Nézőpontok/Vélemény

A Ligetvédők nyílt levele dr. Persányi Miklóshoz

1/1

Hirdetés
?>
1/1

A Ligetvédők nyílt levele dr. Persányi Miklóshoz
Nézőpontok/Vélemény

A Ligetvédők nyílt levele dr. Persányi Miklóshoz

2016.09.20. 11:53

Cikkinfó

Földrajzi hely:
Budapest

Vélemények:
5

Dosszié:

Persányi Miklós, a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatója miniszteri biztosként felügyelheti a Liget-projekt kert- és tájépítészeti beruházásait. Ebből az alkalomból a Ligetvédők nyílt levéllel "köszöntik". 

Prof. dr. Persányi Miklós miniszteri biztos részére
Tisztelt Miniszteri Biztos Úr!


Üdvözöljük Önt hivatalba lépése kezdetén, innen a Városligetből, Budapest egyik legkedveltebb közparkjából. Ma ugyan éppen lovak táboroznak, és autók parkolnak a zöldfelületnek beszámított Városligeti-tó betonmedrében, és egy “igen fontos rendezvény" miatt, a park területének jó része le van kordonozva a látogatók elől, de térjünk vissza a tervekhez.

Sajnos, a LigetBudapest projekttel kapcsolatban, az eddigi - úgy nevezett - egyeztetésekről nagyon rossz tapasztalataink vannak. A budapestiek jogos igényeit, hogy a Liget maradjon meg közparknak, és a Városliget felújítása a lakossági közérdeknek megfelelően történjen, eddig mindig lesöpörték az asztalról.

A park eredeti területéből már leválasztottak 63.000 m2-t (azaz mintegy 9 futballpályányi területet): a Szépművészeti Múzeum, a Műcsarnok és a Hősök tere telkét. Sőt mi több, úgy indultak el kivitelezési munkák a Városligetben, hogy az egész projektre nem is készült átfogó környezeti hatástanulmány. Ez előrevetíti annak a lehetőségét, hogy egyesek gátlástalanul építési területként tekintsenek a Városligetre, amit a beépítése után, akár további egységekre is fel lehet parcellázni.

Történik ez, miközben Pest szomszédos belső kerületei fulladoznak a betondzsungelben, és az egy lakosra jutó parkterület egy m2 alatt van, bár a WHO Egészségügyi Világszervezet minimuma 9 m2. Ilyen helyzetben megengedhetetlen, hogy a városligeti közpark árnyas pihenő-, játszó és sportterületei lecsökkenjenek. Sőt, vissza kellene adni az Ötvenhatosok terét is a parkfunkcióknak.

Jogos igényünk, hogy az eddigi zöldrefestő propaganda és látványtervek helyett, tegyék nyilvánossá az eddig elkészült valamennyi tervet, és mutassák ezeket be a lakosságnak. A környezeti ügyeket érintő, minden további egyeztetést pedig a nyilvánosság előtt bonyolítsanak le. A lakosság döntő többsége több fát, füvet, illetve jobb sétányokat, játszótereket és sportolási lehetőségeket szeretne. Ellenben, úgy gondolják, hogy vendéglátásból, szórakoztatásból nem kell már több. A legutolsóként lebonyolított tájépítészeti pályázat 7-es tervlapja, amely a történeti kert beépítés nélküli rekonstrukcióját vázolja, az a koncepció, ami tárgyalási alap lehet számunkra.

Haladéktalannak tartjuk egy korrekt környezeti hatásvizsgálat lefolytatását az egész beruházás összességét - valamennyi tervezett épület, funkció, közlekedési megoldás terhelő hatásait - figyelembe véve, amelyben az érintett lakosság is kifejtheti a jogos szempontjait. Amíg ez megnyugtatóan nem rendeződik, nem akarunk munkagépeket látni a Ligetben.

A szakértői számítások és a szakmai háttéranyagok ugyanis óriási problémákat vetítenek előre. A mostani tervek 800-1000 fa pusztulását, a környező lakóterületeken a levegőminőség romlását, hidrogeológiai anomáliákat, közlekedési torlódásokat, romló tömegközlekedési és parkolási helyzetet okozhatnak. 60-90 panelháznyi beton beépítésétől a Városliget biztosan nem válik jobb parkká. Rendszeres látogatói azonban joggal tarthatnak attól, hogy a Liget Kós Károly sétányon inneni része is egy turistáknak kialakított rendezvényterületté válik. Köztudott ugyanis, hogy minden nagy forgalmú intézmény jelentős többletforgalommal és negatív környezeti hatásokkal terheli a környezetét.

Az értelmetlenség netovábbja meglévő évszázados történeti parkterületeket beépíteni, és cserébe azt vizionálni, hogy ahol most lebetonozott területek vannak a környéken, ott hozunk létre új parkokat. Egy százéves parkot ma már sajnos száz év alatt sem lehet létrehozni, mert már a fák sem bírják a főváros rossz levegőjét és a város egyéb környezeti problémáit.

Tisztelt Miniszteri Biztos Úr, mindezek miatt is szívesen látjuk Önt a szeptember 24-i tüntetésünkön és rendezvényünkön, ahol mi civilek egy fővárosi szintű fordulatot, egy Zöld Budapestet követelünk a döntéshozóktól. Kérjük, jöjjön el, és álljon Ön is e nemes ügy mellé, amit nemcsak a jelen, hanem a jövő nemzedékei is meg fognak hálálni.

Budapest, 2016. szeptember 19

Üdvözlettel,
Ligetvédők

 

Vélemények (5)
hegyaljai
2016.09.23.
06:45
Mljet
2016.09.20.
13:38

Szerintem a Biodómnak lehet kulcsszerepe a Persányi által is kívánt társadalmi konszenzus elérésében. A következőket kell megfontolni:

1.) A projekttel szembeni legfőbb kifogás nem a fakivágás, hanem az, hogy Baánék tervezett új beépítései a közparki funkciók (az elsődleges funkciók) kárára és másodlagos funkciók javára változtatják meg az azok közti arányt a Városligetben. Tömeges fakivágások az új beépítések miatt szükségesek. Éppen ezért a fakivágások elleni tiltakozás helyett az új beépítések elleni tiltakozásra kell helyezni a hangsúlyt.

2.) Az új beépítések közül a Biodóm szakmai és fizikai értelemben is azon a területen lesz, ami Persányihoz, a miniszteri biztoshoz, egyben a FÁNK igazgatójához tartozik. Persányi számára a tervezett új épületek közül nyilván a Biodóm a legfontosabb, annak megépítéséért tenne meg mindent.

3.) Nehezen elképzelhető, hogy a Liget Budapest gazdái és támogatóik feladnák az egész projektet, bármilyen erős is a tiltakozás ellene. Arra viszont valószínűleg rákényszerülnek, hogy kompromisszumot kössenek a projekt ellenzőivel.

4.) Városligetnek az elsődleges közparki funkciók szempontjából legfontosabb része a városligeti ingatlanon belüli Z-VI övezet, ahová a 3 múzeumot és a színházat építenék. Szerintem azt kell elérni, hogy ezeket a beépítéseket, valamint a "Közlekedési Múzeumot a pincébe! alprojekt"-et mindenképpen töröljék a projektből, de ennek fejében (tetszik, nem tetszik) el kellene fogadni Biodóm megépítését (ami egyébként is városligeti park területén kívül, sőt, a városligeti ingatlan területén kívül létesül).

Ugyancsak el kellene fogadni mélygarázsok építését a Városliget peremén, mert a tömeges felszíni parkolók nem férnek össze a zöldfelület növelésével és a közpark megújításával.

Pákozdi Imre
2016.09.21.
07:56

@Mljet: Amit ír, kedves Mljet, a mai, Persányi vezette Liget-fórumon minősül majd, mint esetleges józan alku-alap. Ma délután ugyanis elválik, hogy Persányit megegyezni vagy győzni küldték az őt foglalkoztató hatalmasságok. 

Más: ma ezt olvastam az index.hu-n egy, a 2024-es olimpia megrendezésére pályázatot benyújtó város polgármesterétől: "Azok, akik azzal akarnak meggazdagodni, hogy cementtel borítják be az országot, elmehetnek a pokolba. Éppen ezért nem tudjuk elfogadni az olimpia logikáját." Találós kérdésem: ezt Budapest vagy Róma első embere mondta?

Mljet
2016.09.21.
18:14

@Pákozdi Imre: "A magyar kormány által a budapesti Városligetben tervezett beruházást illetően mindmáig nem került sor valódi társadalmi egyeztetésre arról, milyen koncepció mentén újuljon meg a közpark, legyenek-e új épületek a Városligetben vagy sem.Az eddigi információk alapján ennek megvitatására a prof. dr. Persányi Miklós miniszteri biztos által kezdeményezett, ma indult városligeti fórumok (a Liget Park Fórum eseménysorozata) sem fognak alkalmat adni.A mai Liget Park Fórumon megkérdeztük erről Persányi Miklóst is.

Azt a választ kaptuk, hogy ezen a fórumon nincs felhatalmazása a Városliget közparkként való megújításának alapkoncepciójáról egyeztetni, ezért a három szervezet (Greenpeace, Levegő Munkacsoport, Ligetvédők) képviselője elhagyta a termet. Úgy gondoljuk, egy ilyen társadalmi egyeztetésnek feltétlenül meg kellene előznie a Liget Park Fórum eseménysorozatát." (forrás: Levegő Munkacsoport)

Más: a helyes válasz: kettes (bejött a papírforma). Nagy kár, mert az egyessel sokat nyerhetne Mo.

FenyvesiHK
2016.09.23.
10:21

@Mljet: Bizony nagy kár, mert ha Budapestnek ilyen tökös polgármestere(gazdája) lenne, akkor nem kellene Liget- és egyéb védő mozgalmakat szervezni és rettegni a még nem ismert agyrém ötletektől.

Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Mozgásjavító Általános Iskola épülete // Egy Hely + Építészfórum

2024.09.11. 11:36
10:30

Az Egy hely Lajta Béla egyik első, 1908-ban megvalósult nagyszabású zuglói épületének történetét mutatja be, mely korábban sokáig a Vakok Intézeteként, de átmenetileg hadi kórházként és zsidó menekültek táborhelyeként is működött. A monumentális, nyers téglatömeget sokféle, részletes motívumrendszer gazdagítja: kerítésbe komponált költemények strófái, állatfigurák, népművészeti motívumok, pásztorfaragások és életfamotívumok.

Az Egy hely Lajta Béla egyik első, 1908-ban megvalósult nagyszabású zuglói épületének történetét mutatja be, mely korábban sokáig a Vakok Intézeteként, de átmenetileg hadi kórházként és zsidó menekültek táborhelyeként is működött. A monumentális, nyers téglatömeget sokféle, részletes motívumrendszer gazdagítja: kerítésbe komponált költemények strófái, állatfigurák, népművészeti motívumok, pásztorfaragások és életfamotívumok.

Nézőpontok/Történet

Japánkert // Egy hely + Építészfórum

2024.09.11. 11:35
10:27

Mamutfenyő, botanikus kert, szőlőültetvény, fűszernövények, sövénylabirintus, torii kapu, teaház, tórendszer, szigetek, szent hegy, japánkert. Az Egy hely a Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium zuglói tankertjét mutatja be.

Mamutfenyő, botanikus kert, szőlőültetvény, fűszernövények, sövénylabirintus, torii kapu, teaház, tórendszer, szigetek, szent hegy, japánkert. Az Egy hely a Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium zuglói tankertjét mutatja be.