Nemzetközi díjat nyert a Borsay Attila tervezte budakeszi családi ház
A Borsay Attila Építészműterme által tervezett budakeszi családi lakóház nyerte el a German Design Award 2020 egyik fődíját az Excellent Architecture kategóriájában. A tervet egy 39 fős nemzetközi zsűri választotta ki.
A German Design Award elismerés célja, hogy támogassa az innovatív, úttörő projekteket mind a német, mind a nemzetközi színtéren. Az elismeréseken túl, a díj bemutatja az egyedi tervezési trendeket is. „A tiszta kockaszerű forma szoborjellegű karaktert kölcsönöz a jellegzetesen tömegmetszett alapokon. Az elegánsan tagolt építészeti alkotás egy modern és magas minőségű esztétikát ad az épületnek" - értékelte a zsűri a családi házat. Az épület egy a ’70-es években épült és évek óta elhagyott lakóépület átalakításával és részleges bontásával jött létre, ma egy fiatal, két gyermekes család otthona. Az igényes megbízóknak határozott és az átlagosnál magasabb esztétikai elvárásaik voltak, de az építész szabad kezet kapott a tervezésben. A cél egy kilátásra tájolt, egyszerű, világos és modern ház megteremtése volt, amely képes komfortos keretet biztosítani a család igényeinek, egyúttal meleg otthont biztosít számukra és nem hivalkodó, pont akkora, amekkorára szükségük van.
"A hosszú közös gondolkodás végeredménye egyszerű formáival és minőségi megvalósításával csendes harmóniát hozott létre a kert és az épített környezet között, utal a háború előtti modernista hagyományainkra, miközben a kompozíció egyensúlyt teremt és léptéket tart. A rendkívül meredek lejtőn egy másfél szint magas épület született, amely formálásával láttatni engedi a távoli erdős dombokat az utca szintjéről, egyúttal teljesen belesimul a kert zöldjébe. Az alsó lakó-félszint közvetlen kapcsolatot teremt a külső terasszal, míg a felső szint zárt formálása a hálófunkciókat rejti. A kettőt a középső lépcsőház köti össze, amely kívül tagolja az épület tömegét. A belső kialakítása tükrözi a Megrendelő igényét és ízlését, a burkolatok és az időtálló bútorok aprólékos kiválasztása a tervező közreműködése nélkül történt. A ház a fokozott hőszigetelés és a benapozás optimalizálása miatt alacsony energiájú, az energiaellátást fúrt kutas hőszivattyú, a fűtést és hűtést mennyezeti csőhálózat biztosítja. Az épületben okosház rendszert építettek ki, a beépített lámpák mind takarékos LED világítótestek, az építés során kizárólag természetes anyagokat használtak és építettek be. A négy éve tervezett és részben saját szervezéssel költséghatékonyan megvalósult ház eddig hiba nélkül szolgálja a tulajdonosok életét és kényelmét. A díjat idén elhunyt mesterem, Kapy Jenő emlékének ajánlom." - írja Borsay Attila.
A pályázati tablók grafikai tervét készítette: Czakó Zsolt, az épület fotóit Bujnovszky Tamás készítette.