Hogyan válasszunk környezetbarát megoldást?
Az építőanyagok esetében sokszor nehezen megfogható, hogy mitől is környezetbarát egy anyag. A csomagolásokon megjelenített nemzetközi minősítő intézetek jelölései mögött mindig mért, tanúsított, visszaellenőrizhető, egzakt követelmények állnak, melynek az adott termék megfelel. Máskor igazi újdonságot, újítást olyan termék tartalmaz, melynek legfőbb előnyére még nem létezik egyértelmű értékelési, mérési rendszer.
Nézzük meg két konkrét megoldáson keresztül a környezetbarát burkolati segédanyagok kiválasztásának szempontjait.
Nappali aljzatkiegyenlítése és burkolása nagyméretű gres lapokkal
A kiegyenlítést ULTRAPLAN ECO 20, 1-10 mm közötti rétegvastagságban alkalmazható aljzatkiegyenlítővel, a ragasztást ULTRALITE S1 MSZ EN 12004 szerint C2TE S1, cementkötésű, fokozott terhelhetőségű, lecsúszásmentes, nyújtott nyitott idejű, alakváltozásra képes ragasztóhabarccsal, a fugázást ULTRACOLOR PLUS MSZ EN 13888 CG2WA, cementkötésű, fokozott terhelhetőségű, alacsony vízfelvételű, magas kopásállóságú fugázóval oldjuk meg.
Lássuk, hogy környezetvédelmi szempontból miért jelentősek a választott termékek:
- Az ULTRAPLAN ECO 20 a GEV Emicode szerint EC1R nagyon alacsony illékony szervesanyag kibocsátású termék. Érdemes még megemlíteni a hazai gyártást, amely ugyan nem a zsákban található anyag mérhető tulajdonsága, de fontos környezetvédelmi szempont a jóval egyszerűbb szállítás miatt.
- Az ULTRALITE S1 a GEV Emicode szerint szintén EC1R besorolású, nagyon alacsony illékony szervesanyag kibocsátású, az igazi előnyöket jelen esetben mégsem a tanúsított értékek jelentik. A termék kb. 30%- ban újrahasznosított alapanyagot tartalmaz. Könnyített súlyú, közel 60%-kal jobb kiadósságú, s ez természetesen mind a szállítási, mind az anyagmozgatási költségekben és a kisebb környezetterhelésben is jelentkezik. Bekeverése során megközelítőleg 90%-kal kevesebb por képződik, mint a hagyományos ragasztóhabarcsoknál.
- Az ULTRACOLOR PLUS a GEV Emicode szerint EC1Plus nagyon alacsony illékony szervesanyag kibocsátású termék. Különlegességét a vízlepergető Drop Effect és penészesedés gátló Bio Block technológia adja.
Hálószoba meglévő, hagyományos csaphornyos parkettájának felújítása
Egyrészt a faburkolat választása, valamint a felújítás mellett meghozott döntés, a természetesség és a megőrzési szándék miatt, már önmagában egy környezetbarát mozzanata lehet a folyamatnak. Másrészről a melegburkolás, ezen belül különösen a parkettázás, valamint az ezen a területen elérhető segédanyag választás olyan hatalmas fejlődésen van túl, melynek során az előző évtizedek legnagyobb változásai történtek meg környezetvédelmi szempontból.
Régebben szinte természetes volt, hogy egy parkettafelújítást, csiszolást, lakkozást követő napokban ember nem tartózkodhatott a lakásban, de még hetek múltán is érezhető volt az erős szúrós szag a helyiségben. Nem volt leányálom a kivitelező, burkoló élete. Ez szerencsére már a múlté.
A fentebb említett feladatra műszakilag kiváló, környezet- és egészségbarát megoldást jelent a Mapei ULTRACOAT lakkrendszere.
Az ULTRACOAT rendszer számtalan sportcsarnokban, lakossági változata pedig számtalan otthonban bizonyított már a hazai piacon.
Milyen termékeket takar ez a megoldás?
- Az ULTRACOAT UNIVERSAL BASE egy egykomponensű, vizes bázisú, nagyon alacsony illékony szervesanyag kibocsátású, MNP mentes alapozó.
- Az ULTRACOAT AQUA PLUS egy oldószermentes, szagtalan, vizes bázisú, MNP mentes, csiszolatporral keverendő hézagoló anyag.
- Az ULTRACOAT EASY PLUS a GEV Emicode szerint EC1 besorolású, nagyon alacsony illékony szervesanyag kibocsátású, vizes bázisú poliuretán lakk.
A jövő iránt felelősséget érző ember keresi a lehetőséget a kedvezőbb, és egyúttal környezetbarát megoldásokra. A jelentkező piaci igényre pedig az élet számos területén születnek forradalmi, környezetbarát megoldások.
Az ULTRACOAT rendszer ilyen: egy sokszor bizonyított, magas minőségű termék megoldás, mely egyaránt vigyáz a kivitelezők, és a burkolat használóinak egészségére.
A környezetbarát termékválasztáshoz sok szempontot kell mérlegelni, és azt, hogy mi tekinthető környezetbarátnak, erősen befolyásolja az adott termékvonal múltja, jelene és a fejlődés iránya is, az elérhető lehetőségek tárháza.
Mégis, ha sokszor nem is olyan egyszerű a megfelelő döntést meghozni, érdemes rá időt és energiát szánni, és természetesen a Mapei szakemberei is szívesen állnak az építők, szakemberek, tervezők, építészek szolgálatára.