Bélyegen Sanghaj magyar építészei
Ünnepi bélyegívet jelentetett meg Magyarország Sanghaji Főkonzulátusa a Magyar Posta közreműködésével a magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 70. évfordulójára. A hármas portré Sanghaj történetének három híres magyar szereplőjét: Gonda Károly és Hugyecz László építészeket, valamint Komor Pál egykori sanghaji magyar konzult ábrázolja.
Hugyecz László Ede (1893-1958) élete és munkássága az elmúlt két évtizedben került újra a fókuszba. A besztercebányai születésű, magyar-szlovák identitású építész az I. világháborút követően került Sanghajba, ahol jövedelmező építészműhelyet hozott létre. Munkái máig meghatározó emlékei a két háború közötti időszaknak, legnevesebb épületei nemzetközi hírnévnek örvendenek, hagyatékának gondozására pedig családi alapítvány is alakult. (Életéről dédunokahúga, Csejdy Virág írt az Építészfórumon.)
Hugyeczhez képest Gonda Károly későbbi felfedezés: a gyöngyösi születésű építész életét csak az utóbbi időszakban kezdték el kutatni. A Külgazdasági és Külügyminisztérium / Magyarország Sanghaji Főkonzulátusa kiadásában idén jelenik meg első monográfiája, az ugyancsak idén zajló Gonda-emlékév keretében. Az építész Hugyeczhez hasonlóan orosz hadifogságból került a távol-keleti városba, majd a modern építészet elvhű követőjeként art déco és modernista házakat tervezett és emelt a második világháború végéig. (Munkásságáról Krizsán András, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke írt hosszabb cikket az Építészfórumnak.)
A bélyegív harmadik szereplője, Komor Pál (1886-1973) Sanghaj tiszteletbeli magyar konzulaként dolgozott, és 1938 és 1942 között több ezer, a nácizmus elől menekülni kényszerülő kelet- és közép-európai zsidón segített Victor Sassoonnal együttműködve.
Az ünnepi bélyegív a Magyarország Sanghaji Főkonzulátusa kezdeményezésére készült, Elekes Attila André grafikusművész munkájaként.
A nyitókép forrása: Magyarország Sanghaji Főkonzulátusa