Az Amerikai Építészkamara 2013-as kongresszusa
Bácsalmásy Zoltán beszámolója az Amerikai Építészkamara 2013-as kongresszusáról Denverből.
Két hónapos denveri tanulmányutam egyik meghatározó élménye az American Institute of Architects (AIA - Amerikai Építészkamara) 145. kongresszusán való részvétel volt 2013. június 20-23. között.
A három napos rendezvényre sok ezren gyűltek össze a Mile High City-ben. A város állandó jelzője azt fejezi ki, hogy pontosan egy mérfölddel a tengerszint felett fekszik. A város tele van építészeti értékekkel és a kulturális látványosságokkal. Építészek részére ez a legnagyobb összejövetel Amerikában, melyet minden évben más-más városban tartanak. Ebben az évben Denver (Colorado) adott otthont ennek a rangos eseménynek. A kongresszussal egy időben a résztvevők 10 továbbképzési szemináriumon is részt vehettek. Akiknek nem volt lehetőségük eljönni, azok az interneten keresztül egyenes közvetítésben nézhették az eseményeket. A Denveri Convention Hall 5000 férőhelyes Bellco színháztermében tartották a legnagyobb érdeklődésre számot tartó előadásokat.
Bevezetőként egy Montain bikeos járta körül a várost, mi a teremben ülők kivetítőn követtük, végül a biciklis megérkezett a színházterembe, felhajtott a színpadra, levette a védősisakot, a biciklismellényt és csak akkor derült ki, hogy ő nem más, mint Mickey Jacob, az AIA 2013-as elnöke. Így a megnyitó egy igazi amerikai show kezdete volt. Az előadók könnyedén, fesztelenül beszéltek magukhoz láncolva a hallgatóság figyelmét. A résztvevők tőlük elvárt módon, erős reakciókkal válaszoltak.
Az előadásokat egy sor bejelentés előzte meg Mickey Jacob és a tisztviselők részéről. Robert Ivy az intézet vezérigazgatója (korábban Architectural Record főszerkesztője) részletesen beszélt egy sor "újrapozícionálási" erőfeszítésről, beleértve azt is, hogy javaslatot tesz a tanácsadói rendszer korszerűsítésre.
Blake Mycoskie, a „TOMS cipőt ajándékoz" mozgalom alapítója, hatalmas tömeg előtt tartotta meg előadását - „Egypár egyszerű Cipő és más történetek" címmel. A szociálisan gondolkodó és laza, hanyag küllemű vállalkozó a Denver Kongresszusi Központ színházának közönsége előtt mesélte hatalmas sikerét, szokatlan karrierjét.
Toms, egy sikeres cipő márka. A cég cipőt adományoz a szegény sorsú gyermekeknek. 2006-ban, amikor Blake Mycoskie a céget megalapította, a történet felkeltette a sajtó érdeklődését és ez nagyban segítette annak növekedését. A mai napig a Toms cég 10 millió pár cipőt adott el világszerte!
A másik vitaindító előadó Cameron Sinclair volt, akinek elmondása szerint legfontosabb szenvedélye a szakmája. „Megjobbítva hagyjuk magunk mögött a világot, jobbat, mint ahogy mi kaptuk!". Projektjeivel a világ megjavítása a célja, lelkesedése megérinti a hasonló gondolkodású építészeket világszerte. Cameron Sinclair 1999-ben alapította az Architecture for Humanity jótékonysági szervezetet, amely építészet és design megoldásokat keres a humanitárius válságok megoldására. A „pro bono" - a közjó részére szolgáló - tervezési és kivitelezési szolgáltatásokat biztosít rászoruló közösségek számára. A szervezet negyvennyolc országban dolgozott különböző projecteken: iskolák, kórházak, megfizethető lakások hosszútávon fenntartható újjáépítésével. Részt vettek a 2011. évi Japán szökőár, 2010-es Haiti és Chilei földrengések, a Katrina hurrikán és a 2004-es dél-ázsiai cunami utáni rekonstrukcióban.
Colin Power a három napos esemény záró szónoka - aki az USA egyik legelismertebb közéleti személyisége – előadásával bepillantást engedett magánéletébe és lelkesen mesélt arról, hogy lesz az emberből kimagasló vezető.
A konferencia végén megtapsolták a Gold Medal díj jutalmazottját, aki ebben az évben Thom Mayne építész. Kongresszusokon hozzászoktunk, elvárjuk, hogy sztárépítészek nyíljanak meg előttünk, beszéljenek magukról. Nincs ez másként itt Amerikában sem. A megszokott építész öltözettől – man in back – esetében abban különbözik, hogy apró „hibát" ejt ezen a konvencionális megjelenésen, élénkszínű csíkos zokniját feltűnően elő-elővillantja minden lehetséges alkalommal.
Szintén standing ovation fogadta a Tod Williams Billie Tsien Architects építésziroda tagjainak megjelenését a színpadon, akik megkapták az AIA idei „Firm of the Year" díjat. A cég számtalan ünnepelt projektjei közül kiemelném a Barnes Foundation épületét Philadelphiában és az Asia Society Hong Kong- i épületét.
A konferencia kísérő programja az AIA Expo, melyen termékek, anyagok, technológiák és szolgáltatások mutatkoztak be közel 700 kiállítóval. Örömmel konstatáltam, hogy a Magyarországon is ismert multikon kívül a Graphisoft pavilonja is jelen volt a kiállításon.
Az AIA 180 000 építészt tömörít. Óriási szám ez a hazai 8000 körüli, vagy tán még kevesebb, építészhez képest. Előadásaik fő vonulatát az amerikai közgondolkodásra jellemző társadalmi szerepvállalás jellemzi: a társadalmilag hátrányos helyzetűek felkarolása, megsegítése!
Fotó, szöveg: Bácsalmásy Zoltán építész, Denver
19:39
http://www.ustream.tv/recorded/34714049
1:24:30- tól lehet pl. Cameron Sinclair előadását meghallgatni
12:06
Usa kamara 180.000 Tag, Populáció : 315.000.000 .
Azaz 1 építészre 1750 lakos tartozik.
Magyara Kamara 8000, Populáció: 9.980.000 .
Azaz 1 építészre 1247 lakos tartozik.
Ha az Usa arányrendszerét akarom idehaza akkor 5700 kamarai tagnak kellene lenni. Elgondolkodtató.
Ahogy a félbéna önkornányzatainkból is sokszorosan több van, kevésbé jó hatákonysággal.
Előadásokat meg lehet valahol nézni, hallgatni ?
üdv
Ikonovics
12:31
@epiteszikon: mára kb beállt az 5700. A nyolcezer már a múlt.