A nagy nagykőrösi modell, mely példaértékű lehet
Számítógépes modellezés és térbeli nyomtatás után elkészült Nagykőrös városközpontjának 1:250-es léptékű építészeti modellje, amelyet a főtéri épülethomlokzatok felmérése előzött meg. A belváros rekonstrukcióját előkészítő, a maga nemében egyedülálló projektet dr. Kiss Gyula habil. DLA, a SZIE Ybl Miklós Építéstudományi Kar tervezési tanszékének vezetője mutatja be.
Nagykőrös város EU-s támogatást nyert városközpontja rekonstrukciójához. A pályázathoz - mint minden ilyen esetben - fontos elemként hozzátartozik a nyilvánosság biztosítása, amelynek egy hazánkban még ritka, de igen hatásos és szakmailag is hatékony módját választotta a város vezetése: a támogatott projekt által érintett városközpont építészeti modelljének elkészíttetése mellett döntöttek.
A projekt megvalósítását a város főépítésze, Tényi András is örömmel üdvözölte és számos lépést tett a megvalósíthatóság érdekében. Az egyik ilyen előkészítő lépés volt - egy évvel a modell megvalósítása melletti döntés előtt -, hogy egyetemünk, a SZIE Ybl Miklós Építéstudományi Kar (SZIE YBL ÉTK) építészhallgatóinak közreműködésével a főépítész egy örökségvédelmi hatástanulmány elkészítésének felmérési és dokumentálási munkáit szervezte meg, amelynek keretében a diákok számos érdekes épület főtéri homlokzatát mérték fel.
Nagykőrös egyik különlegessége, hogy mintegy 500 (félezer!) védelemre érdemes, eklektikus - kora szecessziós lakóépület gazdagítja a város épített örökségét. Bár ezek nem műemlékek, mégis a városkarakter ésszerű védelme érdekében ezeket a magántulajdonú házakat meg kellene őrizni a jövőnek. Ismereteink szerint a városvezetés itt is egy roppant előremutató kezdeményezést fontolgat, miszerint a felmért és tervi szinten rekonstruált épület-homlokzati terveket ingyen a tulajdonosok rendelkezésére bocsátja, cserébe elvárva a korhű helyreállítást.
Visszatérve a városközpont felépítéséhez, tudni kell, hogy az igen nagy kiterjedésű, ezért a létrehozandó modell is értelemszerűen nagy kellett, hogy legyen. Minden szempont mérlegelése után az 1:250-es méretarány tűnt még kezelhetőnek, ugyanakkor a kidolgozandó épületek szempontjából is eléggé részletesnek. Az ábrázolt terület egy 130 x 280 cm-es modellasztalt eredményezett. A komoly méret komoly súlyt is jelentett, hiszen csak a lefedést biztosító plexibúra több mint 100 kg, az összsúly pedig közel 300 kg.
Különös és újszerű volt a modell készítésének módja: a területen levő épületeket számítógéppel virtuálisan modellezték meg, majd ezeket az állományokat speciális átalakítások után egy, az YBL tervezési tanszékén üzemelő háromdimenziós plotteren nyomtatták ki. A térbeli nyomtatás épületei kerültek a lézerrel vágott és dukkózott plexi aljzatra. A fák - milyen a világ - Kínából lettek méretarány szerinti kigyűjtésben konszignálva és megrendelve.
A modell elkészítése mintegy három és fél hónapot vett igénybe. Jelenleg végleges helyének elkészültére vár, Nagykőrös egyik felújított műemlék épületében, amely reményeink szerint méltó bemutatóhelye lesz ennek a példás kezdeményezésnek.
Kiss Gyula dr. habil DLA, a tervezési tanszék vezetője
2011. 09. 19.
06:08
De végülis kik csinálták ezt? Mert minden le van írva csak az nem, hogy kik csinálták meg, mert azt látom, hogy Kiss Gyula meg Tényi András, csak a munkát elvégző hallgatók nevét nem.
11:58
András, Gyula, nagyon izgalmas, gratulálok az összes résztvevőnek, sok sikert továbbra is. (A társadalmi és az építészeti modell is nagyszerű.)
12:20
@KONIG TAMAS: Köszönjük Tamás! Most már csak a modellhez méltó elhelyezést kell biztosítanunk.