Balaton-felvidéki nyugalom - a Portus Home Vendégház
Az építészet alap egységeire mutat rá a Kovács D. Barna által tervezett épület. Az átmeneti tér, a fedett közlekedő, a kint és a bent elválasztása, a helyszín szelleme, valamint az ember kapcsolata a természettel, formai és konstrukciós szinteken értelmezve.
Portus Home Vendégház, Kisdörgicse
Az elsődleges tervezési feladat egy kisméretű vendéglátásra alkalmas épület megtervezése volt, ami formailag kötődik a helyszínhez, természetközeli életérzést nyújt, és modern elemekkel rendelkezik. Emellett az épület mellé egy átmeneti külső terasz létrehozása volt a célunk, ami szervesen kapcsolódik a belesőhöz és a használók egyik fő életterévé válhat.
A helyszínhez és a természethez az anyaghasználattal és az épület geometriájával kötődtünk. Hagyományos anyagok felhasználásával, modern szerkesztési és tervezési módszerekkel igyekeztünk eleget tenni a feladatnak. Az épület vázszerkezete megjelenik a homlokzatokon, ez adja az épület szerkesztési rendszerét és határozza meg a homlokzati elrendezését is.
A szerkezeti elemek az építészeti koncepció alapján a homlokzat plasztikus ritmusának felerősítése érdekében látható részek. A párba állított pillérek, 1,4 méter tengelytávolságra helyezkednek el, a nyugati, kert felőli, hosszanti homlokzat nyílászáró sorozata a pillérek közé helyezve biztosítja az elegendő fényt és egyben folyamatos kapcsolatot a bentlakók és a természet között. A fa vázszerkezet önmagában is állékony, a "kitöltő fal" a szerkezet mögé került. A főépület és a melléképület hasonló szerkesztésű, azzal a különbséggel, hogy a melléképület tömegében kisebb és "kitöltő fal" nélküli szerkezet.
Az építészeti tervezés kihívása a helyi adottságok, a Balaton-felvidék helyi építési szabályainak betartása mellett, a megrendelő által kért különleges hatást nyújtó építmény kigondolása volt. A tulajdonossal közös koncepciót építettünk fel, amelynek első szakaszában olyan fogalmak meghatározásával indult a tervezés, mint a természetközeliség, az elvonulás-feltöltődés, egyedi látvány és életérzés. Ez nagyban hozzájárult a tervezői gondolkodás felszabadításához és az építészeti elemek előtérbe helyezéséhez. Az inspirációt a helyi építészeti archetípusok határozták meg. A Balaton-felvidék építészetére jellemző elsődleges építmény forma, amely hasonló Marc-Antoine Laugier kunyhó ábrázolásához.
Összegezve a tervezett épület az építészet alap egységeire mutat rá: az átmeneti tér, a fedett közlekedő, a kint és a bent elválasztása, a helyszín szelleme, valamint az ember kapcsolata a természettel, formai és konstrukciós szinteken értelmezve.
Kovács D. Barna