Feltűnő kaméleon - borászat Kéthelyen
Horváth Gábor és Bohár Krisztián tervének alapelve volt, hogy az épület alkalmazkodjon a környezethez, fejezze ki a modern borkészítés hangulatát és ne olvadjon bele az egyre szaporodó kisebb-nagyobb borászatok jellegtelen sorába, hanem egyedi, azoktól megkülönböztethető, emblematikus jegyekkel rendelkezzen. Az épület 2015-ben indult a ´Minden építés alapja´ pályázaton, amire idén is lehet jelentkezni 2017. június 30-ig.
Az épület tervének kialakítása során meghatározó volt a terület terepadottságainak figyelembe vétele. Ennek megfelelően az épület egy lejtős terepre ül rá úgy, hogy a kialakuló három építményszint mindegyike a kapcsolódó terepszintről akadálymentesen megközelíthető. Fontos volt, hogy az épület több legyen, mint egy egyszerű mezőgazdasági üzem, ahol bort készítenek és adnak el - a cél a látogatóknak gasztronómiai és kulturális élményt is kínáló élményborászati épület volt.
Radikálisan korszerű, ám gazdaságosan megépíthető és fenntartható architektúra készült, ami a mostani építészeti környezetből a XXI. század felé mutat. Az alapkoncepció szerint a főbb épülettömegek látszó beton, valamint Rockpanel Chameleon táblás burkolatból kereteket kaptak, melyek közé vagy üvegfelületek, vagy tömör burkolt felületek feszülnek be. Az épület a rákerülő táblás burkolat tulajdonságaiból következően változtatja a megjelenését, hol zöld, hol narancssárga, de pirosas és barnás színben is játszik. A falfelületek színét a napszak és az évszak is meghatározza, mivel az a fénybeesési szögnek megfelelően változik.
A ´Minden építés alapja´ pályázat 2017-ben ismét várja olyan építésztervezők, belsőépítészek, kreatív alkalmazók projektjeit, valamint egyetemi hallgatók elképzeléseit, akik nem félnek kihasználni a betonban rejlő lehetőségeket, és kreatívan alkalmazzák azt. A pályázat idei kiírása itt érhető el.
forrás: beton.hu