Nézőpontok/Vélemény

2022 TOP 10: A legolvasottabb hírek

2022.12.29. 17:58

Idén is sok esemény történt az építészeti közéletben, amelyről beszámoltunk, és amelyek év végi válogatásunkból sem hiányozhatnak. A legolvasottabb hírek toplistájára több tervpályázati eredményhirdetés is felkerült, de az Országos Építészeti Tervtanács megalakulása, a Néprajzi Múzeum új, városligeti épületének átadása és egy, a Belgrád-rakpart képét meghatározó épület leendő átalakítása is sokakat érdekelt. 

10. Győztest hirdettek a Városháza Park tervpályázatán

Tavaly novemberben tervpályázatot írt ki a Főváros a Városháza Park megújítására. A jelenleg elzárt, üzemi funkcióra használt területen Budapest új főterét, egy parkosított agorát alakítanának ki, ami az elképzelések szerint az aktív közéleti részvétel helyszíne, a budapestiek és a Városháza találkozópontja lehet. Az áprilisi eredményhirdetésen az első helyezést a Lépték-terv munkája hozta el, második díjat kapott a CAN Architects és az Újirány csoport közös pályaműve, megosztott harmadik helyezett lett a LIMA Design, valamint Baki Áron, Godolla Máté, Kőműves Márton, Takács Ákos (MÓKEMBÉ), Pápai Veronika és Csomay Zsófia terve. Megvételt nyert emellett a KIMA Studio és BKM Nonprofit Zrt. közös pályamunkája, valamint Csépke Tamás és Skrabák Zoltán terve. 

9. Megalakult az Országos Építészeti Tervtanács

Szeptemberben adtunk hírt arról, hogy Lánszki Regő építészeti államtitkár és országos főépítész elnökletével megalakult az Országos Építészeti Tervtanács, mely augusztus 17-e óta kibővült feladatkört lát el és kiemelt hangsúlyt fektet a magyar beruházások minőségének emelésére. A testület neves építészek: Balázs Mihály, id. Benczúr László, Dévényi Sándor, Fajcsák Dénes, Ferencz István, Ferencz Marcel, Golda János, Gutowski Robert, Dr. Herczeg Ágnes, Katona András, Dr. Krähling János, Mohácsi Sándor, Molnár Csaba, Salamin Ferenc, Szabó Levente, Szalay Tihamér, Turi Attila, Zakariás Tamás, és Vadász Bence részvételével kezdte meg működését.

8. Megérkeztek az eredmények – Új pályázat kiírását javasolja a MÉM-MDK pályázat Bírálóbizottsága

Tavaly szeptemberben írt ki pályázatot a Magyar Művészeti Akadémia a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ új együttesére, melynek helyszínéül a Városligeti fasor 9–11. alatti telket, azaz az egykori BM Kórház területét jelölték ki. A beérkezett pályaművek számos értékes megoldást tartalmaztak a zárójelentés szerint, azonban "a bírálóbizottság összességében nem tudott olyan pályaművet találni, amely alkalmas volna a közbeszerzési eljárás lefolytatása utáni továbbtervezésre."

7. Lebontanák a Belgrád rakpart 9. engedély nélkül épített emeleteit, átalakulás vár a házra

Úgy tűnik, új fejezet kezdődik a Belgrád rakpart 9-es szám alatti historizáló bérház történetében, írtuk meg decemberben. Az épületre még a 2000-es évek elején húztak fel engedély nélkül három szintet, ami hatalmas port kavart; az ÉTDR szerint az idén október közepén beadott tervek viszont már érvényes építési engedéllyel rendelkeznek, és a korábbi felépítmények lebontásával számolnak.

6. Leomlott egy ötszintes terézvárosi ház teteje

Súlyos tetőomlás történt június végén Budapest VI. kerületében, a Jókai utcában: az utcára zuhant egy épület átalakítás alatt álló tetőtere, ahol néhány héttel korábban tűzeset is történt. A tetőről meginduló omlás magával sodorta az alatta lévő erkélyek párkányzatát is, ezzel jelentős károkat és kis híján emberéletet is követelő szerencsétlenséget okozva. 

5. Javában épül a hatalmas iskolakomplexum Dunakeszin

2022 elején járta be a sajtót a hír, miszerint hatalmas, közel 50 milliárdos beruházás indul Dunakeszin: egy komplett diáknegyedet fognak megépíteni gimnáziummal, szakközépiskolával, sportcsarnokkal és uszodával. Minderről januárban született kormánydöntés. A leendő komplexum, amelyet az ország eddigi legnagyobb középiskolai beruházásaként emlegetnek, összesen 13 hektáron terül el, a tervek szerint 2024 júniusában adhatják át. 

4. Zöld utat kapott a Ráckevei-Soroksári Duna-ág revitalizációja

Egy június 7-én megjelent kormányrendelet alapján kiemelt beruházás lett a Ráckevei-Soroksári Duna-ág revitalizációja, számoltunk be róla nyáron. A projekt előkészítését végző, azóta megszűnt BFK honlapján azt írták a projektről, hogy a fejlesztés célja a Duna-ág revitalizációja, vízminőségének javítása. Ennek keretében az RSD medréből eltávolítanák a káros iszapot, megelőznék az újraiszaposodást és javítanák a vízminőséget, kiépítenék a kék-zöld infrastruktúrát, innovatív csapadékvíz-gazdálkodást teremtenének meg, valamint a Budapest Déli Városkapu fejlesztési program városépítészeti mestertervének javaslatai alapján partfalkorrekciót is végeznének. Habár a kiemelt beruházássá nyilvánított projekt megvalósításához nem kell településképi véleményezési eljárás és tervtanácsi vélemény sem, egyelőre a kezdetéről sincsenek információk.

3. Átadták az új Néprajzi Múzeum épületét a Városligetben

A Liget Budapest projekt egyik elemeként megvalósult múzeumépület átadását májusban tartották. Azóta több ízben részletesen is foglalkoztunk vele: az első bejárás utáni gondolatokat itt, kritikáinkat itt és itt lehet róla olvasni, a Városligetben megvalósítani tervezett Múzeumi Negyedről szóló írásainkat pedig itt gyűjtöttük össze. 

2. Március 20-tól látogatható a szabadkígyósi Wenckheim-kastély

Az ország egyik legkülönlegesebb műemléke tulajdonképpen még sosem volt méltó módon látogatható: a Wenckheim család emigrációja után az épületben iskola működött, majd 10 éve pedig egy hosszú felújítási procedúra kezdődött meg, ennek végére a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogramnak köszönhetően sikerült pontot tenni. A magyar műemlékvédelem egyik legrégebben várt kastélyfelújítása március 20-tól várja a látogatókat. A felújításról részletes bemutató cikket, illetve galériát is közöltünk. 

1. Eredményt hirdettek a Nyugati pályaudvar tervpályázatán

A Budapest Fejlesztési Központ tavaly októberben írt ki kétfordulós, nyílt, nemzetközi tervpályázatot a Nyugati pályaudvar és környezetének megújítására. A pályaműveket 2022 márciusáig nyújthatta be a 12 kiválasztott építésziroda; a zsűri döntése alapján a Grimshaw Architects csapatának terve lett a győztes. Rajtuk kívül díjazták még a Zaha Hadid Architects + Finta és Társai Építészstúdió + Buro Happold + Abud Mérnökiroda + Land Italia, az AREP Group Architectes csapata és az Albert Wimmer iroda munkáját, valamint megvételben részesült a Kengo Kuma & Associates + M-Teampannon pályamunkája.

A Nyugati pályaudvarhoz kapcsolódó tervpályázatról ebben a dossziéban lehet többet olvasni, beleértve több pályamű bemutatását is.