| CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Helyek

Toronyházépítés Budapesten

1/0
Hirdetés
1/0
Helyek

Toronyházépítés Budapesten

2006.06.07. 10:43

Cikkinfó

Földrajzi hely:
Budapest, Magyarország

Akár 100 méteres, azaz 30-35 emeletes toronyházak is épülhetnek hamarosan a fővárosban a készülő városrendezési keretszabályzat szerint. Engedni látszik a főpolgármesteri hivatal a szigorú magasház-építési korlátokból, amit kemény lobbi feszeget.

"Kövér törpék csúfítják Budapestet ahelyett, hogy karcsú óriások ékesítenék" - érvelt a HVG-nek a magasházak szükségessége mellett az Árpád híd pesti hídfőjénél épülő, gyakran kritizált két irodaházra utalva Finta József. A sztárépítész régóta dédelgetett toronyházterve most ismét a viták kereszttüzébe került. A Raiffeisen Ingatlan Zrt. ugyanis felépítené a Róbert Károly körút és a Teve utca sarkán azt a 110 méteresre tervezett, Budapesten felhőkarcolónak számító épületet, amely miatt 2002-ben Schneller István főépítész javaslatára a Városháza egyöntetűen megtiltotta Budapesten az 55 méternél magasabb házak építését. Az időzítés tökéletes: a főváros éppen a budapesti városrendezési és építési keretszabályzat (bvksz) módosítására készül, így a nagyra törő terveket dédelgető ingatlanfejlesztők - az érintett XIII. kerülettel és az építészszakma jelentős részével karöltve - kemény lobbizásba kezdtek.



A Raiffeisen projektcége, az SCTSZH Váci Út Ingatlanfejlesztő és Ingatlanhasznosító Kft. tavaly májusban szerezte meg a több mint 7 ezer négyzetméteres, jelenleg parkolóként használt területet az izraeli hátterű Metropolitan Kft.-től, amely 1999-ben - mint utóbb kiderült, hiú álmokat dédelgetve - beépítési kötelezettséget vállalt a XIII. kerületi önkormányzat egykori telkére. Az akkor hatályos szabályozás nem tiltotta a magasházak építését a Hungária körgyűrűn kívül, mindössze egyedi elbíráláshoz kötötte engedélyezésüket. Ám az egyedi elbírálás részleteiről nem szólt a jogszabály, így a szocialista vezetésű XIII. kerület 2000-ben a területre vonatkozó kerületi szabályozási tervében (kszt) megengedte volna a toronyházépítést a Róbert Károly körút és a Teve utca sarkán, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság 73 méter magas épülete és a Teve utcai "rendőrpalota" 92 méteres antennája mellett. Csakhogy a főváros nem adta egyetértését a kszt-re, a közigazgatási hivatal pedig elutasította a fővárosi tiltást megtámadó Angyalföld beadványát. Végül az Alkotmánybíróság megsemmisítette a kerületi szabályozást, így a Metropolitan lemondott tervéről.

Időközben maga Schneller is belátta, hogy nem tesz jót a városnak a provinciális szemlélet, és a HVG információi szerint ma már ő is támogatja, hogy a Hungária körgyűrűn kívül jelenleg érvényes 55 méteres korlátot 60-65 méterre emeljék. Az ingatlanfejlesztők persze egyöntetűen úgy vélik: egészséges lenne, ha egy-egy toronyház megtörné a pesti látkép monotóniáját. Az építészszakma pedig teljesen megosztott a kérdésben: a magát progresszív szakmai szervezetnek minősítő Transzparens Építész Kör a szabályozás lazítását sürgető állásfoglalást juttatott el a főépítészhez, miközben Eltér István, a Magyar Építész Kamara elnöke például eltérően fogalmazott: egyedül a befektetők érdeke, hogy toronyházak épüljenek Budapesten. "A város karakteréhez a négy-öt szintes házak illenek" - szögezte le.

Sziluett-piruett

Más kérdés, hogy Budapest sziluettjét a jelenlegi limiteken belül is látványosan megtöri majd néhány tervezett magasház. Hiába a korlátozás, messziről látható lesz például a X. kerületi Mázsa téren néhány héttel ezelőtt jogerős építési engedélyt kapott Origo City lakó- és kereskedelmi épületkomplexum, amelyeket az Árpád híd melletti Duna Towerről elhíresült osztrák Magnum-csoport húz fel 135 ezer négyzetméteren. A Mázsa tér ugyanis - amely mellesleg Budapest geometriai középpontja - a Gellértheggyel azonos magasságban fekszik, így a "mindössze" 50 méter magas épületegyüttes messze a szomszédos lakótelep fölé tornyosul majd. De kilógnak majd környezetükből azok az 55 méteres toronyházak is, amelyeket a Transelektro-csoportból kivált Prestige City Kft. épít a Duna Plaza mögött, a Meder utcától északra fekvő területen. Egy másik ingatlanbefektető pedig a Váci út és a Duna közt, a Forgách utca magasságában vár a szabályozás lazítására, és "hogy messziről látszódjék", még a magasház-korlátozás előtt engedélyezett, 62 méteres Duna Towert és Europe Towert szeretnék felülmúlni.

Az ingatlanfejlesztőkkel szemben amúgy is engedékenynek ismert angyalföldi önkormányzat - a legitimálást elősegítendő - most ötletpályázattal igyekszik meggyőzni a közvéleményt: a Róbert Károly körút és a Váci út csomópontjában már álló két magasház mellé még magasabb épületek - köztük a Finta menedzselte Raiffeisen-ház - illenének a legjobban. "A szakma elvárásait próbáljuk kitapogatni, hogy tisztában legyünk vele, milyen elveket kövessünk, amikor a befektetők álmait kell a kerület új arcába illeszteni" - fogalmazott a HVG-nek Arató György kerületi főépítész, hozzátéve: "A pályázat nem titkolt célja, hogy a meglévő kereteket feszegesse a mai fővárosi szemléletben." Az sem lehet véletlen, hogy a "városrészközpont térfalainak építészeti kialakítására" kiírt pályázatra mérvadó (és nem utolsósorban közismerten toronyházpárti) építészeket hívtak meg - többek között Rajk Lászlót, az egyik lehetséges Schneller-utódként emlegetett Z. Halmágyi Juditot, valamint Pálfy Sándort, a margitszigeti Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodát tervező Építész Stúdió Kft. vezetőjét. A bírálóbizottság tagjai közt ott van Finta József, mint a Raiffeisen delegáltja, szakértőként pedig Albrecht Ute, aki nemcsak a mostani fővárosi keretszabályzat-módosítást készíti, de ő jegyezte az Alkotmánybíróság által megsemmisített kszt-t is.

Bár a Városházán már a múlt héten belefogtak a bvksz módosításába, a környezetvédők és a közvélemény ellenkezésétől tartva várhatóan csak az önkormányzati választások után - nem kizárt, hogy új, engedékenyebb főépítész előterjesztésében - tárgyalja majd az anyagot az új összetételű közgyűlés. A Raiffeisen mindenesetre júniusban három tervváltozatot terjeszt be a központi tervtanács elé: ha a 100 méteres toronyházat továbbra sem engedik meg a jogszabályok, 76 méternél alább akkor sem adják - erre a magasságra már ígéretet kaptak a fővárostól. Kötelezettséget vállaltak ugyanis, hogy a székházat - akármilyen magasra sikeredik - 2009-ben átadják jövőbeni lakójának, a Raiffeisen Bank Zrt.-nek.

G. TÓTH ILDA

Forrás: hvg.hu

 

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.