
Átadták a Kéthelyi Értelmi Fogyatékosok Otthonát
A több mint 1 milliárd forintos projektnek köszönhetően százhúsz fős, modern, bentlakásos otthonban gondozhatják tovább a szakemberek a rászoruló értelmi fogyatékos budapesti lakosokat.
Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes és Dr. Gyenesei István, a Somogy Megyei Közgyűlés elnöke átadták az elmúlt évek egyik legnagyobb fővárosi szociális beruházását, a megújult Kéthelyi Értelmi Fogyatékosok Otthonát. A több mint 1 milliárd forintos projektnek köszönhetően százhúsz fős, modern, bentlakásos otthonban gondozhatják tovább a szakemberek a rászoruló értelmi fogyatékos budapesti lakosokat.
A kéthelyi otthon egy hatvanfős és két harmincfős, akadálymentesített épületből áll. A harminc főt befogadó részlegekben két négyágyas, két háromágyas, valamint kétágyas szobák, a hatvanfős szárnyban hat négyágyas, négy háromágyas és további kétágyas szobák várják a szellemileg sérült lakókat. Mindegyik szobához tartozik TV-készülék, a fürdőszobákat és a vizesblokkokat pedig csúszásgátló burkolattal látták el. Az otthonban négy 35 főt befogadó közösségi helyiség található, ahol az intézmény lakói közös programokon vehetnek részt. Kéthelyen hat készségfejlesztő termet is kialakítottak, amik egyéni és kiscsoportos foglalkozások megtartására egyaránt alkalmasak. Emellett kerámiaműhely és tornaszoba is várja a lakókat. Az otthon létrehozását a Fővárosi Önkormányzat több mint 1 milliárd forinttal támogatta. Ezzel sikeresen zárult egy modellprogram, hiszen a fogyatékkal élők most már családias lakóotthonokban teljes életet élhetnek, a kéthelyi, a község életébe integrált otthon tehát alternatívát jelent a régi, intézményi bentlakással szemben.
Az első kéthelyi fogyatékos-otthont még a Fővárosi Tanács alapította 1951-ben. Az intézményt, amely a szomszédos – Marcali városától mintegy 10 kilométerre fekvő – sáripusztai Hunyadi-kastélyban működött, 1986-ban teljes körűen felújították. Ám a munkálatok utolsó napján, egy radiátor hegesztését követően a kastély fele leégett. Ezt követően a Fővárosi Tanács úgy döntött, hogy a még épen maradt épületszárnyban tovább működteti az intézményt, de újabb rekonstrukcióval nem fogja pótolni a kiesett férőhelyeket. Ugyan a kastély folyamatosan romló állapota mindenképpen szükségessé tette egy új otthon létrehozását, de a kéthelyi építkezés mellett szólt az az érv is, hogy a településen lakók a kezdetektől fogva befogadták a fővárosból érkező értelmi fogyatékosokat és így a településen az elmúlt több mint fél évszázadban szociálisan érzékenyebb generációk nőttek fel. Egy évtizedes program utolsó lépcsője az új otthon átadása, hiszen a fogyatékkal élők egy lakásra már-már alkalmatlan kastélyból kiköltözve teljes körűen beilleszkedtek az őket befogadó település mindennapi életébe.
A Kéthelyi Értelmi Fogyatékosok Otthona a főváros idei legnagyobb szociális beruházása. Az elmúlt négy évben több hasonló, a budapesti fogyatékkal élőket segítő intézmény-megújítást támogatott a Fővárosi Önkormányzat. Ezek közül kiemelkedik a Darvastói Otthon tavalyi, 1,7 milliárd forint értékű teljes rekonstrukciója és a tordasi 48 férőhelyes otthon 250 millió forintos felújítása. A most véget érő ciklusban fejeződött be többek között a csákánydoroszlói otthon akadálymentesítése és a búcsúszentlászlói bentlakásos intézmény teljeskörű felújítása is.
Forrás: Főpolgármesteri Hivatal