A Budapesti Építész Kamara közleménye
Budapest fejlesztésének ügyében a BÉK nyílt országos vagy nemzetközi tervpályázatok meghirdetését szorgalmazza.
Az építész szakma – így a Budapesti Építész Kamara Elnöksége is - örömteli kíváncsisággal olvasta a sajtóban, hogy a kormány és a Főváros vezetősége közös elhatározásra jutott Budapest fejlesztésének előkészítését illetően. A városrészeken átívelő új kulturális ötlethalmaz két reményt csillant fel egyszerre: az elképzelés pezsgő élettel töltheti meg a belváros jelentős részét linearitásával és gócosodásaival, városrészeket kapcsolva össze, másrészt viszont a gigászi elképzelés előkészítése is több tucat építész és mérnök iroda (ezen belül sok száz építész és mérnök) munkáját igényli.
(Valószínűsíthető, hogy a szakma munkanélküliségét jelző korábbi beadványok segítőkész kezekbe, értő vezetőkhöz kerültek.)
Feltételezhetőnek tartjuk, hogy a sajtóban megjelent kiemelt építési projektek építészeti meghatározásaihoz konkrét építészszervezők (csoportok) kapcsolódnak már.
Mivel ezek a beruházások közérdekűek és közpénzfelhasználásúak ezért tervezésüknek a legsikeresebbnek, legmagasabb színvonalúnak kell lennie.
Ennek egyetlen garanciája nyílt országos vagy nemzetközi tervpályázatok meghirdetése, még a közbeszerzési eljárás megkezdése előtt, a legalkalmasabb terv és tervezők kiválasztására.
(Akár nemzetközi zsűri bevonásával).
A társadalom és az építészközösség elvárja az ilyen alapú beruházás meghatározást, és nem ért egyet a „kerülő" beruházói, építésztervezői magatartással. Ezért felszólítjuk jelentkezésre azokat az építész kollégáinkat akik ilyen projekt tervezésében (előkészítésében, beruházási – program meghatározásában) eddig részt vettek annak érdekében, hogy közösen megteremthessük a tervezés kívánatos körülményeit.
Hiszen a városszerkezeti, közlekedési, közműhálózati, környezetvédelmi, örökségvédelmi, építészeti elemzések után lehet csak azokat a szakmai programokat előkészíteni, melyek társadalmi vitái teremthetik a beruházások valós alapjait. Ne feledjük közpénzeket költünk és ezért nem követhetők el ismét azok a régi hibák amelyekből inkább tanulnunk illene.
A Budapesti Építész Kamara várja tehát a lehetőséget a jól szervezett körültekintő munka megkezdésére.
Budapest, 2011. február 17.
Bálint Imre DLA
Elnök
Mónus János
Alelnök
07:47
alapvetően nagyon egyetértek a fenti üzenettel, de a korábbi MÉSZ állásfoglaláshoz hasonlóan azért van itt is amit nem értek: a kamara mint mindannyiunk felett lebegő érdekvédelmi szervezet miért "kér", "felhív" és "javasol" - miért nem berendel, kivizsgál és (adott esetben) kizár vagy büntet? Miért csak _kéri_, hogy jelentkezzenek a kétes ügyek tervezői - miért nem TUD az ilyen léptékű beruházásokról, és indít egyből vizsgálatot? (Ahogy az országos és nemzetközi pályázatok kiírása is (többek közt) a kamara feladata is lenne - mit jelent akkor a fenti szorgalmazás, kinek szól?) lehet hogy nem értem jól a kamara működését és szerepét, de ha jogszerűtlen tervezések elindulhatnak, a jogsértőket épp csak megkérni sikerül hogy jelentkezzenek (!), s ezekből (a korábbi tapasztalatok alapján) vagy lesz eljárás, vagy nem, akkor egyszerűen nem érzem a kamara helyét és szerepét, az érdekvédelem szó meg ilyenkor már eszembe sem jut... ("várja tehát a lehetőséget"?...) mindazonáltal a fentieket valóban kérdésnek és nem dohogásnak-dühöngésnek szántam, érdekel tehát hogy jól látom-e illetve hogy mi lesz, mi lenne a normális végkifejlet.
16:09
@másik: a feudalizmushoz asszisztál. ugyanis abból élnek a "vezetők", a hűbéresek. az intézményük meg sóhivatal. kár hogy velünk tartatják el magukat.