Magyar művész a Henkel Art.Award legjobbjai között
Installáció kategóriában pályázó magyar művész is bekerült a Henkel Art.Award 2010. díjra esélyes döntősök közé. Hory Gergely munkáit a Henkel CEE művészeti díjára benyújtott 1 060 jelentkezés közül választotta a legjobb öt közé a nemzetközi szakértőkből álló zsűri.
Installáció kategóriában pályázó magyar művész is bekerült a Henkel Art.Award 2010. díjra esélyes döntősök közé. Hory Gergely munkáit a Henkel CEE művészeti díjára benyújtott 1 060 jelentkezés közül választotta a legjobb öt közé a nemzetközi szakértőkből álló zsűri. A művészeti díj nyertesét a bécsi MUMOK-ban, ünnepélyes díjátadó gála keretében hirdetik ki 2010. november 25-én. A Henkel Art.Award győztesét 7 000 euró pénzjutalom illeti, és hazájában, valamint a MUMOK-ban lehetőséget kap egy önálló kiállítás megrendezésére.
A Henkel Central Eastern Europe (Henkel CEE) a KulturKontakt Austriával együttműködve 2002. óta hirdeti meg a Henkel Art.Award pályázatot, mely az egyetlen átfogó művészettámogatási díj Közép-Kelet-Európa és Közép-Ázsia 31 országában. A művészeti díjra idén is a kortárs képzőművészet területéről festészet, grafika, fotó, videó és installáció kategóriákban, egyenként 5-10 alkotással pályázhattak a művészek.
Idén minden eddiginél több, összesen 1 060 pályázat érkezett be a Henkel CEE díjára. Ezek közül 122 nevezés magyar művészek munkáját dicséri. A beérkezett jelentkezések számától függően a résztvevő országok helyi zsűrizést tartottak, hogy kiválasszák azokat a művészeket, akiket a díjra jelölnek. Ezt követően Bécsben ült össze a nemzetközi zsűri, hogy a középmezőnybe jutott művészek közül kiválassza azt az 5 döntőst, akik esélyesek a Henkel Art.Award 2010. elnyerésére.
A zsűri a finalisták közé idén egy fiatal magyar művészt is beválasztott. Az installáció kategóriában pályázó Hory Gergely a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója, építész szakon. Installációs munkáit, az elmúlt években már több csoportos és egyéni kiállítás keretében is bemutatta itthon, Ausztriában és Olaszországban. Hory Gergely, a Henkel művészeti díjért a következő négy művésszel van versenyben: Pavel Braila (Moldova), Maksymilian Cieslak (Lengyelország), Tao G. Vrhovec Sambolec (Szlovénia), Özlem Sulak (Törökország).
Az öt finalistát kiválasztó zsűri elnöke a MUMOK múzeum igazgatónője, Karola Kraus volt. További zsűritagok voltak: Maria Vassileva a szófiai City Art Gallery főkurátora (Bulgária), Juraj Carny pozsonyi kurátor és galériatulajdonos (Szlovákia), Dorota Monkiewicz a breslaui Kortárs Művészeti Múzeum igazgatóhelyettese (Lengyelország) valamint Basak Senova Muratoglu törökországi független kurátor.
„Igazán meglepett a fiatal közép- és kelet-európai avantgárd művészek művészeti pozíciójának és közegének változatossága és sokszínűsége. Nagyon örülök, hogy a Henkel CEE, a KulturKontakt Austria és a MUMOK együttműködik a régió tehetséges, nagyreményű művészeinek támogatásában." – mondta Karola Kraus.
Hory Gergely:
1989-ben született Debrecenben. Gimnáziumi tanulmányait Nyíregyházán végezte el, majd ezt követően részt vett Székhelyi Edith festőművész rajz és festészet kurzusán, valamint Horváth János festőművész festészeti kurzusán. A képzőművészettel és az építészettel kapcsolatos tudástárást 2008-ban tovább bővítette a Faleronei Nemzetközi Művésztelepen, Olaszországban, ahova a Korszerű Építészképzésért Alapítvány ösztöndíjával utazott ki. 2007. óta a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója építész szakon. Tanulmányait várhatóan 2010-ben fejezi be. Angolul és németül felsőfokon beszél.
Installációs munkáit az elmúlt években már több csoportos és egyéni kiállítás keretében is bemutatta. Fontosabb kiállításai:
- 2009. A Középülettervezés egyetemi kurzus válogatott munkáiból nyílt kiállítás Városháza, Szentendre, kiállított munka címe: Terv Szentendre új iskolai menzájához
- 2009. Szmogreduktor,(Placcc fesztivál) csoportos köztéri munka a Téreltérítés Munkacsopporttal
- 2009. A Sommerakademie für Bildende Kunst kiállítása, Salzburg, Ausztria
- 2009. A Faleronei Nemzetközi Művésztelepen készített munkák kiállítása, Falerone, Olaszország
- 2008. Mátyás-szellőző Project csoportos munka a Téreltérítés Munkacsoporttal
- 2008 A Térkompzíció, egyetemi kurzus munkáiból nyílt csoportos kiállítás, HAP Galéria
- 2007, Lakótelepesek fotókiállítás, Gödör, Erzsébet tér, Budapest
Hory Gergely pályafutásával és a művészeti díjra benyújtott alkotásaival kapcsolatos további információ a linkre kattintva tekinthető meg.