INTERCAMBIO CULTURAL HISPANO-HÚNGARO
2006 tavaszán magánszemélyi kezdeményezés született Magyarország és az Ibériai-félsziget építészeti kapcsolatainak elmélyítésére, mely mára bilaterális együttműködési projektté nőtte ki magát, Spanyol-Magyar Kulturális Csereprogram néven, kurátora Nyáry Erika, a Magyar Építész Kamara Külképviselője.
2006 tavaszán magánszemélyi kezdeményezés született Magyarország és az Ibériai-félsziget építészeti kapcsolatainak elmélyítésére, mely mára bilaterális együttműködési projektté nőtte ki magát, Spanyol-Magyar Kulturális Csereprogram néven, kurátora Nyáry Erika, a Magyar Építész Kamara Külképviselője. Zászlaja alatt, a kulturális örökségben és tehetségekben gazdag, ám önmagát rosszul menedzselő és a legújabb nemzetközi trendektől elmaradt magyar építészet kerül szembesítésre, a kiforrott és kortárs élmezőnyt képező spanyol építészettel.
Az őszi tanévkezdéssel magyar építészeti könyvterjesztés indul, a Madridi Építész Kamara (COAM) és a Madridi Építészkar (ETSAM) épületeiben üzemelő Mairea-könyvesboltokon keresztül. Ezt követően, vendégszereplésre nyílik mód egymás építészet heti (Madrid okt.1-7.) és havi (Budapest okt.1-30.) rendezvényein, mellyel a remények szerint, egy tartós és termékeny nemzetközi eszmecsere elé nézünk.
A bilaterális projekt célja, hogy a kortárs építészettel és épített örökséggel egyaránt foglalkozzunk. Az Europa Nostra-díjas magyar épületek, vagy a fiatal építész-irodák virtuális kiállításainak bemutatása ugyanúgy a célkitűzések közt szerepel, miképp a magyar szabadalmak népszerűsítése is, mint pl. a fényáteresztő beton, vagy az interaktív kirakat.
A programok összeállításához Nagy Bálint építész (N&n Galéria), és Pásztor Erika Katalina (Építészfórum) nyújtottak segítséget.
New York, London és Berlin után, Budapesten is megtekinthetőek lesznek a széles közérdeklődésére is számot tartó spanyol kiállítások. Kiemelt hangsúlyt fektetve, az Állami Lakásépítő Hivatal (EMVS) 25. születésnapját ünneplő jubileumi kiállításra és konferencia-sorozatra, Madrid történetének legkiválóbb szociális lakásépítési eredményeiről, mely téren nekünk, nagy hiányosságaink vannak.
A Budapesti Építészet Hónapja alkalmából és a Magyar Építőművészek Szövetsége jóvoltából, megtekinthetjük a Monoespacios címet viselő, 15 fiatal építész-iroda munkásságát bemutató kiadvány-sorozatot, mellyel az fff, azaz fiatalok fehéren feketén című kiállítás került párba-állításra, mely Dóczé Péter tehetséges szlovákiai magyar építész igen népszerű 3 dimenziós kiállításával közösen kerül bemutatásra Madrid egyik sajátos hangulatú ipari műemlékében.
A két ország között 2010-ig most megújításra kerülő kulturális együttműködési programba is bekerülnek az építészeti programok, egyéb művészeti ágak rendezvényeivel és üzleti konferenciákkal, szakmai vásárokkal kiegészítve. Ennek kidolgozásában, és a programok megszervezésében a kurátor együttműködő partnerei a Spanyolországi Magyar Nagykövetség Kulturális Attaséja, Zempléni Zsófia, és Rácz Jolán, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Nemzetközi Referense.
Az elsőként megvalósuló magyar rendezvények a Madridi Múzeumok Éjszakájára és Építészet Hetére időzítenek, melyet a nemzetközi sajtó is kitűntetett figyelemmel kísér, így az In memórian Lucien Hervé emlékkiállításunkat is, melynek a Spanyolországi Francia Nagykövetség ad otthont, megnyitó-ünnepségén jelentős kormányzati részvételt biztosítva. Hasonlóképp nagy érdeklődésre tart számot a Kodály-emlékkoncert is, melyre a madridi Zeneakadémián kerül sor október 18-án, vagy a novemberi irodalmi könyvhetünk is.
A programokhoz a helyszínek már biztosítottak, de a lebonyolításhoz szükséges pénzügyi háttér még nem áll teljes mértékben rendelkezésre. Építészszervezeteinken kívül (MÉK, MÉSZ, BÉK), a bilaterális projekt elvi támogatói közt szerepel a Külügyminisztérium, az Oktatási és Kulturális Minisztérium, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal, a Magyar Szabadalmi Hivatal és Budapest Önkormányzata is. Külön köszönet illeti múzeumaink és kiadóink nagy részét támogatásáért!
Bízunk benne, hogy valamennyi fordításban megjelent magyar kiadványunk elérhetővé válik külföldön és hogy megoldható lesz időben filmjeink, kiállításaink előkészítése, mint ahogy abban is, hogy élhetünk az Európai Közösség és Parlament Madridi Székházában felkínált konferenciák megtartásának lehetőségével, míg leginkább már az idén több spanyol rendezvényt üdvözölnénk Budapesten is!
Nyáry Erika