Újjászületett anyagok és heterogén funkcionalitás a PIKSZIS-ben
Egy terézvárosi bérház sarkán nyílt meg a PIKSZIS Kultúrpont, mely egyszerre kávézó, kortárs művészeti galéria, közösségi tér, lemezbolt, vintage bolt és képzőművészeti alkotótér. A belsőépítészeti kialakítás során az INDIVIDIN design studio talált építőanyagokból és használt bútorokból komponált színes geometriai formákat, sokféleképpen belakható tereket.
A PIKSZIS Kultúrpont középpontjában a képzőművészet és a zene áll – ezt mindenki megtapasztalhatja, aki ellátogat a Rózsa és Aradi utca sarkán kávézóként is működő közösségi térbe. A helyszín egy hatalmas üvegfelületekkel rendelkező földszinti ingatlan, mely Budapesten a VI. kerületben található egy tipikus, 120 éves belvárosi bérházban.
A sokrétű használatra tervezett terek enteriőrje egy kortárs művészeti galéria hangulatát ötvözi egy cool budapesti kávézó vibe-jával. Az INDIVIDIN design studio által tervezett átalakítás kiaknázta az ingtatlan térbeli és szerkezeti adottságait, emellett sok elemet át- és megmentett az átalakítás előtti, látszólag használhatatlan állapot anyagaiból és szerkezeteiből, új módon felhasználva azokat. Mindeközben a belsőépítészeti kialakítás a PIKSZIS brand színes, fiatalos arculatát sugározza, a terek heterogén funkciójú belakásán keresztül.
A folyamatosan megújuló kiállításokat kínáló kortárs művészeti központ egyben egy újhullámos kávézó is, ahol az egész napos nyitvatartás mellett a legkülönbözőbb közösségi programok szerepelnek a hónapról hónapra változó programkínálatban. A kiállításmegnyitók és tárlatvezetések mellett rendeznek itt könyvbemutatókat, designvásárokat, rajzos és művészeti technikákat oktató alkotóworkshopokat, beszélgetős eseményeket, és a sort folytathatnánk. Emellett több olyan terem kapcsolódik a központi térhez, melyet különböző alkotók és vállalkozások – a "lakók" – töltenek meg élettel. Van közöttük lemezbolt (Soulcure Records), mely sokszor a PIKSZIS eseményeinek zenei aláfestését is adja, vintage bolt és több képzőművész is, akik saját alkotó- és bemutatótérként használják a központi térhez rendre üvegfelületekkel kapcsolódó helyiségeiket. Ezen kapcsolt helyiségek egy része közvetlenül az utcáról is megközelíthető.
A PIKSZIS enteriőrje az utcán kezdődik – az igencsak romos állapotú homlokzat üvegfelületein át letisztult, világos terekbe lehet belátni, melyek felfedezésre invitálnak. A központi kávézótérben dominálnak a fehér falak, hiszen minden falfelület egyben képzőművészeti kiállítófelület is. Emellett rögtön szembetűnnek a nagy, színes geometrikus formák és a különböző vonalas struktúrák – ezek valójában a térben szükségszerűen megjelenő funkcionális elemek egyedi megfogalmazásai. Sárga lépcsőzetes tömbként jelenik meg a megmaradt (majd vakolattól megtisztított, nyers betonfelülettel meghagyott) felső lépcsőkarhoz újonnan készült alsó lépcsőkar. A legnagyobb elem a lilás-rózsaszín, egyik sarkán lekerekített kávézópult, strukturált front felülettel. Ennek különlegessége, hogy a strukturált felület valójában egy az átalakítás előtti berendezésből megmentett (idejétmúlt, sötétbarna) lambéria újrafelhasználásával készült. Az erőteljes függőleges pálcákból álló lépcsőkorlát is hangsúlyos elem, mely szintén a korábban a térben talált faanyagok átlényegülése. Hasonló, szintén mentett falécek alkotják a portálokba egyedileg gyártott padoknak és a lemezbolt pultjának felületeit is.
A rajziskolai tárgyakat valamint vonalas és kockás füzetlapokat idéző geometrikus formák utalnak a PIKSZIS egyik alappillérére, miszerint a rajzolást és a művészetet közelebb szeretnék hozni az emberekhez – erről egyébként az emeleten található Alkotótermet üzemeltető PIKSZIS Analóg Kör gondoskodik a mindennapokban rajzos kurzusaik és workshopjaik által. Az egyszerű geometrikus formákhoz jól passzolnak a mentett anyagok, az így kialakult formák és struktúrák pedig egyedi összhangba kerülnek a brand különböző arculati színeivel. Újjászületett elem a kávézópult melletti, teljes szintmagasságú (szerkezeti) pillér oldalsó burkolata is – ez a kedvesen hullámzó, bézsre festett fém falpanel ugyanis a korábbi funkciót kiszolgáló radiátorok hőelosztó lemezeiből készült.
A fehér falakat és színes strukturált elemeket kiegészíti néhány olyan felület, mely az épület eredeti és a tér későbbi átalakításai során bekerült anyaghasználatát is megmutatja: ilyen például az íves ablakkávák belső felületén megjelenő, vakolattól megtisztított festett téglafelület és a mennyezeten és lépcsőn látható nyers betonfelület; ez utóbbi elsősorban a lemezboltban dominál, ahol a megtisztított alulbordás vasbeton födém nyers felülete indusztriális háttért ad a színes lemezborítók kavalkádjának.
A hangulatot kiegészítik a kidobástól megmentett, felújított Tátra székek és klasszikus fémvázas iskolaszékek, melyeknek lábai ugyancsak a PIKSZIS arculati színeiben pompáznak. A vizesblokkok a lehető legegyszerűbb kialakításúak, a falakra kerülő fehér csempéket a színes fugák lényegítik át "kockás füzetlappá".
Az enteriőrben megjelenő anyagok, formák a branddel való játékos és kellemes összhangjának megteremtése mellett – illetve azt megelőzően – a tervezőcsapat egy másik kihívással is szembenézett: a sokrétű használat "elrendezése" nem volt magától értetődő egy 120 éves ház térsorában, melyet már a 80-as években vasbeton szerkezetekkel szabdaltak. Az átalakítás egy kisebb galériaszakasz és 1-2 kisebb válaszfal építését leszámítva elsősorban bontásból állt – az említett módon a bontott anyagokból azonban minden megmentésre került, ami használhatónak bizonyult. Korábban befalazott nyílásrészek teremtenek most kapcsolatot terek között, a fő térhatárok visszakerültek a szerkezeti falakhoz, és közben egy olyan térrendszer jött létre, amiben könnyű tájékozódni, mégis színes funkcionális palettát foglal magába. Az újonnan épített galéria egyébként szintén egy kapcsolatteremtő elem – két kisebb helyiséghez vezet és egyben az alkotóterem pihenője és a kávézó elbújósabb zuga is, valamint a kiállítás-megnyitókkor "karzatként" is működik. Ez utóbbi funkcióra általában nagy szükség van a sokszor igencsak nagyszámú közönség befogadásához.
Az ingatlanhoz tartozik egy kiterjedt, szintén felújított, nagyméretű téglaboltozatos pincerész is, ahol további, elsősorban installációkat befogadó kiállítóterek és közösségi terek is találhatók.