Egységesítést javasoltak az Andrássy úti "Hétházra"
A historizáló óriást Ybl Miklós tanítványa, Unger Emil tervezte, az építész korai halála okán azonban a tervlapokat Ybl szignózta. A hatalmas Andrássy úti együttes összképe elég hektikus, egy május végén tartott képviselő-testületi ülés határozata szerint azonban a jövőben akár tetőidomait is egységesíthetik új lakások kialakításával.
Az Andrássy út 32-44. szám alatt húzódik egy hatalmas, látszatra azonos homlokzatú együttes, mely valójában hét különböző társasházat foglal magában. Az épület 1874-ben már állt az Ybl archívum szerint, a telepítési tanulmány szerint azonban az építkezés elhúzódott egyészen 1886-ig. Az Ybl-féle aláírások ellenére a terveket Unger Emilnek köszönhetjük, míg az úgynevezett "Öt házhelyre" tervezett együttest a Sugárút túloldalán Ybl Miklós vetette papírra. Utóbbi azonban nem valósult meg, Unger 1973-ban bekövetkezett halála után pedig Ybl fejezte be a Hét házhely tervezését.
A homlokzatokon jól látszik, hogy különálló egységekről van szó, külön társasházi kezelésben. Az Oktogon irányába húzódó szárny például egységesen másfajta nyílásszárókkal rendelkezik a másik hat házhoz képest.
A délnyugati rész közepén, a fő és oldalsó rizalit között helyezkedik el az Andrássy út 34. számú ház. Budapest Főváros VI. Kerület Terézváros Önkormányzata képviselő-testületének 2022. május 26-án tartott ülésének jegyzőkönyve szerint erre az ingatlanra vonatkozóan elfogadtak egy az Andrássy 34 Loft Kft. által kezdeményezett és a T1 Studio által tervezett telepítési tanulmánytervet.
Ezen összefoglaló szerint az ingatlan tetőterét már korábban felújították azzal a célkitűzéssel, hogy egyúttal a homlokzatot is megújítják, ami végül sajnos elmaradt. A tervezők kiemelték, hogy új lakások kialaítása úgy érhető el, ha a jelenlegi tetőmegalakítás megváltozik, mely az udvari viszonyokat is átalakítja majd.
A két rizalit közötti tömb másik épülete, azaz az Andrássy út 36 évekkel ezelőtt már átalakult. "Ennek eredményeképp az ikerépület-pár belső egysége felbomlott. Javaslatunk szerint a fejlesztési logikát ennek az aszimmetriának a kezeléséhez, megszűntetéséhez javasolt igazítani. Így az illeszkedés szabályai szerint a tervezett belső udvari átalakítás tömegképzése a szomszédos épületnek, az Andrássy út 36. szám alatti átalakítás tömegképzését és kapcsolódó magasságait követi. Ennek köszönhetően a jelenlegi udvar felől érzékelhető zavaró tűzfal és aszimmetria megszűntethető, és így a kompozíció egysége előnyére változhat ezen szakaszon." – olvasható a tanulmánytervben.
A projekt keretében a 34-es szám belső udvari homlokzatát is felújítják, valamint egy új, modern kialakítású liftet is telepítenének ide a lakók számára. A javaslat egyik legfontosabb eleme, hogy egy hosszútávú célt is kitíűz, mely a Hét házhely jövőbeli egységesítétésére törekszik, üzenve a további házak jövőbeli beruházóinak. Bár az Andrássy út 36. tetőidoma megtört lett, a 34. igyekszik folytatni a szimmetriát, amelyet például az Andrássy út 40. szám alatt lévő ikerpárja meg tudott őrizni. Egyúttal a tetőzet színében is következetességet ír elő, melyben az Andrássy út 38. tetőfelújítását követné, azaz innentől mindegyik rehabilitációnak vörös cserépfedéssel érdemes megvalósulnia. Amennyiben a továbbiakban mindegyik beruházó hajlamos kompromisszumot kötni – ahogy ezt ezek szerint az Andrássy 34. megtenné – úgy a jövőben a Hét házhely,ha nem is teljesen eredeti formájában, de újra egy egységes összképet mutathat majd.