A magasság meghódítása – Skytree, Tokió
Az emberiség a bábeli történet óta nem adta fel, hogy – a felhőket karcolva – egyre magasabbra törjön. Nemrégiben újabb rekord született: május 22-én nyílt meg a Nikken Sekkei építésziroda tervei alapján emelt Skytree torony, Tokió új jelképe. A 634 méteres építményt, mely harminc méterrel előzi meg a korábbi csúcstartó kínai létesítményt, Várhelyi Judit írása és Kovács Bence fotói mutatják be.
Május 22-én megnyílt a Skytree torony, Tokió új jelképe. A 634 méteres építmény Guinness rekordot állított fel, harminc méterrel megelőzve a korábbi csúcstartó kínai tornyot. Érdekes módon, a magasságot nem műszaki szempontok határozták meg, hanem egy szójáték. A számokat japánul összeolvasva ugyanis a mu(6)-sa(3)-shi(4) szó jön ki, ami Tokió vidékének hajdani neve.
A megnyitó napján a torony felhőkbe burkolózott, de a borús, esős idő ellenére tízezrek érkeztek az ország minden tájáról a rendezvényre; a belépőjegyek már hónapokkal ezelőtt elkeltek, és a várhatóan hatalmas érdeklődés miatt nyár közepéig továbbra is csak elővételben vásárolhatók. A napijegyeket árusítása csak július 10. után kezdődik meg.
A torony elsődleges feladata a digitális, földi jelközvetítés, de két kilátószint is épült rajta 350 és 450 méteren. Ezek bevétele, a torony lábánál épült szórakozónegyeddel együtt, várhatóan jelentős haszonhoz juttatja a finanszírozót, a Tobu vasúttársaságot, akik az első évben 32 millió látogatóra számítanak, majd azt követően átlagosan évi 25 millióra.
A tömeg irányítása, a biztonság fenntartása nem lesz egyszerű feladat; nem csoda, hogy a hírek már hetek óta a terrorizmus elleni felkészülésről, a különböző katasztrófavédelmi gyakorlatokról és a földrengésbiztosság kérdéseiről tudósítanak. Részben ez lehet az oka, hogy a kivitelező cég, az Obayashi Corporation meglehetősen háttérbe szorította a médiában a tervezőirodát. Az Obayashi természetesen minden dicséretet megérdemel, hiszen a hatalmas szerkezeti elemek milliméteres pontosságú helyszíni összeszerelése a mérnöki kreativitás és a kivitelezői precizitás legmagasabb fokú alkalmazását igényelte.
Mi azonban ne feledkezzünk meg a Nikken Sekkei építészeiről sem. A tervezők a tradicionális, japán szépség és a futurisztikus dizájn ötvözésére törekedtek. A torony kecses alakját a keresztmetszet-változásából adódó, finom elcsavarodás rajzolja ki; a keletkező konvex és konkáv ívek játéka a japán építészetet és tárgykultúrát idézi meg. A torony színe pedig, a fényképekről talán nehezen megítélhetően, a Japánban hagyományos kékfestésnél használt, halványkékbe hajló, fehér árnyalat. A Nikken Sekkei honlapján rengeteg információ található az épület koncepciójáról, szerkezetéről és kivitelezéséről angol nyelven.
Várhelyi Judit
Tokyo Sky Tree
vezető tervező: Nikken Sekkei
kivitelező: Obayashi Corporation
fény: Hirohito Titsune, Sirius Lighting Office
kivitelezés éve: 2008-2012
Kapcsolódó cikkek: