A BIVAK pályaműve a ”Lucian Blaga Highschool-Kolozsvár” tervpályázatára
A Romániai Építészek Rendje Kolozsvár város önkormányzatával közösen nemzetközi építészeti pályázatot írt ki a Lucian Blaga Középiskola megtervezésére. A pályázaton több magyar iroda is megmérettetett, melyek közül most a BIVAK tervét mutatjuk be. A terv a meglévő épületek bővítésénél az időtálló természetes anyagok használatára helyezi a hangsúlyt, arra törekedve, hogy a régi és az új időbeli rétegzettsége leolvasható legyen.
Rétegzettség
Tervezői célunk volt a sűrű lakóövezetben a két iskolaépületet, udvaraikat és a közöttük lévő közterületeket olyan üdítő, karakteres helyként megfogalmazni, melyek egységes, rendezett képet mutatnak és inspiráló környezetet teremtenek a tanuláshoz. Vezérelv volt a magas minőségű, időtálló természetes anyagok használata és a lehető legintenzívebb funkcionális és vizuális kapcsolat megteremtése az udvarral. A meglévő épületek bővítésénél előterébe helyeztük az adottságokhoz való alkalmazkodást, azonban törekedtünk arra, hogy látványosan leolvasható legyen a régi és új időbeli rétegzettsége. A könnyűszerkezetes bővítmények CLT panelekből épülnek, így a belső terekben a fa felületekből lehet következtetni az új épületrészekre. Kívülről, formailag hasonlóan egyszerűek, mint a meglévő épületek, azonban felületükben és színükben markánsan különböznek.
Szomszédos utcák:
A szomszédos utcák gazdag növényzettel rendelkeznek, így kellemes, élhető, ligetes hangulata van a területnek. A parkolás nem megoldott, így jellemzően a gyalogos utak rovására mindenhol autókkal találkozhatunk. A kerékpáros közlekedés szintén nem támogatott. Koncepciónk szerint a két telek között egy olyan intenzív, zöld tengelyt hozunk létre, melyen hosszútávon a parkolás megszűnik. Jelenleg is csak egyirányú autóforgalom van a Băișoara alley-n, ezt egészítenénk ki gyalogos és kerékpáros úttal. A két telek közötti területen 3 tematikus bővítést képzelünk el (játszótér, skatepark, street wourkout), melyek a környék lakói számára is elérhetőek, megteremtve az intenzív köztér használatot.
Belső kert és udvar:
Az intenzív zöld tengelyen és az iskolák udvaraiban is megjelennek kisléptékű pavilon architektúrák, melyek különböző rekreációs funkciókat támogatnak. Ezek a CLT szerkezetű pavilonok egy arculati rendszerré állnak össze. A fa szerkezetek színes, fémlemez burkolatot kapnak.
Funkcionalitás:
A meglévő épületek pillérvázas, racionális, lyukarchitektúrás kialakítása tökéletesen tudja fogadni a cellás természetű tantermeket. A pillérek rasztere és a merevítőfalak távolságai ideálisak a 22-30 fős tantermek befogadására. A tantermek bővítését emeletráépítéssel oldottuk meg, folytatva az épület funkcionális és térbeli adottságát. Az új, közösségi funkciók nagyméretű, egybefüggő, a meglévő épületek adottságaitól eltérő szerkesztésű térstruktúrát kívánnak, így ezeket új épületben/földszintes bővítményben oldottuk meg. A meglévő épületek földszintjén megszűntettük a tantermeket, ahol lehetett a parapeteket lenyitottuk, a válaszfalakat elbontottuk, törekedve a földszint intenzív bekapcsolására a kertbe. Ehhez az átláthatóbbá alakított földszinthez kapcsolódnak a könyvtár, menza és tanári iroda funkciók. Az emeleteken a klasszikus tantermi struktúra ismétlődik, a szintenkénti közösségi tereknél födémáttörésekkel gazdagítva, intenzívebb kommunikációt teremtve a diákok között a szünetek alatt. A sportcsarnokok esetében mindig hasznosításra került az épületek teteje, további kültéri sportolási lehetőséget biztosítva. Az épületek karakterének így meghatározó része a színes, labdafogó háló struktúra. Az északi, multifunkcionális csarnok alkalmas a nagyobb méretű rendezvények, ünnepségek befogadására, fix és mobil lelátókkal ellátott. A csarnok külön bejárattal rendelkezik, ezért megoldható az iskolaidőn kívüli gazdasági hasznosítása is.
Ütemezhetőség:
Koncepciónk fontos állítása az ütemezhetőség. A nagy alapterületű sport funkciók megépítése az északi és a déli telek esetében is elképzelhető egy következő ütemben. Az északi teleknél helyeztük el a nagyobb méretű, ünnepségek megtartására is alkalmas, magasabb költségű multifunkcionális csarnokot, a meglévő épülettől függetlenül, biztosítva a későbbi megvalósulás lehetőségét.
BIVAK
Szerk.: Hulesch Máté