Vidéki tornácos házak modern megfelelője
Adott volt a feladat: a megrendelő egy családi ház tervezésére kérte fel a tervezőt. Kiemelt szempont volt az egyszerű, modern megjelenés és az energiatakarékosság, illetve a fedett tornác és a keleti oldali terasz. A Gortva Anikó és Gortva Péter (ézsé Stúdió Kft.) által tervezett csepeli házat mutatjuk be.
Tervezési feladat
Az építtetők azért kerestek fel minket, hogy egy energiahatékony családi házat tervezzünk nekik két fős családi modellel és esetenként két vendég részére. A tervezett épületet a vidéki tornácos házak ihlették, azok előnyeit kihasználva, modern köntösben megjelenítve.
Telepítés
Mivel a telek nem óriási, az adottságainak maximális kihasználását tűztük ki célul. A telek trapéz alakban szűkül a hátsókert felé. Minél nagyobb egybefüggő kertfelület kialakítása végett, az utca frontja felé húztuk a házat, és az építési helyet teljesen kihasználva, a tervezési program által meghatározott alapterülettel „beszorítottuk" az épületet az elő és oldalkertek közé.
Alaprajz
A megfelelő telepítés miatti kontúron belül alaprajzi értelemben a következetesség dominált: a kiszolgáló funkciókat (fürdőszobák és gardrób) északra, míg a huzamos tartózkodású területeket (könyvtár és vendégszoba, háló, étkező-konyha-nappali tere) délre tájoltuk, így természetesen északra zárunk tömör felülettel, míg délre nyitunk a földszinten. A pinceszinten kapott még helyet a garázson és gépészeten kívül egy műhely, és egy szabadidős helyiség.
Tömegalakítás
Ebből az elrendezésből következik a ház tömege, ami egy kettéhajtott lapot mintáz, a sötétebb szegletbe került kiszolgáló funkciókkal és a fényes, nyitott részen lévő lakófunkciókkal. A lap legszélén pedig egy tornác alakul ki, ami elérhetővé teszi az udvar gyalogos megközelítését már a bejárattól fedett téren keresztül, és fix árnyékolóként is szerepet játszik. A tornácos rész alá tudunk beállni a garázsba, így egy lebegő hatást érünk el, amely erősíti a meghatározó szalag motívumunkat. Ezt fehérre vakolt felülettel hangsúlyozzuk is.
A környéken a magastetős házak a jellemzőek, amihez mi is illeszkedünk. Emellett hasznosítva a tető síkját, nem csak passzívan, hanem aktívan, napelemmel és napkollektorral is kihasználjuk a szoláris energiát. A rejtett ereszes kialakítás pedig a koncepciónk erősítését szolgálja.
Anyaghasználat
Ahogy a tömeg alakításánál, az anyaghasználatnál is az egyszerűség és visszafogottság volt az elsődleges szempont. A fehér felületen kívül a kőburkolat és natúr színű cserépfedés dominál.
Energiatudatosság
Az első vonalhúzástól az utolsóig az energiatudatosság is fontos része volt a tervezési folyamatnak. A telepítés, alaprajzi kialakítás mellett a rétegrendeket, és csomóponti részleteket is gondosan végigvezettük az esetleges hőhidak elkerülése miatt. Megújuló energiaforrásként a napkollektoron és napelemen kívül még levegős-hőszivattyút alkalmaztunk, mely a fűtést és hűtést is megoldja. Emellett hővisszanyerős szellőztetés gondoskodik a megfelelő minőségű levegő pótlásáról.
Gortva Anikó, Gortva Péter
20:29
Szép, szívesen laknék benne :-), mert visszafogott, kiegyensúlyozott. Kár, hogy alaprajzot nem látunk. A tetőről annyit, hogy egy kicsit olyan pörgekalap-jellegű. Érthető, hogy praktikus okokból, tehát tárolási, hőárnyékolási és csapadékelvezetési szempontok miatt nem akartak lapostetőt - de azt sem szerették volna, ha a sátortető, a maga terebélyes, mélyen kinyúló ereszével meghatározta volna a házukat. (Az én otthonom is ilyen, csak még durvábban; nincs olyan földi perspektíva, amelyből fölfedezhető lenne, hogy modernista tömegét voltaképpen egy igen lapos sátortető fedi, palaborítással...). A terméskő falborítás szép, de ennyire élénk mintázattal nem igazán természetes.