K201 - a BME Építészmérnöki Kar új közösségi terme
Aki a Műegyetemre jár, tán még évtizedek múlva, álmában is eltalál az egyik legtöbbet látogatott előadóba, a „kákettőötvenháromba". Lehet, hogy ilyen emblematikus terem válik a K201, a BME Építészmérnöki Kar új közösségi terméből is. A korábbi helyiségcsoportban egykor a MAFC irodái működtek most a Szentirmai Tamás és Vági János tervei alapján átalakított tér előadásoknak, doktori védéseknek, konferenciáknak és kiállításoknak ad helyet.
K201 - a BME Építészmérnöki Kar új közösségi terme, Műegyetem rakpart 3. 2. em 1.
A BME Építészmérnöki Kar ingatlanfejlesztései keretében került sor 2010-ben az egykor a MAFC irodáinak helyet adó helyiségcsoport funkcióváltására és átalakítására. Az előadásoknak, doktori védéseknek, konferenciáknak és kiállításoknak helyet biztosító új terem tervezése 2010. februárjában, a kivitelezési munka 2010. júliusában kezdődött és október közepéig tartott. A terem átadása 2010. október 20-án történt meg.
Egy olyan tér létrehozása volt a cél, mely a változatos funkcióhoz társuló téri igények létrejöttét elősegíti, és nem determinálja. Az egybefüggő teret mindössze egy nyitható bútor artikulálja, mely nyitott állapotában előteret és egy intim kiállítóteret, zárt állapotában egy térileg összefüggő egységet hoz létre. A nyitható fal egy padlóba mart acélsínen gördül, ami már zárt állapotában sejteti a térfal kinyitásakor létrejövő téri helyzetet. A fal tetszőleges pozícióban rögzíthető, ami flexibilis, változatos teret eredményez. A bútor, a felső világítótesteket fogadó fehér keret és a karakteresen megjelenő belső spaletták – melyek az árnyékolást szolgálják, és emellett vetítési felületként is használhatók – térben állóságukkal képesek hangsúlyozni a boltozott tér nagyvonalú arányrendszerét, meglévő karakterét. A falak és a mennyezet fehérségét érzékenyen oldja fel a tölgyfapadló mintázata, a bútor anyagszerűsége, illetve a székek játékos színessége. A bútor nem a fapadlóból nő ki, inkább ellebegni kíván felette, miközben a nyír rétegeltlemez táblák fehérségéből könnyedén rajzolódik ki a lucfenyő vázszerkezete, ami meglepő kapcsolatba kerül a mennyezet vízszintes bordáival.
A bútorban helyet kapott egy minikonyha - mosogatóval, kávéfőzővel - kabát- és székraktár zárható szekrényekkel kombinálva, illetve a kamarakiállításokat fogadó installációs felület. A téri flexibilitással párhuzamosan a világítási koncepció is a különböző világítási igények változatosságának próbál megfelelni. Ez az indirekt és direkt fények összehangolásával érhető el. A világítótesteket magába foglaló keret hangsúlyosságát oldja a tér aránya, a keret méretei és a spalettát szegélyező lucfenyő keret között felfedezhető hasonlóság.
K201- A BME Építészmérnöki Kar új közösségi terme
generál tervezés:
Szentirmai Tamás - Pontlabor
Vági János - VH Stúdió
világítástechnika: Haász Ferenc
elektromos tervezés: Zay Zoltán
épületgépészeti tervezés: Viczai János
generál kivitelezés: Tallér Róbert - Struktor Kft.
asztalosmunka: Bargel Károly
világítás kivitelezés: Földi Károly - Vistar Kft.
fotók: Szentirmai Tamás
terem területe: 140 m2
tervezés kezdete: 2010. február
kivitelezés kezdete: 2010. július
terem átadása: 2010. október 20.
megrendelő: BME Építészmérnöki Kar
20:24
"Ezen megjegyzéseken túl a terem építészeti koncepcióját nem kívánom értékelni. Személyes véleményem szerint a terem egy kórkép." - írja. Az idézett egymást követő két mondat engem kissé elbizonytalanít, mintha a személyes vélemény nem értékelés lenne.(... - a bejegyző által utólag törölt részlet). Én egyébként minden szépségével és hibájával együtt nagyon szeretem azt a termet!
09:14
A cikket olvasva szükségét éreztem, hogy néhány megjegyzéssel kiegészítsem azt: - Mint azt mindenki tudhatja, akinek volt alkalma használnia a termet bármilyen óra, előadás, kiállítás vagy egyéb alkalom kapcsán a K201 -es közösségi terem jelen formájában teremakusztikai szempontból funkciójának betöltésére tökéletesen alkalmatlan. A bármiféle hangelnyelő felület teljes hiánya a nagyméretű térben akkora utózengési időt eredményez, ami mellett legfeljebb egy körülbelül 10 fős, közvetlenül az előadó köré csoportosuló társaság reménykedhet abban, hogy bármit is megértsen annak szavaiból (feltéve, ha tökéletesen mozdulatlan marad és a legapróbb neszt sem kelti). Az előadások mellett az egyéb rendezvényeken is percek alatt bántó szintre emelkedik a legapróbb alapzaj is. - A terem folyosói falának léghanggátlása szintén megoldatlan. A meglévő üvegfal (karcsú faszerkezet, tömítetlen hézagok, 3 mm üveg), ami korábban persze egy előtérbe nyílt a megváltozott funkcióhoz már messzemenőkig elégtelen, a legkisebb zaj is tisztán hallatszik a teremben. Az eredeti szerkezet felújításán túl egy megfelelő léghanggátlású második üvegfal beépítése lehetett volna megoldás. - A terem télen rendkívül hideg. Az amúgy síkfelületű radiátorokat teljesen bedobozolják a nagyméretű árnyékolók. Mivel a spaletták síkja zárt állapotban a radiátorok elé kerül, azok átszellőztetésére kísérletet sem tettek. Feltételezem ez nem a gépésztervező tervei alapján történt így. - Spaletták csak a két nagyméretű ablakra kerültek, a harmadik kisebb méretű nyílás valamilyen okból kimaradt. Az elsötétítést itt az ablakszárnyak közé helyezett hullámkartonokkal oldják meg (ez a fotókon valamiért nem szerepel). - A kapcsolt gerébtokos ablakok cserére kerültek. Az új nyílászárók bár kinézetre szépek, igényesek, tervezésükben tudomásom szerint szakértőt nem vontak be. Mindkét ablaksíkot tömítették, a bepárásodás nem is maradt el. Ezt azóta a tömítések kivágásával próbálták orvosolni. - A szalagparketta az első téli szünet alkalmával összeszáradt, több mm -es rések nyíltak rajta. - A terem többfunkciós, azonban valamilyen értékelhető koncepciót a kivetítésre kellett volna alkotni. Jelenleg a folyosóról ez alkalmakra behordott összevagdosott asztalok kerültek erre a célra rendszeresítésre. -A fa doboz ajtaja legalábbis nehezen mozgatható, a tengelye lötyög (nagyokat csattog), akadozik. Kinyitott állapotában a székraktár tekinthető meg belsejében. A beépített minikonyha használhatósága egy ekkora teremben legalábbis megkérdőjelezhető.
09:16
@bmeb: A kiegészítés kiegészítése. Egy történeti épületet érintő tervezési feladatnál izgalmas kihívást jelent a tervező számára, hogy egy kort tükröző építészeti minőséget milyen kompromisszumok árán képes a legjobban megőrizni, úgy, hogy a tervezett állapot a mai kor (vagy funkció) által kívánt műszaki igényeket is nagymértékben kielégítse. A kihívást nevezhetném egyensúlyjátéknak is, ahol a hangsúly a mérték mértékén van. Mindenkinek javaslom a terem megtekintését! Hamarosan a kész, gyönyörű, új akusztikai burkolattal kiegészítve!
02:29
Csókolom, ez most akkor a tesi tanszék helyén van? Hova került akkor a tesi tanszék?
00:57
Catfight!