Ifjúsági Tábor rekonstrukciója és Erdei Iskola létesítése
Részletes bírálat
20. sz. pályamű:
V. ker. Önkormányzat Ifjúsági Tábor rekonstrukciója és Erdei Iskola létesítése
II. ker. Hárshegyi út 1-3.
A benyújtott pályamű a II. ker zöldövezetében működő, az V. kerületi Önkormányzat tulajdonában lévő Ifjúsági Tábor rekonstrukcióját, illetve bentlakásos iskola létesítését tartalmazza. A helyszín, a meglévő épületek meghatározták a tervezési feladat funkcionális megoldását.
Az ´50-es évektől kezdve a területen elszórtan folyamatosan létesültek a nyári üzemeltetésű Ifjúsági Tábor épületei. A rekonstrukció előtt a területen álló alápincézett épület a "főépület"-ben konyha, irodák, egészségügyi helységek és egy gondnoki lakás voltak. A telken ezen kívül egy játszóház "rossz idő esetére", egy fedett-nyitott étterem, valamint egy fürdőmedence és az azt kiszolgáló fürdőépület, gazdasági épület, faház helyezkedtek el. A gazdasági épület és a faház a bővítést, illetve a rekonstrukciót akadályozták, ezért azokat elbontották.
A központi épület hosszának megkettőzésével, illetve egy emelet ráépítésével, valamint tetőterének beépítésével egy 106 férőhelyes téli-nyári üzemelésre alkalmas ifjúsági szálló létesült. Ez magába foglalja a 36 fős éttermet, és a téli-nyári üzemeltetést egyaránt kiszolgáló 300 adagos konyhaüzemet is.
A tábor nyári étterme változatlan funkcióval, bővítéssel, szerkezet korszerűsítéssel megmaradt.
A játszóházból 2 tantermet magába foglaló oktatási épület lett, a fürdőház funkciója fittness teremmel, szaunával bővült.A kialakított helységcsoportok elrendezése, kapcsolati rendszere jól szolgálja a téli és az eltérő nyári üzemmód által támasztott követelményeket. A tervező a kettős feladatot - a bentlakásos iskola létesítése, illetve a meglévő épületek értéknövelő felújítása - a tervező jól oldotta meg, a racionális helységátcsoportosításokkal, a régi épületekkel adott gazdaságossági lehetőségeket maximálisan kihasználta. Az épületcsoport egységes megjelenését a környezetbe jól illeszkedő homlokzatok biztosítják. A központi épületet mind a fürdő, mind az oktatási épülettel összekötötték, ezáltal a téli üzemmódnak megfelelően alakult ki az épületegyüttesnek belső forgalmi rendszere. Az épület összbenyomása a zsalugáterekkel, az"erdei" jelleget jól idéző parapet és párkánymegoldásokkal, a főépület végein elhelyezett vidám lépcsőházi tornyokkal igen kedvező. A kivitelezés minősége megfelelő, kellő gondot fordítottak az épületeket közvetlenül környező területek burkolatára, kialakítására. Az engedélyezési tervhez képest a homlokzati szín előnyére változott. A natúr színben tartott homlokzati nyílászárók, zsalugáterek sora sokkal jobban harmonizál a környezettel és a sárgás mészhomok tégla falfelületekkel, mint az eredetileg zöld színűre tervezettek. Ugyancsak kedvezőbb a natúr, égetett agyagcserép tetőhéjalás, mint amilyen a sötét antracit zöld cserepezés lett volna. Az épületegyüttes kedvező összbenyomása ellenére a benyújtott pályázatok nagy száma, az adható díjak korlátozott volta miatt a pályaművet sajnos nem tudom javasolni díjazásra.