
Budapest Agglomeráció konferencia
Sikerrel zárult a Budapest Agglomeráció Konferencia, melyet március 7-én rendezett meg a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége Budapesten, az Újvárosházán
Budapest és agglomerációja Magyarország meghatározó térsége, közigazgatási és gazdasági centruma, Közép-Európa egyik fontos gazdasági pólusa. A főváros és az agglomerációs települések csak összefogásban tudnak érvényesülni a világvárosok versenyében – ennek jegyében rendezett konferenciát Budapesten, az Újvárosházán a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége, melyhez szakmai támogatást adott Budapest Főváros Önkormányzata, a Fővárosi Agglomerációs Önkormányzati Társulás, a MAPI Zrt, a Városfejlesztés Zrt. és az Ad Valorem Kft.
A főváros partnerséget kínált az agglomerációs településeknek, ami rövid, közép- és hosszú távú közös tervezést és működést jelenthet a jövőben – mondta előadásában dr. Szeneczey Balázs városfejlesztési főpolgármester-helyettes. Kiemelte: a központi régió az országos átlagot messze meghaladó gazdasági teljesítménye ellenére is jelentős kihívásokkal szembesül.
Az együttműködésnek sok formája lehet a tanácsadástól a szolgáltatásig – említette előadásában dr. György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes. Emlékeztetett rá, hogy a 2010-es választásokat követően a városüzemeltetés terén szemléletváltást hajtottak végre. György István úgy vélte, hogy manapság egy városnak is gazdasági szereplőként kell fellépnie. Kitért a struktúraváltoztatásra, amelynek eredményeként létrejött a Budapesti Közlekedési Központ és a Budapesti Városüzemeltetési Központ. "A városi erőforrások összefogását és az információk koncentrációját jelenti a rendszer létrehozása, amelynek segítségével a szakmai döntések sokkal megalapozottabban születhetnek meg" - tette hozzá.
Pápai Mihály, Gyál polgármestere, a Fővárosi Agglomerációs Önkormányzati Társulás elnöke valamint Bencsik Mónika, Nagykovácsi polgármestere is Budapest és az agglomerációs települések közötti kölcsönösségen alapuló, a főváros és a térségi települések közös érdekeit szolgáló együttműködést sürgette.
A rendezvényen előadást tartott Szokolai Zsolt, az Európai Bizottság, DG Regio Terület- és Városfejlesztési Politikák programigazgatásért felelős igazgatósága részéről, aki a területileg integrált beruházások fontosságáról és annak uniós támogatási lehetőségeit és feltételeit ismertette.
Dr. Ujvári Ferenc, a MAPI Zrt. , divízióvezetője az EU 2020 stratégiára történő hazai felkészülés fontosságára és a projektek megfelelő előkészítettségének szükségességére hívta fel a figyelmet.
Bajnai László, a Városfejlesztés Zrt. elnöke a konferencia zárásaként elmondta, hogy azokat az ismert, Európa fejlettebb országaiban már bevált város- és területfejlesztési eszközöket kellene a fővárosnak és az agglomerációjának alkalmaznia, amelyeknek már megvannak a hagyományai több budapesti kerületben és hazai városban is, és amelyek az alapját képezik az EU 2014 és 2020 közötti fejlesztéspolitikájának is.
(forrás: MTI, AdValorem)