Bemutatták az Építs nekem hajlékot! című kötetet a Holokauszt Emlékközpontban
A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja hetén, június 18-án mutatták be a fővárosi érdeklődőknek az Építs nekem hajlékot! Szubjektív zsinagógatúrák a Kárpát-medencében című magyar-angol kétnyelvű kötetet a Páva utcai zsinagógában, a Holokauszt Emlékközpontban.
A könyv alapját egy azonos című, a könyv szerzői által jegyzett kiállítás adta, amelyet a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) és a Magyar Építészeti Múzeum – Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM-MDK) szervezésében rendeztek meg 2021 szeptemberében a stuttgarti Liszt Intézetben. A kiállítási anyagban szereplő tizennégy épületet dr. Negyela László teológus és dr. Oszkó Ágnes Ivett művészettörténész egészítette ki az újonnan megjelent könyvhöz úgy, hogy az mintegy félszáz épületet foglaljon magába.
A gazdag fotóanyaggal megjelent könyv budapesti bemutatóján Turi Attila, az MMA elnöke mondott beszédet, aki szerint az album művészi fotóit és a zsinagóga-portrékat lapozva nem csak épületeket, hanem generációk közösségeit, évszázadok emberi sorsait látjuk. “A kötet minden egyes, míves kivitelű oldala annak a lenyomata, hogy a mindenkori építtetők mit kívántak üzenni a világnak, az őket körülvevő társadalomnak a hitükről és identitásukról itt, tágabb hazánkban: a Kárpát-medencében."
Az MMA elnöke hangsúlyozta: a zsinagógák, mint épületek sorsa szorosan összekapcsolódott a múltban és összefonódik a jelenben is a benne imádkozó közösségek sorsával.
„Minden épület: jel – emelte ki Turi Attila. Gondosan megtervezett és kivitelezett formája – álljon akár egy város szövetében vagy a tájban – összetett jelentést, értelmezési lehetőségek egész hálózatát hordozza. Különösen igaz ez egy olyan épülettípusra, amelynek funkciói és szimbólumai évezredek során formálódtak, alakultak olyanná, ahogyan ma láthatjuk." Az MMA elnöke szerint az Építs nekem hajlékot című könyv e jelentések felismeréséhez és megértéséhez nyújt támpontot.
Yacov Hadas-Handelsman, Izrael magyarországi nagykövete elmondta: végzettsége szerint történészként az épített örökség fontos részének tekinti azokat az épületeket, amelyek – megnevezése szerint – néma tanúk. E kategóriába tartoznak egyfelől a temetők, másfelől a zsinagógák. A temetők név szerint dokumentálják egy egykor élt közösség tagjait. A zsinagógák pedig csendes falaikkal is beszélnek: az ott imádkozó emberek alkotta egység dicsőséges és sötét korszakairól egyaránt.
A köszöntőket követően a kötet szerzői Zubrecki Dávid várostörténész, a kötet egyik szaklektora kérdései nyomán idézték fel a könyv elkészültét megalapozó műhelymunkát. A kötet kiadói kedvezménnyel megvásárolható az MMA Kiadó webáruházában.
Forrás: MMA sajtóközlemény