Gyújtóponton a Kritikus Tömeg?
"Budapesten akkora mértékű a városi ember frusztrációja egy korábbi, időben nem túl távoli kiinduló állapothoz képest, hogy ez a körülmény önmagát generáló láncreakciót indított be." Bardóczi Sándor írása a vasárnapi CM kapcsán
Az idei Föld Napján rendezett budapesti Critical Mass1 három LEG-et is elkönyvelhet magának. Egyrészt a budapesti CM-ek történetében ez volt az eddigi LEGnagyobb (a rendőrségi és a szervezői értékelések szerint megközelítette az 50 ezres létszámot), másrészt ezzel a számmal a CM-t nem havonta megrendező városok között immár világviszonylatban is a LEGnagyobb kerékpáros felvonulásnak számít, harmadrészt pedig Magyarországon az 1956-os események óta a LEGnagyobb civil (pártpolitikai nézetektől független) tömegmegmozdulás lett. Hogyan lehet az, hogy a San Franciscoban2 és New Yorkban még ma is csak „nagyvárosi gerillamozgalomként", illetve a „bringafutárok extrém sportjaként" cimkézett CM idehaza világelső lehet?
Habár 2004 előtt legalább ötven alkalommal volt jóval kisebb számú kerékpáros demonstrációnak tanúja a város, a kritikus tömeg ugrásszerű megnövekedését egy szerencsétlenül elsült várospolitikai intézkedés váltotta ki. Az idei CM-en már ott pedálozó Demszky Gábor 2004 szeptemberében, az Autómentes Napon rendezett első hazai Critical Mass-en indirekt módon azzal érte el a „kerékpárosdúsítás" ugrásszerű megemelését a „kritikus tömegre", hogy az egyébként hétköznapra eső Autómentes Nap rendezvényeit az autóforgalom zavartalanságának biztosítása miatt hétvégére tolta át. Ez akkora felháborodást váltott ki a civilek között, hogy már az első CM-en 4000-en jelentek meg a szervezők legnagyobb döbbenetére. A szám fokozatosan bővült később 10, 20, majd 30 és végül 50 ezerre, miközben végig meg tudta őrizni pártpolitika-mentességét.3
A szervezést vivő „kemény mag" renegát bringafutárokból, fiatal mérnökökből, bölcsészekből, elkötelezett hobbisportolókból áll, és külön érdekessége a mozgalomnak, hogy egy önmagát építő internetes portál a legfőbb információs bázis, amelyet gyakorlatilag semmi pénzből, egy Wekerle telepi sufniban üzemeltetnek. Ha mindezt össze kellene hasonlítani egy parlamenti párt kampánystábjával és költségvetésével, akkor érdekes következtetésekre juthatnánk. Politikusaink, a világ más országaihoz hasonlóan mégis eleinte félvállról vették a kritikus tömeg üzeneteit.
A magyar CM sikerét kívülről szemlélő külföldi CM aktivisták szerint Budapesten akkora mértékű a városi ember frusztrációja egy korábbi, időben nem túl távoli kiinduló állapothoz képest, hogy ez a körülmény önmagát generáló láncreakciót indított be. Miközben a városvezetés részéről egymást érték a kincstári optimizmusra alapozott kijelentések és ígéretek a városi levegőminőség, zajhelyzet, tömegközlekedés fejlesztés, zöldfelület-fejlesztés, kerékpárút-hálózat fejlesztés tekintetében, addig az átlagpolgár csendesen „szavazott" a maga módján: közel 1,2 millióan hagyták el a várost egy évtized alatt, és váltak egyben az agglomerációból beingázó autóstársadalom részeseivé. A probléma nem pusztán budapesti, hanem a modern városok mindegyikét sújtja, nem véletlen, hogy a san franciscoi drótszamár-gerillák 1992-ben még a Commute Clot4 néven akarták elindítani a mozgalmat.
Tekintsük át, mi is történt a városi környezetminőség terén az elmúlt évtizedekben Budapesten. Már amennyire át tudjuk tekinteni. A városban ugyanis máig nincsenek meg az állapotmonitorozás intézményes feltételei.
A ZÖLDFELÜLETI ARÁNY monitorozására máig nincsenek bejáratott módszerek a városházán. Jobbára a KSH ebből a tekintetből elnagyolt (a kerületek jelentéseire alapozott) kimutatásait használják erre a célra. Már 1995-ben készült ugyan a városháza számára légifelvételeken alapuló térinformatikai kiértékelés5 a városi zöldfelületekről, de ennek rendszeres újrafelvételezésére később nem volt megfelelő keret (és akarat). A 2006-ban elkészített PRO VERDE! Zöldfelületi Koncepció keretein belül egy minden eddiginél korszerűbb, űrfelvétel elemzésen alapuló térinformatikai vizsgálat6 ugyanakkor kimutatta, hogy 1990 és 2005 között a városi zöldfelület biológiai aktivitása kismértékben csökkent, ám a mérleg egyik serpenyőjében lévő pozitív változások elsősorban a szántók, vasúti területek, gyárterületek spontán benövényesedésének következményei, míg az intenzív belvárosi területeken a zöldfelületi arány összességében tovább csökkent.
A LÉGSZENNYEZÉS kibocsátók súlya az elmúlt évtizedben jelentősen megváltozott. A monitorozást végző 1970-ben felállított néhány levegőminőség mérő pont alig bővült, legutoljára 1989-ben (18 éve) fejlesztették fel a mérőhálózatot 8 mérőpontra (RIV hálózat). Ezek legtöbbjén (de nem mindegyiken) pusztán a fő szennyezőket (nitrogén-dioxidok, szén-dioxid, szén-monoxid, kén-dioxid, szálló por, ülepedő por) mérik a szakemberek. Megjegyzendő, hogy a mérőszenzorok (állítólag lopásvédelmi szempontok miatt) nem embermagasságban, hanem 3-4 m magasból gyűjtik az adatokat (ami egyben tisztább légréteget jelent). Egy közel kétmilliós városban nyolc pontról (!). Ugyanakkor annyi bizonyos, hogy a legtöbb nagy légszennyezést kibocsátó üzem megszűnt, vagy jelentősen korszerűsödött, a fűtés pedig a korábbi szén és fatüzelésről távfűtésre és gázra állt át, vagyis a fűtési szezonok és a gyárak okozta légszennyezés jelentősen redukálódott. Nem így a közlekedésből származó légszennyezés, ami vezető kibocsátóvá lépett elő, megelőzve az összes korábbi várakozást. Ezt pedig jórészt az ingázásból adódó gépjármű vásárlási kényszer okozta.
A ZAJHELYZET még elkeserítőbb. Egészen mostanáig ugyanis csak sejtéseink és eseti méréseink lehettek arról, hogy mekkora is valójában a városi zaj mértéke. Budapestnek nem volt zajtérképe, ami pedig mostanra elkészült „csak" forgalomszámlálási adatokból vezeti le a zajt (számított zaj), méréssorozatok a projektben nem foglaltatnak benne. Hogy mennyire marginálisan kezelt volt korábban a zajkérdés, azt a néhány éve elfogadott Budapesti Városfejlesztési Koncepció (2004) mutatja, amelyben egyetlen egyszer sem szerepel ez a szó: zaj. Annyit mindenesetre már akkor is tudtunk hogy a budapesti lakosság több mint egyharmada tartósan határérték feletti zajhatásnak van kitéve. Ide értendők a nagyforgalmú utak és vasutak mentén, zajos üzemek mentén élők, de újabban a ferihegyi légifolyosó mentén élők is. A tartósan magas zaj alvászavarokat, pszichés állapotváltozást, stresszt idéz elő, a keringési zavarok, infraktus, agyvérzés háttér okaiként tartják számon.
A TÖMEGKÖZLEKEDÉS Budapest Hungária-gyűrűn belüli területein európai viszonylatban is megállja a helyét, még akkor is, ha a gépjárműparkja részben elavult. Ugyanez azonban a gyűrűn kívüli területekre egyáltalán nem igaz. Néhány HÉV vonalon kívül, amelyek valóban hatékony alternatívát jelentenek, a nagy strukturálatlan „lepényben" alig van „mazsola", azaz lehetőség arra, hogy a belvárosi célpontokat meg tudjuk közelíteni. Mindeközben a belvárosi célpontok munkahely, hivatal, kultúra tekintetében alig veszítettek fontosságukból, a centrum alig veszített valamit egyközpontúságából. Ez a kettős kényszer a kitelepültek jelentős részét ingázó autóssá tette, akik egyben a dugók okozóivá váltak.
Mintegy 250-300 ezer, zömében ingázó autó okozza azt, hogy egy kétmilliós város fulladozik a kipufogógázban, és határérték feletti zajhatások érik. Ebből a szemszögből érthetetlen az a várospolitika, amely tömegközlekedésben először a Nagykörútra (Combino-projekt), és a belvárost alig túlhaladó 4-es metróra költ, és csak vágyálmaiban szerepel az 1-es és 3-as villamos, az É-D-i városi gyorsvasút (5-ös metro), az elővárosi vasútfejlesztés. Ahogyan érthetetlennek tűnik az a logika is, hogy városi rehabilitációban miért élvez prioritást az egyközpontúságot, és kizárólag a centrumot erősítő Budapest Szíve program, amelynek ugyan vannak forgalomkorlátozó elemei (gyalogos belváros), de ugyanakkor forgalomvonzó (kapacitásbővítést előidéző) létesítményeket tervez (Városháza bővítés, mélygarázs hálózat, új kulturális létesítmények).
A KERÉKPÁRUTAK hossza Budapesten nagyjából 160 kilométerre tehető, ezek egy része azonban vagy olyan járdán vezet, amelyet a gyalogosok is használnak, vagy úttestek szélén jelölték ki, így gyakran autók parkolnak rajta. Állaguk is változó, léteznek jól karban tartott szakaszok, de sokkal inkább jellemzőek azok a szakaszok, ahol évtizedek óta csak a felfestésben történt változás. Számtalan rossz megoldással lehet találkozni Budapest kerékpárútjait használva. A hirtelen lezáródó, továbbjutás esélyét fel sem villantó kerékpárút szakaszok számosak: ez jórészt a fővárosi és kerületi fejlesztések össze nem hangolásából, az útfelújítások ütemezéséből is fakadó probléma.
A kerületeknek leosztott vékony büdzséből alig épülhetnek kerékpárutak (pedig az erre alkalmas csendesebb forgalmú utak kerületi tulajdonban vannak), a főváros a hálózatfejlesztést ezért inkább a saját (nagy forgalmú) útjain oldja meg, így aki a kerékpárutakat választja, az egyben a kipufogógázokból is kényszerűen többet nyel. Nem működnek az olyan típusú megoldások, amikor a parkolósáv és a járda között vezetik a kerékpárutat (Andrássy út), vagy a forgalmi sáv és a parkoló sáv között vezetik el (Karinthy út). Gyalázatos a helyzet kerékpáros használhatóság, akadálymentesség szempontjából szinte az összes Duna hídon, kivételt ez alól a Lágymányosi és az Árpád híd jelent. Sem a fontosabb közintézményeknél, sem pedig a kereskedelmi célpontoknál nem jellemző dolog ma még, hogy megoldott lenne a kerékpártárolás lehetősége. Ekkor még az akadálymentesítés kérdéséről egy szót nem ejtettünk, pedig ez legalább annyira fontos ügye a kritikus tömegnek, mint a kerékpározás, hiszen a CM rendezvényen már tömegméretekben megjelent a tolókocsis és a babakocsis frakció is.
A progresszívebb urbanisták és kerékpárosok szerint a budapesti utcahálózat keresztmetszete nem is alkalmas arra, hogy külön kerékpárutakban gondolkodjunk, sokkal célszerűbb és hatékonyabb lenne a közlekedési szabályok változtatása terén eredményeket elérni. A vegyesforgalmú utcák (ld. Ráday utca, Tompa utca) láthatóan igen jól tudnak működni, az egyirányú utcák kerékpáros kétirányúsítása is nagyságrendekkel könnyíthetne a felhasználók gondjain. Amennyiben a kerületekhez jutna el a kerékpárút-fejlesztési pénz, kijelölhetőek lennének a nagy forgalmú utakkal párhuzamosan futó, de kisforgalmú utakon haladó kerékpáros passzázsok, így kerékpározni egészségesebb és egyben biztonságosabb is lenne Budapest útjain. A villamos- és buszsávok kerékpáros felhasználhatóságát több város (Amszterdam, London) is biztosítja, Budapest ezen a téren is tudna hova fejlődni.
Hans Moderman, egy holland urbanista ennél is extrémebb projektekben7 látja a megoldást. Ő már a ´70-es években azzal kísérletezett, hogy miképpen csökkenthető a városi balesetek száma látszólag teljesen a balesetekkel összefüggésbe nem hozható eszközökkel. Ilyen volt a 2x2 sávos utak belső sávjaiba szerelt kamera, ahol már a kamera jelenlétének ténye mérsékelte a balesetszámot. 2004-ben aztán egy drachteni köztér rendezés után a New York Times jóvoltából világcsoda lett Modermanból.
A 45 ezer fős kisváros egyik terhelt forgalmi csomópontját ugyanis úgy oldotta meg, hogy azon se tábla, se burkolati festés, se közlekedési lámpa nem segíti a forgalmi eligazodást. Ennek ellenére (vagy talán éppen ezért) a józan ész és az udvariasság dönti el, hogy ki mikor halad át rajta, legyen az gyalogos, kerékpáros, személyautó, vagy tehergépjármű. A csomóponton napi 17 ezer gépjármű, és 5-6 ezer kerékpáros halad át naponta, ami budapesti léptékben is középkategóriás kereszteződésnek számít. Az eredmény pedig magáért beszél: a statisztikák szerint az addig halálzónaként számon tartott csomópontban egyetlen (!) komoly baleset sem történt a rendezés óta.
A VÁROSI AUTÓS KÖZLEKEDÉS hatékonysága Budapesten is érzékelhető módon romlik, az útfelújítások, nagy esőzések, péntek délutánok idején csak a tapasztalatlan sofőrök, vagy a kényszer által vezérelt ingázók ülnek autóba. A Transport for London kimutatásai szerint (ahol ezt mérik is) például 1903-ban 12 mérföld/óra volt Londonban az átlagsebesség (az autó megjelenése előtt, lovaskocsival), 2003-ban ugyanez az érték már csak 9 mérföld/óra. Ezzel nagyjából le is lehet írni, mennyire tudott hatékonnyá válni a városi autózás az elmúlt egy évszázadban. London lavinát indított el a Dugódíjjal, Stockholm követte a példát, New York és Sanghai gondolkodik rajta. A beindításkor a londoni vezetés azt remélte, hogy 10 éves távlatban 2,2 milliárd USD-t „termel" a díj, amit tömegközlekedés-fejlesztésre szánnak. Az első időszakban viszont akkora volt az elrettentés (30 százalékos forgalomcsökkenés a tervezett 10-15 százalékhoz képest), hogy az első évi bevételek elmaradtak a tervezettől, valamint nagyon sokan robogóra és kerékpárra szálltak át.
2003-hoz képest ma viszont már csak 8 százalékkal kevesebb autó hajt az övezetbe, annak ellenére, hogy a dugódíjat megemelték, a dugózónát pedig kibővíteni tervezik, így a bevételek ugrásszerűen nőttek. A rendszer működik, a forgalom sebessége nőtt, a londoni polgármestert pedig 2004-ben kényelmes többséggel, újraválasztották. Mindez ellentmond a budapesti Emberi Parkolásért Egyesület célkitűzéseinek (parkolódíjak eltörlése, mérséklése, dugódíj ellenesség), amit csekély részvétel mellett propagáltak ugyancsak a Föld Napján, de legalább ugyanakkora médiafelületen, mint a Critical Mass.
A Critical Mass hívószavát láthatóan és jól érzékelhetően egyre több politikus megérzi. A városi környezetvédelem Európaszerte vezető téma, egyre kevésbé lehet tehát véka alá rejteni ezt még egy olyan országban is, ahol a sajtó és a politikai elit is jellemzően a technokrácia oltárán áldoz. A kerékpárral az oldalukon kampányfotózkodó új-régi politikai ikonjaink már a legutóbbi helyhatósági választásokon bemutatkoztak jobb és baloldalon egyaránt, bár a nagy tettek kerékpárügyben tovább váratnak magukra. Ígéretekből ugyan annyi van, hogy abból akár kerékpáralagutat lehetne fúrni Kínáig, de a következő hét év dönti el igazán, tényleg megértették-e a kritikus tömeg üzenetét a városvezetők.
Bár a városi kerékpározás lehetőségeit beszűkítik az éghajlati okok, a nyári félévben egy jól működő hálózat képes lehet élhetőbbé tenni a várost. Mindezek mellett a népbetegséggé vált elhízást is jótékonyan lassítja. Ez már két indok a kerékpár mellett, harmadiknak pedig itt egy saját tapasztalat: kerékpárral eljutni és leparkolni fele annyi idő alatt vagyunk képesek a belvárosban, mint autóval (zéró nitrogén-dioxid kibocsátás mellett)...
Bardóczi Sándor
tájépítész mérnök (szöveg + kép)
1. A Critical Mass név Ted White 1992-ben készült Return of the Scorcher című dokumentumfilmjéből származik. A kerékpárosokról szóló film egyik jelenetében George Bliss egy tipikus kínai helyzetet elemez, ahol a bringások nem tudnak átkelni a kereszteződésen a folyamatos keresztirányú autóforgalom miatt. A lámpa nélküli csomópontban folyamatosan gyűltek a várakozó kerékpárosok, míg számuk elég nagy lett ahhoz - elérte a kritikus tömeget ahogy Bliss fogalmazott - hogy mindannyian egyszerre elindulva sikeresen átkelhessenek elállva az utat a keresztben közlekedő autók elől.
2. Az első CM 1992 Szeptemberében volt San Franciscoban 48 résztvevővel, melyet később havonta újrarendeztek. 1993-ra 500 körüli résztvevővel jól ismertté vált a városi bringások körében, ám a városi hivatalnokok nem foglalkoztak vele. Néhány hónap múlva más városokban is elkezdődtek a felvonulások. Manapság a világ többszáz városában, gyakran kéthetente, havonta tartanak felvonulásokat, több tízezren pattannak nyeregbe világszerte.
3. forrás: www.criticalmass.hu
4. Ingázók által generált dugó (forrás: www.wikipedia.com)
5. A felmérést az ÖKOPLAN Bt. készítette.
6. Forrás: Gábor Péter - Jombach Sándor - Ongjerth Richárd: A ZÖLDFELÜLETI RENDSZER ÁLLAPOTA, MENNYISÉGI VÁLTOZÁSA BUDAPEST ÉS A BUDAPESTI AGGLOMERÁCIÓ TERÜLETÉN 1990-2005
7. forrás: Szőcs László: Akinek szitokszó a fekvőrendőr (Népszabadság 2005. március 23.)
19:27
Kedves Bardóczi Sándor! Ez a hozzászólás majdnem off topic - de hát elérhetőséget nem adott meg. :-) Szeretnék önnel kapcsolatba lépni, mivel a fenti bezöldített képen én szerepelek, és nagyon szeretném megkapni eredeti színekben! Megadom az e-mail címemet: javor.tamas@freemail.hu Segítségét előre is nagyon köszönöm, egyébként a cikk is tetszett! Üdvözlettel: Jávor Tamás, Vecsés
07:38
Még egy megjegyzés: miközben lehetnek a városban jól megoldott helyzetek, jól megoldott bicikliutak (tételezzük fel most különösebb vizsgálódás nélkül, hogy a Bem rakparti szakasz minden szempontból jó), a bicikliutaknak ugyanakkor egy egységes rendbe, rendszerbe kéne illeszkedniük. Joggal várható el persze a "normális", kresz-követő magatartás, de ugyanilyen joggal várható el a város részéről a bicikliutak konzekvens, folyamatos kiépítése - ha a város 90%-ában megoldatlan a dolog, és én mint biciklista az úttestre kényszerülök, akkor nem várható el, hogy azon az egy-két lokális szakaszon (árgus szemekkel figyelve, hogy vajon itt fel van-e festve valami a járdára) változtassak a kényszerű szokásomon (hasonló a helyzet a szelektív hulladékgyűjtéssel: ki lehet tenni 2-3 darab szelektív gyűjtőt a város egyes pontjaira, amíg ez nem ileszkedik egy rendszerbe, amíg "lakosként" nem lehetek biztos abban, hogy a következő sarkon fogok találni egy csak papírhulladék-gyűjtőt, amíg nem lehetek biztos abban, hogy a külön gyűjtött hulladék tényleg külön kezelődik-e majdan, addig kevéssé vagyok motiválva a konzekvens használatban). . Tehát a dolog innetől már valóban városi, városépítészeti kérdés: átfogóan kell rendezni, kezelni, megoldani. Személyes élményem a Könyves Kálmán (és Róbert Károly) körút: itt-ott felbukkantak a "hivatalos" bicikliút nyomai, de olyan rendszertelenül, olyan eszelős átkelésekkel, oldalváltásokkal, követhetetlen kanyarokkal, hogy szinte nem volt más racionális választásom, mint hogy a - veszélyesebb - közúti közlekedést válasszam. Választhattam volna persze máshogy is, ha nagyobb bennem a kalandvágy, a felfedezőkedv, és egy kicsit több időm van. Talán majd legközelebb. :-)
15:22
@mB: Kedves mB! Egyetértek azzal, hogy alapvetően városi szinten meg kell oldani a kerékpározás kérdését is (még ha megoldhatatlan kérdésnek is tűnik). De, valahogy mégis mint jogkövető állampolgár, ahol van kerékpár út, a melette, a gépkocsik közötti kerekezőket kitiltanám onnan. (Mindkettőnknek jobb lenne.) És valahogy így kezdődik, mindenki tegye meg azt a keveset is, amit megtehet. (Ráadásul legalább ott nem kellene a kerékpárosnak a benzingőz szívni!) Üdvözlettel: Ryhe Ui. Érdekes, tapasztalatom szerint mifelénk, a szelektív hulladékgyűtés elég jól működik (ráadásul még el is viszik a megtelt konténereket!).
10:40
@Hartmann György Sándor: "De, valahogy mégis mint jogkövető állampolgár, ahol van kerékpár út, a melette, a gépkocsik közötti kerekezőket kitiltanám onnan." Fentebb leírták, hogy sok helyen a bicikliúton szinte lehetetlen közlekedni. Andalogni, sétálni, nézelődni lehet, de közlekedésre sokszor teljesen alkalmatlanok. A biciklista is haladni szeretne, csakúgy, mint az autós. Hol tegye ezt meg, ha nem az úton???
13:39
@Hartmann György Sándor: Kedves HGYS, Csak egy kiegészítés és egy pontosítás, ami lényegileg nem érinti az egyébként tiszteletreméltó jogkövető álláspontját: A kiegészítés a Bem rakparti kerékpárúttal kapcsolatos. Ön hogyan értékelné azt kerékpárosként, vagy buszmegállóban álló gyalogosként, haogy a kérdéses új kerékpárút szakasz egyszercsak minden átmenet nélkül megszűnik, és beletorkollik egy buszváróba, majd később ismét folytatódik? Nos aki ezen a szakaszon nem a kerékpárúton hajt, az jóllehet nem jogkövető, csak túlélő tipus, vagy csak jogkövető módon szeretne viszonyulni a védtelen gyalogosokhoz. A megjegyzés pedig az, hogy ön tévesen gondolja azt, hogy a kérdéses szakaszon azok nem szívnak benzingőzt, akik a kerékpárutat használják. Hogy csak a legszemléletesebb példát mondjam, a legnehezebb szennyezőként számon tartott ólom kiszóródása az utak mentén vizsgált talajmintáknál 20 méterre az úttest szélétől csökken határérték alattira. Mindazonáltal egyes szinergiavizsgálatok azt a következtetés vonták le a városi kerékpározásról, hogy az ugyan számos egészségügyi kockázatot jelent (légúti megbetegedés, baleset), de ehhez hozzáadva a mozgás nyújtotta életforma élethosszabító hatásait egy rendszeres kerékpáros veszít két évet az életkilátásaiból a beszívott benzingőz miatt, de nyer négy évet a rendszeres mozgás miatt. (Míg egy rendszeres autós veszít egy évet a benzingőz miatt, veszít három évet a stressz miatt, és veszít további két évet a mozgás hiánya miatt.)
12:58
Kedves Sándor! Sok mindenben egyetértünk, sok mindenben nem. De kérlek egyet magyarázz meg nekem: A Bem rakparton, ahol kiépített kerékpár út fut az úttal párhozamosan 5-10 méteren belül, miért kerekeznek a tisztelt urak az úttesten a forgalmi sávban? Üdvözlettel: Ryhe
14:48
@Hartmann György Sándor: Kedves HGYS, Megpróbálom, bár nem én vagyok erre a leghivatottabb, hisz én ott a kerékpárutat használom. Két okot látok mindenesetre. 1. A kérdéses rakpart Budapest biciklisztrádájának minősül, és amennyire 5-6 éves budapesti kerékpáros múltamból emlékszem, a kezdetekkor még kényelmes kerékpárútnak bizonyult az a szakasz. Ma azonban annak ellenére, hogy külön elválasztott sávot kapott gyalogos és kerékpáros, már akkora a tumultus, hogy a kerékpársávon eléggé oda kell figyelni minden mozdulatra. Azaz a kerékpárút kapacitás fejlesztése nem abban az ütemben halad, ahogyan azt a felhasználók igénylik. 2. A kerékpáros társadalomnak van egy olyan csoportja, amely a "ne járdázz" mozgalmat nagyon komolyan veszi. A kerékpárutakon mindennaposan előfordulnak a kiszámíthatatlanul mozgó gyalogosok, akik nagy balsetveszélyt jelentenek egy dinamikusan haladó kerékpáros számára. Éppen ezért ezek a kerékpárosok szándékkal választják az ide-oda kanyargó, hol megszűnő, hol előbukkanó, gyalogosokkal teleszórt kerékpárutak helyett a forgalmi sávot, ahol éppen azért, hogy ne üssék el őket a száguldozó autósok, nem húzódnak le teljesen jobbra. Egyébként általában ezek az "urak" nagy rutinnal rendelkező futárok, akikek a sebessége az itt megengedett 50 km/h sebességet közelíti, tehát (elvileg) egy szabáyosan közlekedő autósnak nem okoznak nagy fennakadást.
11:43
@Hartmann György Sándor: Hi. fat asian porn sex video clips chill porn high res porn asian lesbians rough porn cosplay porn free teen sex clips free asian porn movie free porn tv free sex videos porn bit torrents icelandic porn free sex clips and pics free hidden camera porn funny porn comics free adult movie danni ashe porn enema porn sex clips belladonna porn porn flicks free xxx videos erotica porn cunt porn sex clips free hacked porn iraqi porn Free Movie Porn Star eva mendez porn ghetto porn starz Free Gay Porn tony danza porn hardcore teen porn Buy Miacalcin Online porn for couples linsay lohan porn Buy Order Purchase Cheap Price on Discount Zetia porn flash games black teen porn Madonna MP3 Downloads icelandic porn chip and dale porn Linkin Park mp3 2007 lesbian nurse porn