Új Szalézi Tartományfőnökség és Oratórium Óbudán
A Finta Stúdió 2018-ban nyerte el a tervezési megbízást pályázat útján, mely feladatnak volt egy várostervezési része is: meg kellett oldani a Bécsi, valamint a Kiscelli utcákra néző „L" alakú telekhalmaz értelmes újraosztását is. Kisebb bontások árán létrehozták a Tartományfőnökség kis irodaházát, egy romantikusan düledező régi épület helyén pedig az új Oratóriumépületet. A projektet a tervezők, Guczogi György DLA és Halvaksz Mónika szavaival ismertetjük.
A Szaléziak a rendszerváltás után kezdték el hazai szervezetük „visszaépítését", többek között Óbudán is. Itt volt olyan ingatlan, amit ugyan rossz állapotban, de visszakaptak, mellé pedig építettek egy szerény templomot, kollégiumot és rendházat is. Ennek következtében az elnyert feladat összetett volt: rendet kellett teremteni az esetlegesen bővült ingatlanok és kusza telekviszonyok között, de megtervezhettünk két új épületszárnyat is. Az egyik a Tartományfőnökség új irodaépülete, a másik – fontosabb – pedig a gyerekek szabadidős tevékenységét, nevelését szolgáló Oratórium épület.
Néhány szó a rend eredetéről, céljairól: az alapító egy olasz atya, Don Bosco volt, aki négy pillérre alapozta Oratórium néven működtetett közösségi épületét, azaz a Templomra, az Udvarra, az Otthonra és Iskolára. Az általa kigondolt és létrehozott intézményben a nehéz körülmények között élő, csellengő, nem egyszer már börtönt is megjárt torinói fiataloknak szállást, étkezést adott, úgy, hogy a vallásos alapokon nyugvó, szeretetteljes légkör megfelelő arányban biztosítsa az oktatás-nevelés és a játék lehetőségét is. Ez a cél és feladat azóta is működésük alapja.
Tervezésünk kezdetekor a szabályozási keretek már készen álltak: néhány kisebb kéréssel-javaslattal próbáltuk még ezeket finomítani. A feladatnak volt egy várostervezési része is, meg kellett oldani a két utcára (Bécsi, illetve Kiscelli utcákra) néző „L" alakú telekhalmaz értelmes újraosztását, a telektömb autós és gyalogos forgalmának kettéválasztását. Javasoltunk bontásokat, ezek helyén hoztuk létre a Tartományfőnökség mini irodaházát, a romantikusan düledező, belső függőfolyosós épület helyén pedig az új Oratóriumépületet. Igyekeztünk rendbe tenni az utcáról kevésbé látható belső zöldfelületeket és sportpályákat is.
Az irodaház visszazárta a templom, a rendház és a kápolna által körbefogott belső udvart, biztosítva a funkcionális kapcsolatokat is az egyes épületszárnyak között. A pincében egy étkező, valamint raktárak létesültek (közöttük a saját könyvkiadójuk által használt könyvraktár), a lépcsőpihenőről lehet bejutni a templom alatti pincerészbe, a földszinten tárgyalók és kiszolgáló helyiségek, az emeleten pedig a munkatársi irodák kaptak helyet. Az utolsó, már a régi szárnyban kialakított iroda a tartományfőnöké, szimbolikus és tényleges kapcsolatként elhelyezkedve a világi szárny és a rendház között.
A legizgalmasabb feladat az új Oratórium tervezése volt. Egy ilyen ház az egész szalézi lét értelme, esszenciája, melynek megformálásánál belefolyhattunk az építési program alakításába is. A korábbi években a visszakapott régi épületállomány fizikai lehetőségei adtak keretet és szabtak határt a különböző tevékenységeknek, a mostani épülettel lehetőség nyílt új terek létrehozására, segítve ezzel a fiatalok programjait, ösztönözve kreativitásukat. A program kért egy osztható nagytermet, kisebb foglalkoztató helyiségeket és egy, a fiatalok által „bár" -nak keresztelt helyiséget, amely kötetlenebb együttlétre, a hátrányos helyzetű fiatalok mindennapos étkeztetésre is alkalmas.
A háznak az iskolaévet segítve két „arca" van: a tanév délutánjain főleg a gyerekeket lekötő programok zajlanak: korrepetálás, foci, csocsózás, vacsoráztatás (korábban reggeliztetés). Emellett helyet kaphatnak itt kézműves foglalkozások, hittanórák, a baba-mama klub, a bibliakör, vagy akár családi ünnepségek, összejövetelek is. Nyáron van két oratóriumi hét, mintegy 200 gyerekkel, 50 segítővel (kapcsolatom a szaléziakkal innen eredeztethető; két lányom járt ezekre a programokra, ma mindketten a rend önkéntes animátorai - Guczogi György) Ez lényegében egy napközis tábor sok mozgással, kirándulással, strandolással, meghívott előadókkal. Ezeket a heteket mindig keretbe foglalja valamilyen közös üzenet és egy ehhez kapcsolódó mesejáték, megszemélyesített szereplőkkel és tanulságokkal. A ház terei rossz idő esetén ennek a nagylétszámú gyerekseregnek is fedelet biztosítanak, de nyáron a legfontosabb színtér a belső tömb zöldje, meg persze a sportpályák.
A terület jellegzetessége, hogy a belső kertek fél szinttel lejjebb vannak az utcaszintnél, így a földszinti terek az utca felől óhatatlanul „alagsor" -ként működnek. Ide telepítettük a konyhát, közvetlen kapcsolatban a „bár" -ral, ez utóbbi pedig belenyílik az egész teret szervező, többszintes átriumba, mely egy teljes felületén megnyitható harmonikafallal külső-belső programoknak is teret adhat. Az átriumban nyitott lépcső köti össze a nagy belmagasságú és az alacsonyabb tereket, az udvarra tájolt foglalkoztatókat. Az alsó szinten fedett tornác, az emeleteken jó méretű loggiák kínálnak átmeneti tereket, a tűzfalra szorított közlekedőt üvegezett sávok világítják meg, biztosítva ezáltal a rend által elvárt transzparenciát is. A tetőtérben sportszoba, néhány iroda és a gépészet kapott helyet. Az első emeleti, három részre osztható és 150 fős terem belső rendezvényeknek adhat helyet, de az egész (akadálymentes) épületegyüttes alkalmas lehet bármilyen konferenciának is.
Az épület ünnepélyes átadása 2022 márciusában volt, június elejétől pedig már a fiatalok formálják saját képükre és igényeikre a házat.
Guczogi György és Halvaksz Mónika