
Pályázat az Oszakai Világkiállításon való bemutatkozásra
Pályázatot írt ki az Építési és Közlekedési Minisztérium fiatal magyar építészek, tájépítészek, településmérnökök és vizuális művészek számára az 2025-ös Oszakai Világkiállításon való bemutatkozásra. A pályázat célja olyan pályaművek elkészítése, amelyek egyedi, innovatív ötleteikkel, esztétikus és kreatív megoldásaikkal a jövő társadalmának tervezése és a fenntarthatóság jegyében méltóképpen képviselik hazánkat.
Mint ismert, Japán harmadik legnagyobb városa, Oszaka ad otthont a következő világkiállításnak 2025. április 13. és 2025. október 13. között. A rendezvényre a szervezők a 6 hónap alatt több mint 28 millió látogatót várnak, akik 80%-a várhatóan Japánból és a kelet-ázsiai régióból érkezik majd. Az Oszakai Világkiállításon 160 ország és 8 nemzetközi szervezet képviselteti majd magát.
Az Expónak egy különleges helyszínt, a mesterséges Yumeshima-szigetet választották a szervezők. Építészeti koncepciójáért az a Sou Fujimoto felel, aki a Magyar Zene Házát is tervezte.
Az Expo központi témája „Designing Future Society for Our Lives" (A jövő társadalmának tervezése egy fenntarthatóbb világ érdekében), melyen belül három altémát is meghatároztak a szervezők: „Saving Lives" (Életek mentése), „Empowering Lives" (Életek erősítése), „Connecting Lives" (Életek összekötése).
Amellett, hogy a résztvevő országok pavilonjai és állandó kiállításai igyekeznek minél változatosabb és kreatívabb módon kapcsolódni ezekhez a gondolatokhoz, számos szakmai program keretében is foglalkozik majd e témákkal a világkiállítás.

ZDA-Zoboki Építésziroda: Az Oszakai Világkiállítás magyar pavilonjának látványterve. Forrás: EXPO 2025 Magyarország
A pályázat részletei
A részvétel egyik feltétele, hogy a pályázó építész, tájépítész, településmérnök, animációs filmrendező, vagy az alkalmazott művészetek körébe tartozó szakok (pl. tervezőgrafika, illusztráció) hallgatója legyen, aktív vagy passzív hallgatói jogviszonnyal.
A pályázati felhívás célja - az Oszakai Világkiállítás témaheteire épülve - olyan pályaművek elkészítése, amelyek egyedi, innovatív ötleteikkel, esztétikus és kreatív megoldásaikkal a jövő társadalmának tervezése és a fenntarthatóság jegyében méltóképpen képviselik hazánkat a Magyar Pavilonban.
Az idei Expo 8 különböző témahétre épül fel (1. sz. melléklet), melyek a következők:
A pályázó az Expo témaheteivel összhangban, 8 különböző témában nyújthatja be a pályaművét/pályaműveit.
„Kultúrák közös alakítása a jövőért" hét / 2025. április 25 – május 6.
Mit tehetünk azért, hogy a különböző kultúrák összhangban legyenek és közösen alakítsák a jövő kultúráit? Hagyományos előadó-művészetek, történelmi örökség, helyi közösségek újjáélesztése, turizmus, művészetek, zene, sport, kulturális művészetek, Cool Japan, manga és anime, Esports stb.
„A közösség és a mobilitás jövője" hét / 2025. május 15 – 26.
Milyen az a közösség, ahol önmagunk lehetünk?
Okos városok, digitális kertvárosok, katasztrófa-megelőzés és újjáépítés, metaverzum, űr, robotok, elektromos járművek/üzemanyagcellás járművek, automatikus működés, repülő autók, kiberbiztonság, MaaS stb.
„Az élet szükségletei: élelem, ruházat és menedék" hete / 2025. június 5 – 16.
Mit kell tennünk ahhoz, hogy megvalósítsunk egy olyan jövőt, ahol mindenki hozzáfér élelemhez, ruházathoz és menedékhez?
Élelmiszer-pazarlás, élelmiszertechnológia, élelmiszer-oktatás, étkezési kultúra, okos mezőgazdaság/ erdészet/halászati ipara, fenntartható divat, etikus fogyasztás stb.
„Egészség és jóllét" hete / 2025. június 20 – július 1.
Hogyan valósíthatunk meg egy olyan társadalmat, ahol minden ember jóléte összhangban van?
Fertőző betegségek elleni intézkedések, jóllét, genomikai orvosság, regeneratív gyógyszer/sejtterápia/ génterápia, PHR, egészséges várható élettartam, SBNR, biztonságos ivóvíz és mellékhelyiségek stb.
„Tanulás és játék" hete / 2025. július 17 – 28.
Mit kell az embereknek megtanulniuk a mesterséges intelligencia korszakában?
Élethosszig tartó tanulás, EDTEC, szellemi tulajdon hasznosítása, egyénre szabott tanulás, távoktatás, fiatalok függetlensége, oktatási egyenlőtlenség, STEAM, vállalkozói szellem, játékok szerte a világon stb.
„Béke, emberi biztonság és méltóság" hete / 2025. augusztus 1 – 12.
Mit kell tennünk ahhoz, hogy megvalósítsunk egy olyan világot, ahol megszűnik a diszkrimináció, és az emberek tisztelettel vannak egymás iránt?
Éhezés, szegénység, társadalmi egyenlőtlenség, emberi jogok megsértése, gyermekmunka és kényszermunka, emberkereskedelem, a fogyatékossággal élő személyek részvétele stb.
„A föld és a biodiverzitás jövője" hét / 2025. szeptember 17 – 28.
Mit kell tennünk ahhoz, hogy megőrizzük a Földet a jövő generációi számára, gazdag és változatos életformákkal?
Klímaváltozás, dekarbonizáció, biodiverzitás, körforgásos gazdaság, megújuló energia, hidrogén társadalom, Nature Positive, erdőirtás, tengerszennyezés, erdő regeneráció, édesvízkészletek stb.
„A jövő társadalma az életért" hét / 2025. október 2 – 12.
Elérhetjük a SDG-ket? Mit teszünk a célokon túl?
Fenntartható Fejlődési Célok (SDG-k), SDG-k utáni időszak, élet, jövő társadalma, Társadalom 5.0 stb.
A Pályázónak legalább egy témahétre vonatkozó pályaművet szükséges benyújtania.
Az Expón a témahetekhez igazodva, a rendezvény háttereként a kiválasztott pályaművek (álló-, mozgóképek, illetve animációk) kerülnek kivetítésre a pavilonban.
A pályázatok beadásának határideje az első 4 téma esetében április 8., a további négy téma esetében június 10. 12 óra. További részletek: ÉKM