Sokszem vetítés a Párizsi Magyar Intézetre
„ Az ember közösségi lény, a hasonló szellemiséget képviselők bensőséges együttléte magasabb szintű alkotási folyamatot eredményezhet."
[imagelist|mediafileid=120004|name=dailymotion-sokszemparizs2010-a-arts-video.mp4|title=|mime=video/mp4]
A Sokszem egy 2009 óta tevékenykedő alapítvány, amely a fiatal építészek, ipar- és képzőművészek közötti kommunikáció és közös alkotás elősegítésére jött létre. Kurátorai között a BME Építészmérnöki Kara, a MOME és az MKE tanszékvezetői szinten képviselteti magát.
Megalakulása óta heti rendszerességgel aktív programokkal és közös műteremhasználattal járul hozzá az alkotók közötti működő kapcsolatok megteremtéséhez. 2010 márciusában megvalósult az első valóban több művészeti ág együttműködésével létrejött közös projektje, melynek során a Párizsi Magyar Intézet épületét az Új Magyar Ornamentikáról szóló kiállítás megnyitója alkalmából kültéri, vetített, épületre szabott ünnepi ornamentikával láttuk el. A kreatív anyag előállítása építész, festő, grafikus és üvegművész közös munkájának eredménye volt. A kiállításról az Új Magyar Építőművészet című folyóirat aktuális száma közöl részletes beszámolót.
A Magyarországon nagy hagyományokkal rendelkező kültéri vetítés az ornamentika egyfajta ideiglenes, mulandó, a meglévő épületben beavatkozással nem járó, mégis roppant látványos művészeti megnyilvánulása, ami alkalmas arra, hogy az épület teljes homlokzati felületét úgy dekoratív, mint tektonikus módon átalakítsa, tartalommal töltse meg.
A vetítés kitágítja a klasszikus értelemben vett építészet határait, áttörve az épület fizikai korlátait, annak tartalmára és a közvetlen környezetével való kommunikációjára fókuszálva.
Irimiás Balázs