Régiből újat: Lifestyle Hotel Mátra
Távol a város zajától, Mátraháza turisták által kedvelt területén 1980-ban épült meg a Bérc Szálloda. Az épület az évtizedek során bár jól szolgálta funkcióját, korszerűsítésre szorult. Streit Ágnes, ifj. Burits Oktávián, és Péterfy László vezetők tervezők a tereket ügyesen átrendezve, a wellness funkciókat bővítve alakították ki a Lifestyle Hotel Mátra**** superior hegyvidéki életmód-szállodát.
Részlet a műleírásból
Előzmények
2010-ben kapott megbízást a S.A.M.O. Tervező és Ingatlanfejlesztő Kft. a Gyöngyös-Mátraházán található négy csillagos, 114 szobás szállodaépület újragondolására. Az épület engedélyezési terveit a Grafit 37 Építész Iroda Kft. készítette 2007-ben, melyeket figyelembe véve készültek el az újabb tervek.
A Mátraháza Bérc Szálloda az 1980-as évek második felében épült, s egy funkcionálisan jól működő létesítmény volt, amely már nem felelt meg a korszerű vendéglátás írott és íratlan szabályainak. A szálloda az Észak-Dunántúli Tervező Vállalat által készített engedélyezési és kiviteli tervek alapján épült. A szálloda 250-300 fő elhelyezését biztosította a kapcsolódó szolgáltatásokkal, mely még 2006-ban üzemelt. Az épület 3 fő egységre tagozódik, amely nemcsak funkcionálisan, hanem formailag is jellemző elkülönítést ad a létesítménynek. A hotel a természetes környezettel közvetlen kapcsolatban áll.
Módosítások
A 2007 óta tervezett épületrekonstrukció programja a beruházói igényeknek megfelelően módosult, pontosodott. A hotel tervezett fő funkcióit és a szobaszámot megtartva, az épület eredeti karakteréhez és tartószerkezeti rendszeréhez igazodó épületet terveztünk. A 2007-es építési engedélyezési tervben szereplő tartalom az alábbiak szerint módosult.
Az épület feltárása változatlan maradt. A parkoló a főbejárat előtt elvezető legfelső útszakasz megszűnt, illetve északi szakasza zsákutcaként működik, teret adva a főbejárati megérkezésnek. A tervezett kertépítészeti elemek kerti napozóterasszal, és ehhez kapcsolódó zuhannyal bővültek. A gazdasági bejárat a -1. szintre került, a konyhai dolgozók és a szállodai alkalmazottak részére közös helyre, a rámpa alján.
A szobaszárny és a szállodai szobák rendszerét átterveztük. A szállodai szobák kialakításánál fontos szempont volt a meglévő tartószerkezeti és nyílásrendszer alkalmazása. A szobák jellemzően a szerkezet adta 3 m széles egységek, változó mélységgel, ahogy a meglévő tartószerkezet változik szintről-szintre. A kialakított 114 szobaegységben van franciaágyas, duplaágyas szobaegység, lakosztályok, 3 VIP lakosztály és 4 mozgássérült szoba is.
A -2. pinceszinten bővültek a fitnesz és wellness szolgáltatások. Így kapott helyet natúr wellness szauna, pihenőszobával, rasul kabinnal, párkezelővel; fitneszterem, sóterápiás kezelők, masszászhelyiségek, szolárium, kozmetika, és egy fodrászat is.Az uszodatérben új élménymedence épült az uszodai öltözők és a masszázshelyiségek helyére, a gyerekmedence pedig a -1 szintre került.
A -1. pinceszintről a bowling felkerült a földszintre, külön épületszárnyba, a bárhoz kapcsolódó különterem helyére. A napozóterasz mérete csökkent, az erdőbe nyúló részei megszűntek. A „B" épületszárny -1 szintjén a meglévő medence mellett egy új élménymedence és egy gyerekmedence épült. Az uszodatérhez közvetlenül kapcsolódó wellness részben szauna, gőzkabin, kő- és kenyérfürdő kapott helyet, a medencetér keleti oldala a napozóteraszra néz, az északi oldalon juice bár és fogyasztótér lett kialakítva.
A földszint fő elrendezésében nem változott, de az étterem alapterülete megnövekedett az étkezőterasz megszűntetésével. Emiatt a konyha kapacitása megmaradt, azonban alapterülete csökkent, valamint a kazánház és kukatároló alapterülete is csökkent.
Az első emeleten a konferenciaterem I. megszűnt, a társalgó alapterülete csökken, helyette két kisebb konferenciatermet alakítottunk ki. A konferenciaterem II. alapterülete is megnőtt. A 3. emeleti gourmet éttermet megszüntettük, helyette egy kisebb alapterületű szivarszoba és hozzá kapcsolódó terasz épült meg.
Homlokzati kialakítás
Az épület külső megjelenésében és a tömegalakításban fontos szempont volt a meglévő épület tiszteletben tartása mellett az épület erdei jellegének hangsúlyozása, természetes, illetve természetes anyagokat idéző anyagok, mint a kő, üveg, fém, vagy fautánzatú Trespa alkalmazásával. Az épület homlokzatburkolata jellemzően törtfehér Terranova nemesvakolat, melyet helyenként sötétebb árnyalatú részekkel tagoltunk.
Az épület főbejárata felől hangsúlyosan jelenik meg a bowling épület kőburkolata, ami visszaköszön a keleti oldal pillérein is. Az alkalmazott kő rusztikus megjelenésű, a hasított lapokból ragasztott kőfal mediterrán megjelenésű, de jól harmonizál az épület többi részével, és erősíti az épület természetbe illő jellegét. A főbejárat fölötti előtető és a nyugati homlokzat erkélylemezeinek éle fa erezetű trespa burkolatot kapott. Az épület fémlemez fedéssel lett ellátva, mely nagy felületeiből kifolyólag ugyancsak jelentősen meghatározza az épület megjelenését.
S.A.M.O. Tervező és Ingatlanfejlesztő Kft.