Andrea Palladio 500 — fotókiállítás
A KÖH két fotóriportere, Hack Róbert és Galacanu Efstatia tavaly ősszel Andrea Palladio emlékeit örökítette meg Vicenzában, Veronában és Veneto tartomány kis városaiban. A fotókiállítás az Örökség Galériában meghosszabbított nyitvatartással 2009. június 1-ig látogatható.
Az elmúlt év őszén Vicenzában, Veronában, Veneto tartomány kis városaiban, vidéki településein az ötszáz esztendeje született építőművész, Andrea Palladio emlékeit örökítette meg felvételein Hack Róbert és Galacanu Efstatia, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal két fotóriportere.
Az Örökség Galériában (Budapest I. Táncsics Mihály utca 1.) rendezett fotókiállítást 2009. március 12-én, Csák Ferenc kulturális államtitkár nyitotta meg.
A fotókiállítás kísérő szövegét Farbaky Péter írta, a tárlat tervezője Flohr János.
A kiállítás március 12. és június 1. között, naponta 10-17 óráig ingyen látogatható az Örökség Galériában.
A cinquecento építészetének kiemelkedő művészét, aki Andrea di Pietro della Gondola néven látta meg a napvilágot 1508-ban, Andrea Palladióként jegyzi az építészet története. A Palladio nevet mentorától, a humanista birtokostól, Giangiorgio Trissinótól kapta. Valójában Trissino ismerte fel a fiatal kőfaragó tehetségét, ő taníttatta, fordította figyelmét az építészet felé. Andrea Palladio középületeit, palotáit, városi házait, villáit, templomait, kolostorait, színházát, tereit, hídját a mai napig tisztelettel és csodálattal szemlélik szakemberek és laikusok, építészek, művészettörténészek, s mindazok, akik megpillantják, vagy használják mindennapjaikban. Mert Palladio épületeinek jelentős részével ma is együtt élnek Észak-Itália városaiban. S az arányok rendszerében mindig tökéletes, térbe komponált alkotásainak hatása máig érvényes, máig hat a világ építészetére.
Andrea Palladio nemcsak épületeit hagyta az utókorra, de az antikvitás és az építészetelmélet ismerőjeként írásba foglalta eszményét, s 1570-ben saját rajzaival illusztrálva megjelentette az I quattro libri dell’architetturát, négy könyvét az építészetről, „amelyben az öt oszloprendet és az építészethez leginkább szükséges ismereteket tárgyaló rövid értekezés után a magánházakról, az utakról, a hidakról, a terekről, a tornacsarnokokról és a templomokról van szó." Hajnóczi Gábor fordításában a Négy könyv… második magyar kiadása a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal gondozásában jelent meg Palladio születésének 500. évfordulójára.