
CREATON Építész és Építészhallgatói Pályázat 2024 – Díjátadó
Idén tizenkettedik alkalommal rendezték meg a „Tradíció és Innováció – Tető az építészetben" Építész és Építészhallgatói pályázatot, a díjátadó gálára az Eiffel Műhelyházban került sor. Az évente meghirdetett CREATON Építész és Építészhallgatói pályázatra ezúttal összesen 62 db érvényes pályamű érkezett, ebből 49 db építész és 13 db építészhallgatói pályázat volt.
A zsűri idén is a lehető legnagyobb szakértelemmel végezte munkáját. 9 db építész pályamű és 2 db építészhallgatói pályázatot díjaztak idén összesen 2.100.000 Ft értékben, emellett a Marosi Miklós Emlékdíj elbírálása is megtörtént Göcseiné Marosi Eszter és Göcsei Sándor közreműködésével.
A rendezvény egy épületsétával indult, melyet Józsa Anka létesítmény-üzemeltetési igazgató és az épület felújításában részt vevő tervező, Ökrösné Pernesz Ágnes vezette. A szakmai előadást Füzes András az Országos Főépítészi Kollégium elnökségi tagja kezdte, aki a települések egységes arculatának kialakításáról, a főépítészek feladatáról és felelősségéről beszélt. Ezt követte Galovszky Ferenc alkalmazástechnikai vezető szakmai előadása. A köszöntőket Artem Bogdanov, a swisspor ügyvezető igazgatója és Laukó László, a CREATON South-East Europe Kft. ügyvezető igazgatója tartották. A nyitóbeszédek után a díjátadó gála hivatalosan is elkezdődött.
A 2024. évi CREATON Építész és Építészhallgatói pályázat Bíráló bizottsága nevében Földes László Ybl- és Pro Architectura díjas és Prima Primissima-díjas építész, a zsűri megbízott elnöke mondott köszöntő beszédet.
A bíráló bizottság tagjai:
- Földes László, Ybl- és Pro Architectura díjas és Prima Primissima-díjas építész, a zsűri megbízott elnöke
- Dr. Fülöp Zsuzsanna, okleveles építészmérnök, címzetes egyetemi tanár
- Horváth Sándor, Széchenyi díjas okleveles építészmérnök, címzetes egyetemi docens
- Jánosi János, Ybl- és Pro Architectura díjas építész
- Krizsán András, Ybl-díjas építész
- Balogh Csaba, a Konkrét Stúdió egyik alapítója, a 2023. évi építész pályázat nyertese
- Bordás Péter, a BORD Építész Stúdió alapítója és vezető tervezője, Ybl díjas és Csonka Pál-éremmel kitüntetett építész, a 2023. évi építész pályázat nyertese
- Zsuffa Zsolt, Ybl- és Pro Architectura díjas építész, a 2023. évi építész pályázat nyertese
- Jancsár Péter, építészlátogató CREATON South-East Europe Kft.
- Pap Győző, építészlátogató CREATON South-East Europe Kft.
Az idei évben is több felsőfokú intézményből érkeztek a hallgatói pályázatok. A szakmai zsűri két megosztott I. díjat osztott ki. A Marosi Miklós ösztöndíj elbírálását külön, független szakmai zsűri döntötte el.
Az egyik megosztott I. díjat Számuel Boglárka (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) kapta a „Közösségi stég, Dunakeszi Tőzegtavak" pályaműért. A pályázat során CREATON KLASSIK hódfarkú tetőcserepet használt, vörös engóbozott színben. A konzulense Falvai Balázs DLA volt.

Számuel Boglárka (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) – Közösségi stég, Dunakeszi Tőzegtavak
A másik megosztott I. díjat Jakab Loránd (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) kapta a „Török kávézó, lakóegységek, kiállítótér, Eger" pályaműért. Munkájában a CREATON BÉCSI TÁSKA, natúrvörös tetőcserepet alkalmazta. Konzulense Varga Tamás habilitált egyetemi docens DLA volt. Mindkettő hallgatói pályaművet Bordás Péter, a BORD Építész Stúdió alapítója és vezető tervezője, Ybl díjas és Csonka Pál-éremmel kitüntetett építész, a 2023. évi építész pályázat nyertese méltatta.

Jakab Loránd (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) – Török kávézó, lakóegységek, kiállítótér, Eger
Az építész pályázatra benyújtott pályaműveknél 3 kategóriát határozott meg a szakmai zsűri. Idén először terv kategóriában is díjaztak munkát az épületfelújítás és új építésű épületek kategóriák mellett.
Terv kategóriában szakmai dicséretet kapott Jassó Sándor és Dimitrov Márk Valeriev – Jassó Építészműhely Kft., „Szilvási présház, Pilisborosjenő" kapta. A tervezés során CREATON DOMINO sajtolt natúrvörös tetőcserepet használtak. A pályaművet Jánosi János Ybl- és Pro Architectura díjas építész méltatta.

Jassó Sándor és Dimitrov Márk Valeriev – Jassó Építészműhely Kft. – Szilvási présház, Pilisborosjenő
Épület felújítás kategóriában megosztott III. díj született. Usák Tibor – Architecton Építész Kft., „Közösségi Ház, Mátramindszent" kapta. A tervezés során CREATON RÓNA szegmensvágású natúrvörös tetőcserepet használtak.
Épület felújítás másik megosztott III. díját Mező Mónika, Krisztina, Kalo Emese, Igar Péter és Pásztor József „Aranyszájú Szent János Görögkatolikus Kulturális Központ, Budapest" kapta. A tervezés során CREATON AMBIENTE szegmensvágású natúrvörös tetőcserepet használtak. Mindkét pályamű méltatását Dr. Fülöp Zsuzsanna okleveles építészmérnök, címzetes egyetemi tanár tartotta.

Mező Mónika, Krisztina, Kalo Emese, Igar Péter és Pásztor József – Aranyszájú Szent János Görögkatolikus Kulturális Központ, Budapest
A II. helyezett az Épület felújítás kategóriában Bókáné Bakos Mária – Timpanon Architekt Kft. lett a „Két Családi Lakóépület, Szuha" pályaműért, ahol CREATON RÓNA szegmensvágású natúrvörös tetőcserepet használtak. A pályaművet Zsuffa Zsolt Ybl- és Pro Architectura díjas építész, a 2023. évi építész pályázat nyertese méltatta.
Az I. helyezett Épület felújítás kategóriában Horváth Gergely, Demjén József, Puheli András – Triskell Épülettervező Kft. a „Kossuth Lajos Gimnázium épületének rekonstrukciója, Cegléd" lett. Az épületen CREATON KLASSIK natúrvörös és vörös engóbozott tetőcserép jelenik meg. A pályaművet Balogh Csaba, a 2023. évi építész pályázat nyertese mutatta be.

Horváth Gergely, Demjén József, Puheli András – Triskell Épülettervező Kft. – Kossuth Lajos Gimnázium épületének rekonstrukciója, Cegléd
Az új építésű épületek kategóriában több szakmai dicséret is született. Az egyiket Máté Edina és Horváth Bálint – Hilani Műhely Kft. kapta „Iciri-piciri Bölcsőde, Leányfalu" pályaműért. Az épületre CREATON DOMINO sajtolt tetőcserép került natúrvörös színben. A pályaművet Bordás Péter, a BORD Építész Stúdió alapítója és vezető tervezője, Ybl díjas és Csonka Pál-éremmel kitüntetett építész, a 2023. évi építész pályázat nyertese méltatta.
A másik szakmai dicséret új építésű épületek kategóriában Kurucz Szabolcs DLA – jelenleg egyéni vállalkozó, a tervezés idején keszthelyi Forma Zrt. kapta „Hungarikum Liget, ´Gabriella´ Gyógy- és Strandfürdő, ´Avarok Szálláshelye´ Kemping közös bejárati épülete, Lakitelek" pályaműért. Az épületre CREATON KLASSIK tetőcserép került natúrvörös színben. A pályaművet Jánosi János Ybl- és Pro Architectura díjas építész méltatta.

Kurucz Szabolcs DLA – a tervezés idején keszthelyi Forma Zrt. – Hungarikum Liget, Gabriella Gyógy- és Strandfürdő, Avarok Szálláshelye Kemping közös bejárati épülete, Lakitelek
Az új építésű épületek kategória II. helyezett pályaművét tervezte Czégány Sándor – Vándorépítész Kft. „Református Templom és Gyülekezeti Ház, Szigetszentmárton". Az épületet CREATON RÓNA szegmensvágású natúrvörös tetőcserép koronázta meg. A pályaművet Krizsán András Ybl-díjas építész méltatta.
Elérkeztünk az új építésű épületek kategória I. helyezett pályaművéhez, amely az Archikon Kft. „Madárhegyi Gyermekliget, Budapest" épülete. Vezető tervezők: Nagy Csaba, Pólus Károly. Építész tervezők: Major Eszter, Hargitai Réka, Batta Miklós. Építész munkatársak: Harmath Júlia, Várhidi Bence, Véghelyi Borbála. Az épületen CREATON KLASSIK hódfarkú tetőcserepet használtak, egyedi színösszeállításban. A pályaművet Földes László Ybl- és Pro Architectura díjas és Prima Primissima-díjas építész, a zsűri megbízott elnöke méltatta.
A sorrendben a harmadik Marosi Miklós Ösztöndíjat Jakab Loránd (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) kapta a „Török kávézó, lakóegységek, kiállítótér, Eger" pályaműért. Munkájában a CREATON BÉCSI TÁSKA, natúrvörös tetőcserepet alkalmazta. Konzulense Varga Tamás habilitált egyetemi docens DLA volt. A pályaművet Göcseiné Marosi Eszter, a Marosi Miklós Emlékdíj bírálója méltatta.

Jakab Loránd (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) – Török kávézó, lakóegységek, kiállítótér, Eger