Jókai Mór ihlette étterem Észak-Komáromban
Az étterem a nagy magyar mesemondó Jókai Mór egyik múzsájáról, későbbi feleségéről, Belláról kapta a nevét. A Csémy Olivér és Csémy Krisztián tervezte komáromi vendéglő hangulatát és belsőépítészeti kialakítását a regényíró és a nála 54 évvel fiatalabb szerelmének különös kapcsolata ihlette. Az „Öreg ember nem vén ember" regény címe a mai napig sokat sejtet...
Jókai a 19. század úriembereként, míg Bella a 21. század fiatal színésznőjeként van jelen, közelebb hozva ezzel a régmúltat illetve a jelenkort. A Jókai Mórt ábrázoló festmény alkotója Dolán György festőművész, míg a mai kor Belláját megfogalmazó szobor Gáspár Péter szobrászművész alkotása.
Az Észak – Komárom történelmi belvárosában található egykori Schmidthauer (Schmidthauer Lajos, orgonaművész és zeneszerző) ház földszinti helyiségeit szemelték ki a beruházók éttermük számára. Konkrét elképzelés és ötlet nélkül érkezett a felkérés a belsőépítészeti munkára amely során elsődleges célként tűztük ki, hogy az étterem hangulata és tematikája szorosan Komáromhoz köthető legyen. A belsőépítészeti gondolat és kialakítás némi pikantériával megfűszerezve egy ma is aktuális jelenség témájára épül. A „főszereplők" közötti korkülönbség nagy közfelháborodást váltott ki abban a korban, amikor Jókai egy köztiszteletben álló idős ember volt. Ezt a viharos kapcsolatot próbálja a mai korba vetíteni a térben kialakított domináns padlózat, amely magával ragadja és Jókai Mór illetve Nagy Bella közé keveri a vendéget.
A 60m2 alapterületű étterem egy 42,6 m2 alapterületű nyári terasszal rendelkezik, így a befogadóképessége 34, a terasszal együtt 66 fő. A klasszikus megjelenést modern egyszözökkel próbáltuk elérni úgy, hogy a belső tér meleg és otthonos legyen. A térben egyértelműen a fa anyaga dominál, amelyet a hangsúlyos kristály csillár illetve a plüss anyagú redőnyözött tapéták egészítenek ki. A talajon lévő műkő a fal burkolatának kiegészítő elemeként is megjelenik.
Nagy hagsúlyt kapott a belső tér illetve a homlokzat és a terasz megvilágítása. A fények különböző variációjával és intenzitásával alakítható a belső az adott napszakhoz illetve rendezvényhez. Kiegészítőként azonban a belsőépítészeti megoldás szerves részeként, Jókai kötetek széles választéka áll a vendégek rendelkezésére, akár szlovák nyelven is. A megszólított művész barátok (Gáspár Péter és Dolán György) munkája elengedhetetlen volt ahhoz, hogy az étterem megkapja a megálmodott tartalmat és hangulatot.
Csémy Krisztián