A kortárs tánc háza - Konopás Judit Emese diplomaterve
Makkatamakk - azaz Magyar Kortárs Táncművészeti Központ és Tánciskola. Konopás Judit Emese diplomatervében Julius Meinl egykori pesti kávépörkölő üzemének bővítésével és belső átalakításával egy olyan többfunkciós intézményt hozott létre, ahol nemcsak a táncosok hódolhatnak méltó térben szenvedélyüknek, hanem az irántuk érdeklődő közönség is. A bővítés építészeti különlegessége a változó hatásokat produkáló blendehomlokzat, amely innovatív kapcsolatot teremt a zárt épülettömeg és a külvilág között.
A téma kialakulása
Diplomamunkám témája 2007-ben fogalmazódott meg bennem, amikor elmentem az első kortárs táncórára. Ekkor határoztam el, hogy diplomamunkámnak tánciskola tervezését választom. Úgy gondolom, szükség van egy épületre, amely a kortárs tánc iránt érdeklődőket hivatott kiszolgálni. Az általam tervezett épületben minden olyan dolog szerepel, ami iránt igazán érdeklődöm és amivel szeretek foglalkozni. Benne van a szakmám, az építészet, a kortárs tánc, a tánchoz kapcsolódóan a zene, amellyel gyerekkorom óta foglalkozom, valamint a fotózás, amely az épület homlokzatán mutatkozik meg, blendehomlokzat formájában.
Azért tartottam lényegesnek, hogy a kortárs táncművészek számára tervezzek egy épületet, mert a mai tánciskolákat nem a legmegfelelőbb módon alakították ki. Ez annak is köszönhető, hogy világszerte általában régi gyárépületekből születnek tánciskolák, olyan helyek, ahol a tánc szerelmesei kiélhetik a tánc iránti szenvedélyüket. Egy új tánciskolára azért van szükség, mert manapság kis termekben, ablak és szellőzés nélküli (pince)helységekben adnak táncórákat, ami ellentmond az elvárásoknak.
A helyszín bemutatása
A diplomamunkámat Budapest, IX. kerületében, a Vaskapu utca 20. szám alá terveztem felépíteni, amely a Soroksári és a Mester utca által határolt területen fekszik. Az épületben egykor Julius Meinl kávépörköldéje és raktára működött, később elemgyár, majd utána szemüveggyár és bútorraktár is volt. Jelenleg nyomda található az épületben. Az évek során az épületet bővítették, hozzáépítettek az udvarban és a Vaskapu utcai homlokzat felől is. Az épület tervei a 1908-ban készültek, 1909-re építették meg. A későbbi hozzáépítések helyére terveztem a tánciskolát.
Az épületegyüttes
Terveimben a régi és az új épület szervesen összekapcsolódik. A két épületet két szinten is átjáróval kötöttem össze. A régi épületben található a Magyar Kortárs Táncművészeti Központ, amelyet a kortárs tánc iránt érdeklődő közönség számára alakítottak ki. Az új épületben működne a Tánciskola, amely a táncosoknak adna helyet.
Régi épület
A régi épület háromszintes, pincével együtt. Külső falai megmaradtak, de a belső részét átalakítottam, vasbeton szerkezetet kapott. A pincében raktárakat alakítottam ki. A földszinten helyeztem el egy 45 fő befogadására alkalmas színháztermet, ezen kívül kiállítótér, ruhatár, vizesblokk és recepció található ezen a szinten. A színházteremben házi előadásokat adhatnak a tánciskolában tanuló növendékek. Az emeleten kávézó, világító helység és wc-csoport kapott helyet. Az előadást az emeletről is láthatjuk az üvegfalon keresztül.
Új épület
Az új épület vasbeton vázas, a tánctermek felett vasbeton födémpalló található. Az épület tömegalakítása a tervezés során jelentős mértékben megváltozott, a formája letisztult. A tánctermek kialakításánál figyelembe kellett vennem, hogy a táncosok nagy belmagasságot igényelnek a megfelelő oxigén-ellátás és az emelések miatt. A tánciskolában két nagyobb táncterem van, amelyeket az 1. és a 3. szinten helyeztem el, ezek két szint belmagasságúak. A három kisebb gyakorlóterem a legfelső, 4. szinten található.
Az új épület 6 szintes a pincével együtt, amelyet a régi épülettel két szinten átjáró folyosókkal kötöttem össze. A pincében raktárak és ezen kívül edzőterem, öltöző és technikai helység található. A földszinten recepció, kávézó és vizesblokk áll a táncosok rendelkezésére. A két épület között található az udvar, ahová egy fordított dongaboltozat alakú szabadtéri színpadot terveztem a nyári előadások színhelyéül. A bejárattal szemben biciklitárolókat helyeztem el. Jó idő esetén a kávézó üvegfala teljes egészében kinyitható az udvar felé.
Az 1. emeleten található a zöld terem, amelyet két szint belmagasságúra terveztem. A táncterembe való belépés előtt férfi-női öltöző blokkon haladunk át. A 2. emeleten található az orvosi szoba és stúdió is, ahol akár a helyben felvett hanganyagot rögtön le is játszhatják a tánctermekben. Az utóbbi két helyiségből szintén letekinthetünk az épp aktuális táncórára. Ezen a szinten található még mellékhelyiség, egy kisebb raktár kiöntővel, valamint igazgatói és tanári iroda, az utóbbi konyhával felszerelve. A 3. emeleten helyeztem el a piros termet, amelyhez szintén férfi-női öltöző blokkon haladunk át. A szinten található még külön férfi és női tanári öltöző is. A 4. emeleten három kisebb gyakorlóterem áll a táncosok rendelkezésére, valamint vizesblokk és raktárhelyiség.
Akadálymentesítés
Az egész épületegyüttes akadálymentesítése megoldott. A régi és az új épületet összekötő átjárón keresztül a mozgássérült vendégek is szabadon közlekedhetnek. Mindkét épületben található lift, valamint a szintkülönbségeket maximum 8 % -os lejtésű rézsű hidalja át.
Homlokzatképzés
Ha tánciskolába megy az ember, akkor nem akar a külvilágra koncentrálni. Ahhoz, hogy önmagát tudja adni a táncban, ki kell zárnia a külvilágot, belülre kell koncentrálnia. Mindez azt jelenti, hogy a tánchoz szükséges a fény, de szükségtelen, hogy a nyílászárókon keresztül ki is tudjanak látni a táncosok, mert sok esetben ez még zavaró is lehet. Ezért gondoltam arra, hogy az épületem utcával érintkező homlokzatát ilyen formán le is zárom. A Vaskapu utca felőli oldalon nincsenek nyílászárók, a zártságot csak a régi és az új épület közötti átjáró üvegfala bontja meg.
Bár fontos a külső homlokzat zártsága, de valamilyen szinten kommunikálni kell a külvilággal is. Választásom ezért esett a blendehomlokzatra. Az épület előtt elhaladó embereket érzékelik a homlokzatba szerelt mozgásérzékelők és azonnal működésbe lépnek. Amint egy ember a homlokzat közelébe ér, a blendehomlokzat egyes lamellái kinyílnak, mert nem kapnak elég fényt. Az egész szerkezet úgy működik, mint a fényképező blendéje, amely kitágul, ha nem érkezik be elég fény az objektíven keresztül. Az épület az udvar felé nyílik meg, ezen az oldalon a tánctermeket és az irodákat üvegfal borítja. Az öltözők előtt húzódik a blendehomlokzat váza. A táncterembe fény bejuthat, de a kilátást a tejüveg nyílászárók meggátolják. A szellőzés az egész épületben megoldott, ez nagyon lényeges a táncnál is, hiszen ha nincs friss levegő, nehezebb a mozgás is.
Az építészetről azt szokták mondani, hogy megfagyott zene. Ide kapcsolódik egy másik gondolat is, amit az egyik modern táncstílus létrehozója, Cunnigham mondott, amely szerint minden mozgás, amit az ember csinál, az egyfajta tánc.
A terv szerepelt az idei EFAP-konferencia "Smart Architecture - Okos építészet" című kiállításán.
Konopás Judit Emese
Magyar Kortárs Táncművészeti Központ és Iskola
tervező: Konopás Judit Emese
konzulensek:
építészet: Markó Balázs
statika: Gálhidy László
tervezés éve: 2009
bruttó szintterület:
régi épület: 383,62 m2
új épület: 415,73 m2
bruttó beruházási költség: 972,186 MFt