Faszerkezetű családi ház Sopron külterületén
Környezettudatosság, természetes anyaghasználat, letisztult tömeg- és részletképzések, intenzív belső térkapcsolatok, párbeszéd a természeti környezettel. Ezen gondolatok mentén alakult a Gúla Műterem által tervezett épület.
Erika és Ákos egy jövőbe tekintő, a környezetet minél kevésbé terhelő családi házat álmodtak maguknak. A természet tisztelete, szeretete mindannyiunkban meghatározó, a teljes építészeti, belsőépítészeti tervezés alatt nagy összhang alakult, nagy egyetértésben formálódott a ház.
A tervezési terület Sopron és Harka között, Brandmajor külterületi városrészen, egy újonnan kiszabályozott kertvárosias lakóterületen található. A telek enyhén emelkedik a mögötte található védett tölgyfaerdő irányába. Vele szemben a Soproni-hegység, és egy nagy völgy, rét, melynek aljában csörgedezik a Gida-patak, ami az utca végében a Gida-pataki víztározóba fut. A lakóterület karakterét színesíti az itt található lovasudvar.
A szomszédos telkeken található lakóépületek most épülnek, néhány már elkészült, de vannak még beépítetlen telkek. Az épületek tömegalakítást tekintve igen változatosak, jellemzően lapos, illetve alacsony hajlású magastetővel készülnek, a magastetősök az utcára merőleges tetőgerinccel, többnyire oromfalas kialakítással. Az épületek általában nagyobb alaprajzi kiterjedésűek, az utcával párhuzamosan szélesebb homlokzatot mutatnak.
A tervezett épületet alakító legfontosabb gondolat a környezettudatosság, a természeti környezet tisztelete. A lakóház kétszintes, így kompaktabb, kevesebb területet vesz el a zöldfelületből. A tervezés folyamán különös gondot fordítottunk a ház minél kisebb területű alaprajzi kialakítására, semmi ne legyen túlzó, pont akkora, amekkorára egy négy fős családnak szüksége van. A ház kizárólag természetes anyagokból épült, fa vázszerkezettel, vörösfenyő homlokzatburkolattal, fa alapú hőszigeteléssel, korcolt fémlemez tetőfedéssel, linóleum padlóburkolattal. A természetes anyaghasználat célja a környezetbe illeszkedésen túl, a minél kevesebb hulladékképződéssel járó megvalósítás.
A térszervezést a jó átlátások, nagyméretű megnyitások, a különböző minőségű terek összefűzése, illetve szeparálása, a környezettel való kapcsolódás formálta. Az épület földszintjén találhatóak a mindenki által használt, nyitottabb, az emeleten az intimebb helyiségek. A fedett-nyitott előkerti teraszról jutunk a földszinti nappali térbe: előtér, gardrób, konyha, étkező, nappali. Az előtérből nyílik a wc, háztartási helyiség, és egy lépcső alatti tároló. A hátsókert felőli oldalon kissé szeparáltan kapcsolódik a térhez az erdő felé néző szauna helyiség, zuhannyal, merülődézsával, alkalmanként vendégszobaként is funkcionál. Érdekes viszonyokat alakít az intim hátsókert, és az utca felé nyíló panoráma kettőssége. A földszinti nappali tér mindkét irányba nagy felülettel nyílik meg, ez a szituáció az épület átlátszóságával kültérben is megteremti az előkert és a hátsókert intenzív kapcsolatát, a táj keresztülfolyik a házon. A ház körüli teraszok a földszinti nappali tér bővületeként működnek a ház mindkét oldalán. A bejárattal szemben indul a lépcső, az emeleten, a nagy belmagasságú étkezőhöz galériásan kapcsolódó gyereknappali térbe jutunk. Innen nyílik két hátsókert felé néző gyerekszoba és gyerekfürdő, illetve a beülős ablakával panorámára tájolt szülői háló-fürdő. A gyereknappali is nagy üvegfelületekkel nyílik a panoráma felé, szinte a teljes utcai homlokzatfelületen, ezt az élményt erősíti a hozzá kapcsolódó pergolával árnyékolt erkély is.
A homlokzatburkolat hézagosan rakott, függőleges struktúrájú vörösfenyő lécekből áll, harmonikusan illeszkedve a hátteret alkotó erdőhöz. Az árnyékolás a burkolat mögé rejtett tokos zsaluziákkal van megoldva. A négyszög szelvényű esőcsatornák a homlokzatburkolat síkjában a lécek közé simulnak, finom részletmegoldás, a tömegformálás tárgyszerűségét erősíti. A beltérben a vizes helyiségeket kivéve mindenhol természetes alapanyagokból készülő linóleum padlóburkolatot alkalmaztunk.
A gépészeti és villamos megoldások kialakításánál is fontos szempont a környezettudatosság, a megújuló energiaforrások használata. Az épület fűtését, melegvíz előállítását levegő-víz hőszivattyú oldja meg felületfűtéssel és -hűtéssel. A déli, meredekebb tetőfelületen napelemek lesznek elhelyezve. A csapadékvíz telken belüli gyűjtése a kert öntözésére szolgál.
A kivitelezést a soproni Ubrankovics Kft. végezte, természetes alapanyagokat használó, környezettudatos építéstechnológiával. A helyi kivitelező választása is az ökológikus hozzáállást erősíti.
Az épület még nem készült el teljesen, a kert kialakítását jövőre tervezik. A jó minőségű megvalósuláshoz a kivitelező gondossága mellett a megbízók folyamatos jelenléte és odafigyelése is nagyban hozzájárult. Öröm számunkra, hogy az eredménnyel minden résztvevő elégedett.
Gúla Műterem
Szerk.: Borenich Levente
09:38
220 négyzetméteren húzott lépcsőből álló lépcsőházat tervezni bűn! Lehet környezettudatos, de ez a terv használó-ellenes, amit a megrendelők csak beköltözve fognak igazán érteni.