
Vendégház a természetben – Somoskabin
Egy tájba illeszkedő, favázas könnyűszerkezetes vendégház a Bükkben. A kisléptékű épület a természetes anyaghasználattal, egyszerű tömegformálással és a talajt minimálisan érintő alapozással úgy simul a környezetébe, hogy jelenléte alig észlelhető: nem dominál, hanem csendesen követi a táj ritmusát és léptékét.
A Somoskabin egy saját fejlesztésű és tervezésű vendégház, amelyet négy barát közös kezdeményezésként hozott létre a Karancs és a Medves kevésbé ismert, ugyanakkor kiemelkedően értékes természeti környezetében. A tervezési folyamat során olyan célcsoport igényeire reflektáltunk, akik számára elsődleges érték a természet közelsége, a fenntarthatóság iránti elkötelezettség, valamint a nyugalom és a szabadság megélése.
A kiinduló építészeti szándék egy olyan harmonikus, a táj karakteréhez illeszkedő, természetes anyaghasználatra épülő épület megalkotása volt, amely minimális környezeti beavatkozással, a környezetével versengést kerülő módon valósulhat meg.
A vendégház helyszíni szereléssel, favázas könnyűszerkezetes rendszerben készült. Alaprajzi szervezése két fő élettérre tagolódik: egy nappali- és egy hálófunkciót ellátó térre, valamint egy központi vizes helyiségre. A nagy felületű nyílászárók és a hozzájuk kapcsolódó terasz közvetlen, állandó vizuális kapcsolatot biztosítanak a környező tájjal – innen a két közeli vár látványa is feltárul.
A felmenő szerkezeteket egy a talajszintről elemelt, fa gerendarácsos talapzat fogadja, amelynek teherhordása talajcsavarokon keresztül történik. Ez a megoldás lehetővé tette a földmunka és tereprendezés mértékének jelentős csökkentését.
A homlokzati karaktert döntően fa deszkaburkolat határozza meg, mely részben natúr felületként, részben a japán eredetű ’shou sugi ban’ technológiával, égetett felületkezeléssel jelenik meg. A 30 fokos hajlásszögű tető fémlemez fedést kapott. Az épület elhelyezése, tömegformálása és anyaghasználata egyaránt kerüli a harsány, didaktikus gesztusokat. Az előzetesen megfogalmazott alapelvek következetes érvényesítése az épület táji kontextusba illesztését szolgálja.