Megújul a józsefvárosi Horváth Mihály tér, online lehet véleményezni a terveket
A koncepció szerint a tér gyalogos-központú, egységes arculatot kap, sok ülőfelülettel ellátva. Fontos szempont volt a meglévő fák megőrzése, védelme és minél több árnyékoló új fa telepítése, valamint a növényekkel borított felületek maximalizálása.
Megújul a VIII. kerületi Horváth Mihály tér - derül ki a kerület hivatalos honlapjáról. Mint írják, a Józsefvárosi Önkormányzat megbízásából a LAND-A Kft. tervezi a tér északi oldalának felújítását, ami várhatóan két ütemben valósul meg. Az első ütem kivitelezése a költségvetési források teljesülése esetén a tervek szerint 2022 tavaszán indul.
A Horváth Mihály tér történeti, kulturális, városképi és funkcionális szempontok szerint is fontos része Józsefvárosnak. A tér és a templom mindig szerves része volt a városi szövetnek: korábban a templom oldalában egyszintes házak álltak, melyek helyére a József telefonközpont és a hozzá kapcsolódó épületek kerültek. Az utóbbi években újabb változások történtek a téren: megújult a templom homlokzata, a telefonközpontba luxusszálloda költözött, a 15-ös szám alatt pedig új társasház épül, ami szintén erős nyomot hagy a környék arculatán.
A tér tervezése 2019 tavaszán indult el, majd egy hosszabb szünetet követően 2021 tavaszán gyorsult fel, zöldebb irányt véve. A tervezési terület a Horváth Mihály tér “északi oldala", vagyis a Baross utca, Német utca, Tavaszmező utca és Őr utca által határolt terület. A beruházás legfőbb célja az, hogy egy rendezett, jól használható, minél zöldebb, emberközpontú köztér jöjjön létre, amely egyszerre szolgálja az ott élők, áthaladók, pihenni vágyók igényeit.
A megújítás fő alapelvei a következők:
- Reprezentatív pihenőtér - Egységes arculatú, gyalogos-központú, sok ülőfelülettel ellátott kialakítás.
- Klímabarát tér - A meglévő fák megőrzése és védelme és minél több árnyékoló új fa telepítése, valamint a zöldfelületek maximalizálása.
- Élénk tér - A földszinti üzlethelyiségek számára kitelepülési lehetőség megteremtése. A templom előtt szilárd burkolatú teresedés létrehozása.
- Biztonságos közlekedés - A gyalogos és kerékpáros forgalom biztosítása járdaszintbe emelt burkolatokkal és csomópontokkal, és a parkolás rendezése.
Az első ütem a szálloda, a Horváth Mihály tér 16 sz. alatti társasház, a templom és a Baross utca közötti területet érinti. Itt egy főként rendezetlen parkolóból árnyékos zöldfelület és sétány jön létre. A második ütem a Horváth Mihály tér 15 sz. alatti társasház és a Tavaszmező utca vonaláig terjed, ami ma szintén főleg rendezetlen parkoló. Az első ütem sétánya is folytatódik és egy árnyékos új teresedés jön létre az Őr utca bejáratánál, ugyanakkor a templom északi oldalán egyoldali, merőleges parkoló továbbra is biztosítani fogja a tér megközelítését autóval. Míg az első ütem megvalósítása a tervek szerint 2022 tavaszán indulna, míg a másodikra lehetséges, hogy több évet is kell várni.
A teret észak felől határoló épületek (új szálloda, új társasház, meglévő lakóépületek) előtt egy fás sétány lesz a Tavaszmező utca vonalában. A fák helyét a terület alatt futó közművek határozzák meg. A tervezési területen jelentős nagyságú, kb. 900 m2 zöldfelület jön létre és 25 db új fa elültetését tervezik, bővítve a Baross utcai fasort is. A tervek szerint jelentős árnyékos felület jöhet létre az áthaladók és a téren pihenni vágyók számára. Pázmány Péter szobra a jelenlegi helyén állna. A zöldkazetták, amelyek minél több zöldfelületet és pihenő lehetőséget biztosítanak, jelentősen meghatározzák majd a tér építészeti arcát. A szobor körüli gyepes felületen a fák és az árnyas hangulat fognak dominálni a padok mentén, míg a téren minden évben elhelyezett karácsonyfa továbbra is helyet kap.
A térről nyíló ingatlanok gépjárművel továbbra is az Őr utca irányából lesznek megközelíthetőek, ahol az úttest járdaszintbe emelése segíti minden közlekedő biztonságát. Bár a tér sétáló, a szálloda taxival is megközelíthető lesz a tér parkolója felől és a taxik rövid időre megállhatnak az épület előtt, ahogy az máshol is megszokott. A Horváth Mihály tér 15. sz. alatt épülő mélygarázs szintén a parkoló felől lesz megközelíthető.
A templom előterébe a behajtás kizárólag az épület fenntartása és egyházi rendezvények idején lesz engedélyezett a parkoló felől, ahol ezt egy manuálisan dönthető oszloppal lehet majd szabályozni. A teljes tervezési területen, vagyis a Horváth Mihály tér északi oldalán jelenleg kb. 91 db parkolóhely található, a tervek szerint az első ütemben 52 db, míg a második ütemben már csak 27 db marad.
A Horváth Mihály tér átalakításának terveit online lehet véleményezni szeptember 14. és szeptember 26. között, egy űrlapon keresztül. A beérkezett véleményekről összesítés készül, amelyben azt is jelzik, hogy mely javaslatokat tudtuk építenek majd be a tervek véglegesítésébe.
17:23
Mi a terv az Őr utca 3. udvarának visszaállítására? Ezt ui. a Horváth Mihály tértől a József utcáig tartó új épületegyüttes építése közben egyszerűen elfalazták. Ezt a botrányos fejleményt hosszabb ideje némaság övezi a hatóság és az önkormányzat részéről.