16 szobor repült el Párizs felett
Tizenhat bronz szobrot emeltek le egyetlen nap alatt toronydaruval a párizsi Notre-Dame-székesegyház egyik tornyáról, hogy helyreállítsák azokat. Az esemény önmagában is turistalátványosságnak számított.
A tizenkét apostolt és a négy evangelistát ábrázoló szobor az 1860-as években került az 1163 és 1345 között épült székesegyházra, amikor a francia forradalom után lebontott huszártorony Viollet-le-Duc-féle visszaépítésekor.
Eugène Emmanuel Viollet-le-Duc neve talán akutálisabb lehet számunkra ma mint bármikor. A francia építész a középkori építészet nagyhatású műtörténésze és nem kevésbé gyakorló építésze is volt a 19. századi Franciaországban, aki a régi szerkezeti és formai megoldásokra saját építészetében és kortárs elméleti munkáiban is támaszkodott. Neve elválaszthatatlan az európai purizmus kialakulásától, azaz a műemlékek stílszerű továbbépítésétől és helyreállítási stílusában ma, a Velencei Karta dogmáinak alkonyakor talán ehhez hasonló — de nem azonos — jegyeket vélünk felfedezni, ha csak a Budai vár, vagy a Nemzeti Várprogram terveire gondolunk. Az építész mindössze 26 éves volt, mikor a Vézelay Szent Magdolna apátsági templom restaurálásával bízták meg. Ezek után tüntette ki figyelmével és barátságával a francia műemlékvédelem első embere, Prosper Mérimée aki Franciaország forradalom alatt megsérült ikonikus műemlékek helyreállításával bízta meg az ifjú mestert, köztük a Notre Dame restaurálásával is. (A megbízást közösen kapta Jean-Baptiste Lassus-szal.)
A torony felújítása – amelyet a környezetszennyezés és az időjárás okozta károk tettek szükségessé - 11 millió euróba kerül, amelyet teljes egészében a francia állam finanszíroz. A 3 méteres, 250 kilogrammos szobrokat kettesével fogják felújítani Périgueux-ban úgy, hogy a többi aközben a katedrálisban lesz kiállítva. Eredeti helyükre várhatóan 2022-re fognak visszakerülni.
AFP/ÉF