felé. Az előadók országuk elismert építészei, a prágai és a krakkói építészkar vezetői, építészeti szakmai szervezetek vezető képviselői. Az előadások bemutatják, hogy miben közös és miben különbözik az építészeti nyelv a régióban. Mi köti össze kortárs építészetükben ezeket a földrajzilag, történelmileg és kultúrában is sokszínű, de sok tekintetben hasonló országokat. A konferencia részvételért adható továbbképzési pont elbírálása folyamatban van.

9.30     Regisztráció
10:00   Ünnepélyes megnyitó, köszöntők

  • Lánszki Regő az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára, országos főépítész
  • dr. Hajnóczi Péter a Magyar Építész Kamara elnöke,
  • Eltér István Balázs a Budapesti Építész Kamara elnöke,
  • Krizsán András DLA a Magyar Építőművészek Szövetség elnöke

10:30   Stempel & Tesař építésziroda kiállításmegnyitó
megnyitja: Szalai András

11:00 13:30    „Kortárs Közép Európai építészet a V4+ országokban" konferencia
(angol és magyar nyelven)

előadók:

  • Jan Stempel (Csehország)
  • Juraj Hermann (Szlovákia)
  • Pavol Paňák (Szlovákia)
  • Tomáš Krištof (Szlovénia)
  • Földes László (Magyarország)
  • Krzysztof Ingarden (Lengyelország)
  • moderátor: Borsos András

Szünet

16:00   A „Magyar Építőművészetért Érem" és a „MÉK–MÉSZ Diplomadíj 2023"
díjak átadása  (Kós terem)

  • dr. Hajnóczi Péter, a Magyar Építész Kamara elnöke és
  • Krizsán András DLA, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke,
  • Szalay Tihamér a Diplomadíj zsűri elnöke

17:30   Építész parti – kötetlen formátumú baráti beszélgetés a Székház udvarán

1/2

AZ ELŐADÓK:

Jan Stempel a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karán szerzett diplomát. 1984-1991 között a libereci SIAL stúdióban dolgozott. 1991-2004 között a prágai A.D.N.S. építésziroda társtulajdonosa volt. Számos új építésű és rekonstrukciós projektben vett részt itthon és külföldön. Jelenleg saját építészirodájában, a Stempel & Tesarban dolgozik, és a Cseh Műszaki Egyetem Építészeti Karán tanít. 2011. szeptember 30-án Václav Havlíček, a Cseh Műszaki Egyetem rektora az építészet docensévé nevezte ki. 2012-ben kinevezték az I. Tervezési Intézet vezetőjévé. 2014. december 18-án a prágai Cseh Műszaki Egyetem Tudományos Tanácsának javaslatára a prágai Cseh Műszaki Egyetem építészprofesszorává nevezték ki. 2019-ben kapta meg a MÉSZ Magyar Építőművészetért Érem kitüntetését. Több Közép Európai kortárs építészettel foglalkozó könyv szerzője. Előadásokon, kurzusokon, kiállítás megnyitókon és könyvbemutatókon szerepelve egyike azoknak, akik bekapcsolják a kortárs közép európai és a V4 építészetet a világ építészetének véráramába.

https://www.stempel-tesar.com/en

Tomaž Krištof 2002-ben szerzett diplomát a ljubljanai építészkaron, 2011 óta pedig ugyanezen a karon posztgraduális képzésben vesz részt. 2008-ig a maribori Reicheberg építészstúdióban, a ljubljanai Sadar+Vuga és a Ciudad de Mexico-i Rojkind arquitectos építészirodában dolgozott. 2009-ben megalapította saját irodáját, a Studio Kristofot, 2017 óta a Szlovén Építészeti és Területrendezési Kamara ügyvezető elnökségének tagja. Kristof 2014 és 2016 között dolgozott ljubljanai építészkaron. Doktori disszertációja "Az építészet mint a közösség szervezőereje" címmel azt kutatja, hogy a társadalmak és társadalmi csoportok hogyan reprezentálják magukat az építészeten keresztül. Az utóbbi években az 1950-es és 1960-as években épült lakóházak felújításában vett részt. Munkáit többek között bemutatták a Velencei Nemzetközi Építészeti Biennálén és a svédországi Smalandban megrendezett Architecture of Necessity kiállításon. 2016-ban a Szlovén Építészeti és Területrendezési Kamara Aranyceruza-díjjal tüntette ki. A Szlovén Építész Szövetség (az UIA tagja) korábbi elnöke, jelenleg külügyekért felelőse.

https://www.studiokristof.com/

Juraj Hermann a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem építészmérnöki karán szerzett diplomát. Pályáját a pozsonyi Állami Tervező és Szerkesztő Intézetben kezdte, és részt vett az Istropolis Bratislava kongresszusi központ projektjében. 1981-1984 között Algériában lakóövezetek projektjein és irányadó városrendezési terveken dolgozott. 1986-ban tervezett lakóegyüttese képviselte a szlovák építészetet a barcelonai UIA kongresszuson. 1991-ben megalapította a Projekt - Team Bratislava s.r.o. pozsonyi cégét. Pozsony első felhőkarcolójának tervezője. A Visegrádi 4-ek Építészeti Társulás aktív tagja , a Szlovák Építész Szövetség korábbi elnöke és külügyi képviselője. Számos magyarországi konferencia előadója, Szlovákia képviselője az UIA-ban. Évek óta közreműködik a V4-ek családi házai vándorkiállítás szlovák anyagának összeállításában

https://www.projekt-team.sk/

Pavol Paňák a kortárs szlovák építészet egyik legfontosabb képviselője. A Szlovák Műszaki Egyetem (a mai STU) építészeti karán végzett. Fontos szerzőpárost alkot M. Kusýval. Együtt állnak több jelentős kortárs épület mögött, mint például a Szlovák Nemzeti Színház új épülete vagy a Szlovák Nemzeti Bank pozsonyi székháza - ma a főváros egyik nevezetessége. P. Paňák M. Kusýval együtt jegyzi a Gabčíkovói Vízművek épületeit is, de más, Pozsony arculatát megváltoztató projekteket is a Pribinova zónát, a pozsonyi Predstaničné tér átépítését, a Szlovák Nemzeti Galéria felújítását. Számos lakó- és multifunkcionális épület és szálloda szerzői is - Manhattan Pozsonyban, multifunkcionális ház a Konventna utcában, a berlini szlovák nagykövetség, a bartóki SNP-emlékműnél lévő szálloda nyertes versenypályázati terve és mások. A közös projektek több díjat is nyertek - az Év Épülete díjat 2012-ben a Szlovák Nemzeti Bank épületéért, az Arch díjat 2010-ben a Manhattan épületéért, az Arch díjat 2009-ben a pozsonyi Víztorony - a BKPŠ Atelier székhelyének - felújításáért, valamint a Crystal Wing díjat 2008-ban. P. Paňák a diploma megszerzése után sem szakította meg a kapcsolatot az SZTE Építészmérnöki Karával, tagja az államvizsga-bizottságoknak, diplomamunkák opponense és vendégprofesszorként dolgozik a karon. A BKPŠ Stúdióban szakmai gyakorlatokat is szervez a hallgatók számára.

https://bkps.sk/

Földes László tanulmányait a Műegyetem Építészmérnöki Karán végezte, majd 1998-ban Helsinki University of Technology ösztöndíjasaként folytatta Espooban. Később elvégezte Budapesten a Szendrői Jenő és Szentkirályi Zoltán által vezetett MÉSZ Mesteriskolát. Szemléletformáló volt az 1989-1991 közötti időszak, amikor Finnországban a Järvinen-Airas építészirodában iskolák, óvodák és lakóházak tervezésében vett részt. Turányi Gábor hívására hazajött és vele dolgozott 1994-ig. Ehhez az időszakhoz kötődik a Visegrádi Erdei Iskola tervezése, amelyre mindketten Pro Architectura-díjat kaptak. 1994-ben alapított önálló építészirodát. Az itt született fontosabb munkák: Három lakóház, Hollandia, Maassluis (1999); W.E.T. Innovációs Központ Pilisszentiván (Petho L. 2002),; Toldy Gimnázium Tornaterme, Budapest (2004), Ladányi-ház, Nagykovácsi (2005) Igazságügyi Központ Debrecen (Koller J. 2006). Elsőként építette be Losonczi Áron világhírű találmányát a “fényáteresztő betont" a Szilas-pataknál tervezett családiházba, ezzel az épülettel 2005-ben elnyerte a Média Építészeti Díjat. 2000 óta korrektor a Műegyetem Középülettervezési Tanszékén. 2006-ban munkásságért Ybl díjat kapott. Az UIA Tanács tagjává választották 2008-ban Torinóban és 2011-ben Tokióban. A MÉSZ felügyelő bizottságának tagja.

https://foldesarchitects.hu/

Krzysztof Ingarden 1982-ben diplomázott a Krakkói Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán, majd 1987-ben doktorált. 1983-1985 között a japán Tsukuba Egyetem Művészeti és Formatervezési Karán doktori gyakorlatát töltötte Japán Oktatási Minisztériumának ösztöndíjasaként, 1984-1985 között a tokiói Arata Isozaki Atelier, később pedig a J.S.Polshek & Partners munkatársa volt New Yorkban 1987-ben. 1991 és 2009 között a JET Ateliert, majd 1998-tól az Ingarden & Ewy Architekci építészirodát vezeti társalapítóként Jacek Ewývel közösen. Olyan munkák fűződnek a stúdió nevéhez, mint a krakkói ICE Kongresszusi Központ, a 2004-ben átadott Manggha Múzeum Japán Nyelviskolája, a krakkói Püspöki Egyetem könyvtára, a tokiói Lengyel Nagykövetség, továbbá a krakkói Wyspiański 2000, illetve az aichii EXPO 2005 pavilon. Egyik legfontosabb épületük a Malopolska Garden of Art, mely Krakkó 19. századi városi tömbjében kapott helyet. 2003-tól előadója, 2003-2011 között dékánhelyettese volt a Krakkói Főiskola Építészeti és Képzőművészeti Karának. Volt vendégoktató már számos egyetemen Tokiótól Weimarig, illetve külföldi vizsgabiztosként is tevékenykedett a brit Dundee Egyetem Építészeti Karán. 2014-ben habilitált tudományos fokozatot szerzett a Wrocławi Tudományos és Műszaki Egyetem Közgazdaságtudományi Karán. 2014-től egyetemi docens, 2017-től a Krakkói Műszaki Egyetem Építészeti és Képzőművészeti Karának dékánja. Az építész több kiállítást jegyez kurátorként, és közel 20 éve Japán tiszteletbeli főkonzulja Krakkóban.

http://www.iea.com.pl/?lang=2

 

Forrás: Sajtóanyag

 

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.