Folytonos változásban – kérdőívben véleményezhetjük a Bartók Béla út és környéke változásait
Az utóbbi öt évben a Bartók Béla út és környéke jelentős átalakuláson esett át. A változásokról most a kerület életében részt vevő lakók, munkavállalók vagy éppen csak a témát fontosnak tartó aktív véleményezők gondolatait kérdezi a KÉK egy anonim kérdőív formájában március 29. és április 23. között.
A Bartók Béla út Budapest XI. kerületében található, a Szent Gellért tér és a Vasút utca között húzódik, keresztezi a Móricz Zsigmond körteret és a Kosztolányi Dezső teret is. Az utóbbi néhány évben Bartók Béla Boulevardként új életet kapott terület azonban évtizedekig nem barátságos, kulturális negyedként volt ismeretes. A két háború közötti időszakban az utóbbi esztendők törekvéseihez hasonló pezsgő kulturális életet a forgalom drasztikus növekedésével új funkciók váltották le.
A belső szakaszon a bolthelyiségek nagy részében szaküzletek, leginkább a Műegyetemhez is kötődő szolgáltatások költöztek. A Bartók Béla út külső része pedig megmaradt vegyes használatú területnek, számos lakóházzal, de helyet kaptak olyan intézmények is, mint a kocsiszín. A Hadik Kávéház sokáig zárva maradt, majd a helyén Szivárvány Áruház, a rendszerválás után cipőbolt nyílt. Magát az utat pedig egyre jobban kezdte uralni a közlekedés - fogalmazott Bán Dávid a Bartók Béla út történetét és ujjászületését összefoglaló írásában.
A közlekedést egészen az ezredfordulóig a káosz jellemezte, amikor viszont világossá vált a városvezetés számára, hogy a Bartókot fel kell újítani.
Később a 4-es metró megépülését követően csökkentették a területen a buszforgalmat, majd elkészült a budai fonódó villamos projekt is, amihez szükséges volt a villamosmegállók átépítése, így végül a mára kialakult 2x1 sávos, kerékpárúttal és parkolóval szegélyezett út forgalma az elmúlt évtizedekhez képest lényegesen megszelídült.
A korábbi, olykor nehezen viselhető szintig fokozódó torlódások színhelye kijjebb került, ami nagyban segítette a belső utak és utcák felértékelődését. Ezt követően Európai Uniós források felhasználásával megindult a belső Bartók Béla út újrapozícionálása, ezzel egy új kulturális negyed felhelyezése Budapest térképére. A tudatos téralakításba jól illeszkedtek az újonnan nyíló vendéglátóhelyek, bárok, kávézók, pékműhely, galériák, könyvesboltok, így létrejött a közös brand, a Bartók Béla Boulevard.
Ez részben tervezett, részben önszerveződő helyi kezdeményezések eredménye. Bővült a szolgáltatói kínálat a területen, számos kulturális és művészeti tevékenységgel foglalkozó vállalkozás, egyesület, intézmény vagy közösség költözött a területre. Megnőtt a gasztronómiai és szórakozási lehetőségek száma, valamint megjelentek új kisiparos és kézműves üzletek, amelyek vonzzák a látogatókat. A Bartók Béla út közlekedése is átalakult: nőtt a gyalogos és biciklis forgalom szemben az autós forgalommal. Ez a folyamat nem csak a ‘Bartókot’, de a környékét is átalakítja.
A pandémia viszont nagy hatással van erre a negyedre is, hiszen rengeteg vállalkozás és üzlet került nehéz helyzetbe, de a járványtól függetlenül érzékelhető, hogy kezd kialakulni egy új központ, egy új negyed Újbuda ‘kapujában’, Újbuda belvárosában.
Milyen változásokat érzékel a negyeden belül? Élhetőbb lett a környék az utóbbi 5 évet tekintve? A negyedben elérhető szolgáltatások közül melyiket használja?
Újbuda Önkormányzatának megbízásából a KÉK - Kortárs Építészeti Központ most olyan hallgatók vagy kerületi lakosok, esetleg munkavállalók véleményét kérdezi egy anonim kérdőív formájában, akik részt vesznek a kerület életében, vagy csak fontosnak tartják a témát és szeretnének valamilyen módon hozzájárulni. A kérdőívet 2021. március 29. és április 23. között van lehetőség kitölteni az alábbi linkre kattintva.
FONTOS: A KÉK és a terület önkormányzata arra kéri a kitöltőket, hogy a válaszaik megadásakor vonatkoztassanak el a pandémiai korlátozásoktól.