
Átadták a Paradigma Ariadné által tervezett Teknős Tanösvényt Dunakeszin
Elkészült a Paradigma Ariadné építésziroda által tervezett tanösvény Dunakeszin, a kereskedelmi központ mellett található lápos területen. A fa elemekből álló építészeti beavatkozás célja, hogy megismertesse az embereket a hely különleges ökológiájával, az itt élő állat- és növényvilággal.
2023 augusztus 23-án adta át a megbízó Nhood Services Hungary Kft. a kezelésében álló Teknős Tanösvényt, amely a Duna-Ipoly Nemzeti Park által készített tanulmány alapján lett kidolgozva azzal a céllal, hogy közelebb hozza a városi lakossághoz az egykor a Duna-völgy jelentős területeit elfoglaló tőzegláp egyik utolsó megmaradt darabját.
A Paradigma Ariadné a 2020-ban elkészült sándorfalvi tanösvény után kapott megbízást egy újabb tanösvény-terv elkészítésére. A korábbihoz hasonló szemlélettel álltak neki az újabb feladatnak, amelynél sokat támaszkodhattak a sándorfalvi projektből szerzett tapasztalatokra, de a dunakeszi láp újabb kihívásokat is jelentett. A tervezés mellett a budapesti építésziroda fennállása során először a kivitelezőként is részt vett a projekt létrejöttében. A lápos részeken, nádasokban és két rejtett, állandó tavacska mentén futó tanösvény 4 hónap alatt készült el. A pallósoron négy ismeretterjesztő pavilon épült, amelyből kettő kilátóként is funkcionál. Az építkezés során kizárólag vegyszer- és oldószermentes anyagokat használtak és a nyomvonal létrehozásához egyetlen fát sem vágtak ki. Az épületek és a híd kék színe a természetben legritkábban fellelhető kék pigmentre utal, amelyről Molnár Szabolcs, a Paradigma Ariadné társalapítója elmondta, hogy ez egyszerre rejtő és jelző szín is. A pavilonok megtervezése során a tervezők olyan "nem-referenciális" építészeti formanyelvet választottak, amelyben nincsenek közvetlen építészeti utalások, az érintetlennek tűnő zöld környezetben elhelyezett geometrikus formák mégis tekinthetők egyfajta utalásnak a lápon túli ember alkotta világra.

Molnár Szabolcs, a Paradigma Ariadné társalapítója, Halász Antal, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság igazgatóhelyettese és Pascal Steens, a Nhood Services Hungary Kft. ügyvezető igazgatója a Teknős Tanösvény átadásán. Fotó: Gulyás Attila
Molnár Szabolcs a projektről így fogalmazott:
"A tőzeglápos területe nagyon érdekes történeteket és kihívásokat is rejtett magában a tervezési szakasztól kezdve a megvalósításig. A történetek nagyon fontosak, és azok elmesélése és narratívák építése elengedhetetlen minőség számunkra a Paradigma Ariadnéban. Reflektálva a lenyűgözően gazdag természeti környezetre olyan rejtőzködő építményeket és útvonalakat helyeztünk el, amelyek önmagukban is felfedezésre hívnak a dunakeszi láp mélyében. Ebben a vadonban egyelőre mindenki idegen, az építmények sem hasonlítanak házakra vagy kunyhókra, olyan mesterséges "talált" tárgyak, amelyek generikus formáival megbújnak a sűrű növényzetben, de még sem tudtak teljesen beleolvadni abba. Egy ilyen kiemelt természeti környezetben az építés hangsúlyos felelőssége még nagyobb, a lehető legkisebb terhelést és nyomot hagyva egy biztonságos és élményszerű infrastruktúrát hoztunk létre, ami képes arra, hogy elkalauzoljon bennünket, megmutassa nekünk, amit nem látunk, ösztönözzön bennünket a felfedezésre és meséljen is nekünk."
A Teknős Tanösvényt hamarosan részletesen is bemutatjuk.