//// 20. Média Építészeti Díja //// SZAVAZÁS //// KÖZÖNSÉGDÍJ //// 20. Média Építészeti Díja //// SZAVAZÁS //// KÖZÖNSÉGDÍJ //// 20. Média Építészeti Díja //// SZAVAZÁS //// KÖZÖNSÉGDÍJ //// 20. Média Építészeti Díja //// SZAVAZÁS //// KÖZÖNSÉGDÍJ //// 20. Média Építészeti Díja //// SZAVAZÁS //// KÖZÖNSÉGDÍJ //// 20. Média Építészeti Díja //// SZAVAZÁS //// KÖZÖNSÉGDÍJ
Programok

FUGA programok a jövő hétre

1/1

Hirdetés
?>
1/1

FUGA programok a jövő hétre
Programok

FUGA programok a jövő hétre

2013.11.15. 10:00

Eseményinfó

Földrajzi hely:
Budapest, Magyarország

Helyszín:
FUGA Budapesti Építészeti Központ

Esemény kezdete:
2013.11.18. 18:00
Esemény vége:
2013.11.21. 19:00

A FUGA soron következő programjaiban építészet és táj fonódik össze. Az 5 ház 5 kert projekt után az "Építészek Szentendrén" kiállítás és a koppenhágai várostervezési módszer is bemutatkozik.

2013. 11. 18. hétfő • Monday

építészet FUGA architecture

19.00 5 ház, 5 kert
A BME Építész Klub programja

BME Építész Klub a népszerű 10 ház 10 építész esemény-sorozathoz kapcsolódóan két év után újra megtartja 5 ház 5 kert című programját. Az előadáson 5 olyan projektet mutatunk be, melynek létrehozásán az építész és tájépítész tervezők közösen dolgoztak. Az Építész Klub nem titkolt célja felhívni a figyelmet arra, hogy a társszakmák együttműködése egyre inkább a tervezési gyakorlat részévé kell, hogy váljon – különösképpen a megváltozott jogosultsági rendszer miatt. Az épület mint objektum nem emelhető ki környezetéből, nem értelmezhető önállóan – végső jelentését a környezetében, a tájban nyeri el. Ugyanakkor az épületek körülhatárolják és meghatározzák a városi szabad tereket. A beépített tömbök és ezen terek rendszeréből kialakuló városszöveti kapcsolat korunk tervezési gyakorlatában felértékelődik. A "ház" vagy a "kert" domináns szerepének meghatározása rendkívül sokrétű szempontrendszert függvénye. Egy azonban biztos: kölcsönösen hatnak egymásra, ezért együtt tervezésük az élhető település, és a település arculata szempontjából is kiemelten fontos feladat a jövő tervezői nemzedéke számára.

Az előadást Dr. Kerékgyártó Béla egyetemi docens, a BME Filozófia és Tudománytörténet Tanszék oktatója nyitja meg, aki számos építészetelméleti, kritikai és városelemző tantárgy oktatásában vett részt. A megnyitó után hallható lesz a tájépítész és építész tervezők közös előadása. Az estet állófogadás zárja.

2013 11 19 kedd• Tuesday

18.00 SZEKKO V. – Építészek Szentendrén

megnyitja: Golda János építész
közreműködik: Szuromi Tamás gitár
megtekinthető: 2013. 12. 15.

A kiállítók: Alföldi György, A. Petényi Zsuzsanna, Ásztai Bálint, Borbás Péter, B. Szabó Veronika, Dajka Péter, Golda János, Jassó Sándor, Kalo Emese, Kocsis Barnabás, Kocsis Gáspár, Kocsis József, Kutasi Attila, Pardi Géza, Puhl Antal, Szuromi Imre, Vadász Bence, Vadász György, Valkai Csaba

A kiállítás a Szentendrei Ferenczy Múzeum szervezésében jött létre, 2013. július 13 – szeptember 8. között tekinthették meg az érdeklődők a Szentendrei Képtárban.

A SZEKKO (Szentendrei Képzőművész Kortársaink) című kiállítássorozat a Szentendrén élő, alkotó művészek (festők, szobrászok, iparművészek, építészek) bemutatására jött létre. A sorozat 5. állomásán az építészek kerültek sorra.

2013. 11. 20. szerda • Wednesday

18.00 Copenhagen Solutions - A koppenhágai módszer

Hogyan segíthetjük elő a zöldfelületek növekedését és a városi élet minőségének javítását?

megnyitja: Tom Nørring, Dánia magyarországi nagykövete
megtekinthető: 2013. 12. 09.

A kiállítás létrehozója: Danish Architecture Centre for COPENHAGEN SOLUTIONS, a Koppenhágai Önkormányzat és a Reladania együttműködésével.

A budapesti kiállítás a Dán Királyi Nagykövetség és a FUGA Budapesti Építészeti Központ közreműködésével jött létre, a Kortárs Skandináv Fesztivál keretében

A koppenhágai módszer című kiállítás képeken és építészeti projekten keresztül mutatja be azokat a városfejlesztési megoldásokat, melyek hatására Koppenhága nemcsak zöldebb és élhetőbb várossá, hanem követendő példává is vált, és melyek ahhoz is hozzájárulnak, hogy Koppenhága 2025-re a világ első széndioxid-mentes fővárosává váljon. 

2013. 11. 21. csütörtök • Thursday

10.00 “Képzeljünk el egy világot tele linóleummal" 

Az Armstrong DLW GmbH Kereskedelmi Képviselet programja

előadók: Bayer Edit, az Armstrong DLW képviselet vezetője, Róka János műszaki tanácsadó, Lalia Ákos kereskedelmi tanácsadó

Az előadás témái:
1. Rövid cégbemutató
2. A Liszt Ferenc Zeneakadémia rekonstrukciójának bemutatása - MNDP Építésziroda
3. Minden korszak más – de az anyag ugyanaz... Linóleum (korszakok, irányzatok, nemzetközi referenciák, 2013-as új linóleum kollekció
4. Alkalmazhatóság, sportpadló
5. Beszéljük meg! - Tervezői kérdések

Mi is a linóleum? Betekintést engedünk egy régi, mégis modern építészeti anyag felhasználási lehetőségeibe. Nemzetközi építészeti példák, a melegburkolatokkal kapcsolatos gyakorlati tapasztalatok, melegburkolat mint design elem az építészetben.

Az előadás ingyenes. Időtartam: 4 óra. Kamarai tagok 2 kreditpontot igényelhetnek (térítésmentes). Előzetes regisztráció: info@fuga.org.hu, alalia@armstrong.com

18.00 Oelschläger-Őry Lajos építész

Az EKF 2013 Kassa kiemelt egyénisége
kurátor: Pásztor Péter, Adriana Priatková, Kassai Műszaki Egyetem
megnyitja: Ernyey Gyula egyetemi tanár
köszöntőt mond: Sáros László György, a MÉSZ elnöke és Ferencz István, az MMA építészeti tagozatának vezetője

A kiállítás az EKF 2013 Kassa keretén belül, a Szlovák Kulturális Minisztérium és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával jött létre.

A kiállítás megtekinthető: 2013. 12. 08.

Oelschläger-Őry Lajos (1896, Kassa – 1984, Miskolc) szepességi német származású magyar építész, aki élete legtermékenyebb időszakát a két világháború között (az első Csehszlovák Köztársaság idejében) Kassán töltötte. A legnevesebb épületei közé tartozik Kassán a Forum (Slovan) Mozi, Ortodox Zsinagóga és Iskola, Kereskedelmi és Iparkamara épülete, Tűzoltólaktanya és a Városi Nyári Strand. Ezek ma már Kassa város műemlékileg védett épületállományának szerves részévé váltak. Ennek is köszönhetően lett az építész az EKF 2013 Kassa kiemelt egyénisége (Márai Sándor íróval, Kosice Gyula szobrásszal és Juraj Jakubisko filmrendezővel közösen).

Oelschläger Lajos 1939-ben a Vitézi Rend tagja lett és magyarosította a nevét Őry Lajosra. 1945-ben az ún. Benes-dekrétumok döntései alapján el kellett hagynia családjával együtt Kassát és Csehszlovákiát. Miskolcon telepedett le. Itt az Északterv ill. Borsodterv szocialista tervezővállalatok munkatársaként több épületet tervezett, például a csipkéskúti Csikótelepet, a miskolci Miklós úti Elemi Iskola és a Kazinczy utcai Patikaközpont épületeit, ill. a diósgyőri Egészségügyi Központot tervezte.

A Kassai Műszaki Egyetem Művészeti Kara Építészeti Tanszékének munkatársai – Adriana Priatková és Pásztor Péter építészek – a Szlovák Kulturális Minisztérium és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával készítették el az építész kiállítását. A kiállítás megnyitójára 2012. december 6-án került sor Kassán a Kelet-szlovákiai Képtár Erzsébet utcai kiállítótermében. Ugyanott történt meg 2013. január 18-án (az EKF 2013 Kassa megnyitóünnepsége előestéjén) az építészről készült háromnyelvű (szlovák-magyar-angol), gazdagon illusztrált 344 oldalas monográfia bemutatója.

A kiállítást ősbemutatója után Miskolcon, Pozsonyban, Ungváron, Munkácson és Beregszászon mutatták be. A budapesti kiállításra abban az időpontban kerül sor, amikor Kassa az EKF 2013 záróünnepélyére készülődik. /Pásztor Péter/

 

 

 

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Mozgásjavító Általános Iskola épülete // Egy Hely + Építészfórum

2024.09.11. 11:36
10:30

Az Egy hely Lajta Béla egyik első, 1908-ban megvalósult nagyszabású zuglói épületének történetét mutatja be, mely korábban sokáig a Vakok Intézeteként, de átmenetileg hadi kórházként és zsidó menekültek táborhelyeként is működött. A monumentális, nyers téglatömeget sokféle, részletes motívumrendszer gazdagítja: kerítésbe komponált költemények strófái, állatfigurák, népművészeti motívumok, pásztorfaragások és életfamotívumok.

Az Egy hely Lajta Béla egyik első, 1908-ban megvalósult nagyszabású zuglói épületének történetét mutatja be, mely korábban sokáig a Vakok Intézeteként, de átmenetileg hadi kórházként és zsidó menekültek táborhelyeként is működött. A monumentális, nyers téglatömeget sokféle, részletes motívumrendszer gazdagítja: kerítésbe komponált költemények strófái, állatfigurák, népművészeti motívumok, pásztorfaragások és életfamotívumok.

Nézőpontok/Történet

Japánkert // Egy hely + Építészfórum

2024.09.11. 11:35
10:27

Mamutfenyő, botanikus kert, szőlőültetvény, fűszernövények, sövénylabirintus, torii kapu, teaház, tórendszer, szigetek, szent hegy, japánkert. Az Egy hely a Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium zuglói tankertjét mutatja be.

Mamutfenyő, botanikus kert, szőlőültetvény, fűszernövények, sövénylabirintus, torii kapu, teaház, tórendszer, szigetek, szent hegy, japánkert. Az Egy hely a Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium zuglói tankertjét mutatja be.