Szükség van a magyar szakemberek megbecsülésére
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége 400 céget megkeresve felmérte hogyan értékelik helyzetüket az építőipari cégek 2015 első félévében, illetve milyen várakozásokkal tekintenek a következő időszakra.
Egy friss felmérés szerint a piac élénkülése továbbra is rávilágít a szakemberhiányra. Az árbevétel alakulására vonatkozó válaszok azt mutatják, hogy az építőipari cégek felénél az értékesítés nettó árbevétele 2015. I. félévben növekedett, de árbevétel-arányos jövedelmezőségük a válaszadók közel felénél így is 3% alatti. Várakozásaik szerint ez azonban a következő időszakban javulni fog. "A korábbi években az építőipar alacsony termelési szintje miatt szakemberhiányról nem számoltak be, azonban a piac élénkülése viszont felszínre hozza ezt a problémát. Így elsősorban szárazépítő, ács, bádogos, kőműves villanyszerelő szakmákban szenvednek hiányt a válaszadó cégek." – olvashatjuk az ÉVOSZ egy közétett felmérésében.
A magyar szakemberek erkölcsi megbecsülése kiemelkedő szerephez kell, hogy jusson az elkövetkezendő időkben. Otthonainkat, gyermekeink óvodáját, iskoláját, és az az irodákat, ahol dolgozunk mesteremberek építették és építik. Sajnos az építő szakmák elismerése, megbecsülése társadalmilag alacsonynak mondható, és egyre kevesebb és kevesebb fiatal választja hivatásul az építőipart. Vajon meg fog-e állni ez a tendencia? Mi lehet a megoldás? Hogyan lehet ezeket a szakmákat elismerni? Sőt: ismertté és megbecsültté tenni, hogy egyre több fiatal válassza majd hivatásul.
A szakemberek megbecsülése mellett az oktatás egészének átalakítására is szükség van. A magyarországi hiányszakmák tízes listáját már hatodik éve a szakmunkások vezetik, második helyen a sofőrök, a harmadik helyen pedig a mérnökök állnak. Magyarországon hiány van jól képzett építőipari szakemberekben, így egy a piacon jelentős szerepet betöltő cégnek szinte kötelessége, hogy az oktatásban szerepet vállaljon. Ez motiválta a Mapei Kft.-t, amikor úgy döntött, hogy társadalmi felelősségvállalás programját az oktatás köré is szervezi és sokéves elméleti és gyakorlati szakmai tapasztalattal rendelkező oktatói, a cég fennállása során felhalmozódott tudásuk átadásával igyekeznek orvosolni ezt a problémát - hangsúlyozza Markovich Béla ügyvezető.
Arra a kérdésre, hogy milyen stratégiát dolgozott ki a vállalat, hogy ezeket a nehézségeket megoldják az ügyvezető azt nyilatkozta, hogy "a meglévő munkaerőt, szakembertömeget kell képzéssel, fejlesztéssel, elismeréssel támogatni és határozottan eljött az ideje, hogy kormányszinten foglalkozzanak a magyarországi kivitelezési szakemberhelyzettel. Ha ezt a tendenciát nem állítjuk meg, néhány év múlva nem lesz, aki a kivitelezési munkákat meg tudja csinálni, nem lesz, aki otthonainkat, irodáinkat, álmaink épületeit megépítse majd" - fejezte ki aggodalmát az ügyvezető.
„A kiemelkedő színvonalú munkát nyújtó építőipari szakemberek munkáját szeretnék elismerni, és ezzel szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy Magyarországon javuljon e szakmák megbecsülése. Kapjanak nyilvánosságot, akik nap, mint nap maradandót és szépet alkotnak számunkra. Azt is szeretnénk, ha a fiataloknak újra vonzóvá válna az építőipar, mert építeni a legcsodálatosabb dolog a világon. A Mesterek Mestere díjjal úgy gondoljuk, segítjük az építőipar kultúrájának fejlődését Magyarországon, emellett a legjobb szakembereket be is fogjuk mutatni a nagyközönségnek"- így foglalta össze a díj lényegét Markovich Béla a díjat alapító vállalat ügyvezetője.
Az évente kiosztásra kerülő díjra minden, munkáját hivatásként, de mesteri szinten folytató, ma is aktív kőműves és burkoló szakember pályázhat. A díjról szakmai zsűri fog dönteni és közönségszavazás is lesz. A pályázatok benyújtásának határideje: 2015. szeptember 1.
További információ a pályázatról www.mapei.hu/mesterekmestere címen található.