30 év innováció és fenntartható megoldások a magyar ingatlanpiacon
A munkahelyi jóllét, a zöld és fenntartható megoldások fontossága folyamatosan növekszik a nemzetközi ingatlanpiacon. A Skanska megoldásai ezen a területen olyan jövőbiztos munkahelyeket teremtenek, melyek innovatív, kényelmes, de mindenekelőtt egészséges környezetet biztosítanak a munkavállalók számára.
A Skanska a világ egyik vezető építőipari és ingatlanfejlesztő vállalata, amely 2017-ben ünnepli 30. évfordulóját a magyar piacon, és ezen időszak alatt a cég fenntartható növekedést ért el. A vállalat az elmúlt 30 évben mintegy 216 000 négyzetméternyi kereskedelmi célú ingatlant fejlesztett, amelyből jelenleg 36 000 négyzetméter áll fejlesztés alatt. A Skanska nevéhez olyan épületek fűződnek, melyek a budapesti látkép ikonikus elemeivé váltak, többek között az East-West Business Center, a West End Business Center, a Science Park, a Light Corner, a Népliget Center, a Green House vagy a legújabb átadott projekt, a Nordic Light [vezető tervezők: Dr. Paulinyi Gergely DLA, Dr. Reith András PhD - Mérték Stúdió]. 2018-ra pedig elkészül az új Mill Park irodakomplexum, mely többek között – összhangban a Skanska munkahelyi jóllétre fókuszáló kezdeményezésével – multifunkcionális kertet, kültéri fitnesz, továbbá asztali foci és asztali tenisz lehetőségeket kínál majd.
A vállalat növekvő potenciált lát a magyar ingatlanpiacon, bízva abban, hogy ez a pozitív tendencia folytatódik a bérbeadás és az ingatlanfejlesztés terén a jövőben is. "A következő néhány év dinamikus időszak lesz az iparág és a Skanska számára is. Látható, hogy egyre több vállalat keres zöld és innovatív megoldásokat kínáló irodákat. Az új projektek célja, hogy olyan jövőbiztos irodákat hozzunk létre, amelyek inspiráló, tevékenység alapú környezetet teremtenek a bérlők számára, különös tekintettel az ott dolgozó emberekre és arra, hogy ők jól érezzék magukat az irodájukban. A mai világban a digitalizáció rendkívül fontos szerepet játszik, éppen ezért egy épület applikációt fogunk bemutatni a Mill Park projektünknél és a további fejlesztéseinknél, mely olyan különféle funkciókat biztosít a bérlők számára, mint többek között a concierge szolgáltatás, vagy az ételrendelés" – emelte ki Marcin Łapiński, a Skanska Magyarország és Románia ügyvezető igazgatója.
Köztudott, hogy környezetünk, amelyben időnk nagy részét töltjük, hatalmas hatással van közérzetünkre és produktivitásunkra. Ha úgy érezzük, hogy a munkakörnyezetünk kényelmes és megfelel minden olyan igénynek, amelyet munkánk megkövetel, az inspiráló lehet és növelheti munkánk hatékonyságát. A munkavállalók munkahelyi jóllétének érzetét fokozhatja, ha nagyobb figyelmet fordítunk a megfelelő levegőminőségre, a kényelmes megvilágításra és hőmérsékletre, valamint az alacsony zajszintre – csak hogy néhányat említsünk. Az iroda belsejének kialakítása ergonómikus, testreszabható irodabútor-megoldásokkal, mint például az állítható magasságú asztalok, vagy a folyamatos ülőmunka negatív hatásának minimalizálására irányuló tevékenységek elősegítése mind hozzájárulhat a dolgozók munkahelyi jóllétéhez. A Skanska céljaodákkal olyan munkahelyi környezet megteremtése, amely hűen tükrözi a cég munkahelyi jóllét kezdeményezését és azokat az innovatív megoldásokat, amelyek segítségével a Skanska úttörő szerepet tölt be az ingatlanpiacon.
Ennek megfelelően a Skanska új székhelyét is a munkavállalók munkahelyi jóllétének figyelembe vétele mellett hozta létre a Nordic Light irodaházban. A tevékenység alapú iroda által növekedhet a kommunikáció, a kreativitás és az együttműködés a cégen belül. Az irodai központi részén létrehoztak egy nyitott teret, mely otthont ad a hivatalos és informális megbeszéléseknek. Az olyan zöld és fenntartható megoldások, mint a növényszigetek a biofilikus kialakítás kapcsán, a relaxációs helyiségek vagy az asztalitenisz lehetőségek mind segítenek az alkalmazottak munkahelyi jóllétének növelésében. Az iroda a cég projektcsapatának és a LAB5 architects együttműködésének keretében valósult meg
Skanska
09:59
Egymást érik a fenntarthatóság jegyében közölt írások, némelyik kommentelhető, némelyik nem. Eközben elfeledkezni látszunk arról, hogy a fenntarthatóság nem csupán energetikai és üzemeltetési kérdés. Persze, ezeken a területeken haladtunk a legtöbbet: a passzív házak (és emlegetésük) divatja óhatatlanul érinti a nagy irodaházak szféráját, még ha nem is igazán átütő módon. A minősítési rendszerek, valamint az ingatlanberuházói kiállítások, versenyek és díjak valamelyest civilizáltabbá teszik ennek a nagyonis környezetpusztító iparágnak - az építészeti nagyberuházások világának - képét.
A toronyházak elterjedése és az építési divatáramlatok hullámzása komoly csapdát rejt magában. Gondolnak-e a tervezők, a várostervezők (nem mintha ma bármit is jelente, legalábbis itthon, hogy utóbbiak mit gondolnak :-(), tehát gondolva van-e a nagy épületek lebonthatóságára? Most láttam egy frankfurti kiállítást az ottani Deutsches Architekturmuseumban, SOS Brutalismus címmel. Megdöbbentő, kérem, ne mulasszák el: a legszebb karácsonyi ajándék ma egy frankfurti utazás, amelynek során megnézhetnek egy valóban jól működő építészeti múzeumot és - sajnos csak decemberben - egy Bodó Viktor által rendezett, Kárpáti Péter által írt, sok magyar alkotóval létrehozott, zseniális darabot a Bockenheimer Depot nevű játszóhelyen. Címe: Das Ministerium der verlorenen Züge. Színpadi költemény, vaskos dráma, sodró panoptikum, vásári komédia egyszerre, nem véletlen, hogy a közönség imádja, a kritikusok pedig fanyalognak. Hja, van aki csinálja, van aki nézi és van aki bírálja...:-).
A fenntarthatóság-bonthatóság témájára és a kiállításra visszatérve, megtudhattuk, hogy 2013-ban robbantották le Frankfurt 1972-ben átadott, tehát alig negyven éves (!), valaha legmagasabb épületét, ugyancsak Bockenheimben. Az AfE nevű, közel 120 méteres torony igazi brutalista alkotás volt. A brutalizmus tudvalevő módon nem azonos a modernizmussal, noha Corbusier és Breuer Marcel is tervezett ilyen épületeket, hanem annak egyik kinövése, az átgondolatlan betonsilók második világháború utáni világa. A frankfurti építészeti múzeum kiállítása erről a világról szól, alaposan, rengeteg művet felvonultatva. Akármi is a kiállítás célja, összességében arra int, hogy amit az építész alkot, néhány évtizeden belül elavul és az enyészeté leend.
Az a 2013-as robbantás hatalmas károkat okozott. Bockenheim ui. a tágabb frankfurti városközpont része, körülötte a vásárváros, villanegyed, egyetem, kutatóközpontok, bevásárlóutcák. 150 méteres körzetben mindenkit kitelepítettek, a por- törmelék- és romeltakarítás még hetekig-hónapokig tartott.