Épülettervek/Tervpályázat

Székesfehérvár történeti központja - díjazottak

2018.01.25. 10:22

A Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata által meghirdetett, „Székesfehérvár történeti központja 2017" című építészeti pályázatra összesen 14 pályamű érkezett be, s mindegyik díjazásban részesült. A legátfogóbb,  legtartalmasabb pályaműnek Dósa Papp Tamás tervjavaslata bizonyult.

A Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata „Székesfehérvár történeti központja 2017" megnevezéssel hirdetett nyílt, építészeti pályázatot. A pályázat keretében egy karakteres építészeti eszközökkel megfogalmazott, az egyedülálló építészettörténeti és régészeti emlékeket méltó módon bemutató hely megfogalmazására tett gondolatokat és javaslatokat vártak Székesfehérvár történelmi központjában, ahol a látogatók a megtervezésre kerülő térben megismerkedhetnek az Árpád-ház szellemi és tárgyi örökségével. A Bíráló Bizottság több mint ötmillió forint összegű elismerést osztott ki, így valamennyi pályázó munkáját elismerte.

A Bíráló Bizottság:

  • elnöke: Dr. Cser-Palkovics András Székesfehérvár MJV polgármestere
  • társelnöke: Turányi Gábor Ybl-díjas építész, az MMA rendes tagja
  • szakmai titkára: Lantay Attila Ybl-díjas építész, Székesfehérvár MJV főépítésze
  • Balázs Mihály Kossuth- és Ybl díjas építész, az MMA rendes tagja
  • Dévényi Sándor Kossuth- és Ybl-díjas építész, az MMA rendes tagja
  • Marosi Miklós Széchenyi- és Ybl díjas építész, az MMA rendes tagja
  • Turi Attila Ybl-díjas építész, a MÉK képviselője, az MMA Építőművészeti Tagozatának vezetője, az MMA rendes tagja

A bizottság többszöri áttekintés, majd vita és elemzés után egyhangú szavazással döntött. A döntést követően a pályázat díjazottjai a következők:

Kiemelt elismerésben részesülnek bruttó 600.000.- Ft díjazással:

Elismerésben részesülnek bruttó 300.000.-Ft díjazással:

Turányi Gábor Ybl-díjas építőművész, az MMA rendes tagja, a bírálóbizottság társelnöke az eredményhirdetésen elmondta, hogy 14 beérkezett pályamű mindegyike hozzátesz egy kisebb vagy nagyobb építőelemet a közös gondolkodáshoz. Az építész kifejtette: nem a pályázaton benyújtott tervek lesznek a megvalósítás irányai, de mindenképpen figyelemre méltóak. Minden pályamunkán látszik, hogy a fiatalok fantáziája szabadon szárnyal, gondolkodásukra nem jellemzőek azok a béklyók, amelyek az idősebb generációnál tapasztalhatók.

A tárlat két hétig a székesfehérvári Új Magyar Képtárban tekinthető meg, ezt követően Budapesten, a MÉSZ székházában is látható lesz.

forrás: MMA