Egy kályha is lehet műalkotás: különleges szépségű öntöttvas kályhák
Ízelítő Kassai-Szoó Dominika Különleges kályhák a magyar népi építészetben, sorozatgyártott termékek című előadásához.
Ízelítő a „Fa és pellet fűtés az építész és belsőépítész szemszögéből" című kreditpontos szakmai rendezvény „Különleges kályhák a magyar népi építészetben, sorozatgyártott termékek" című előadásból. A szakmai napról bővebb információ: Fa- és pelletfűtés építész szemmel.
Az előadás az I. világháború előtti időszak sorozatgyártott fűtőberendezéseiről, elsősorban a különleges szépségű öntöttvas kályhákról szól. A résztvevők megismerkedhetnek az öntöttvas készülékek magyarországi elterjedésével, a XIX. Századi magyar gyárak kályhaöntési fortélyaival és különböző fűtéstechnikai újításokkal. Gazdag képanyag segítségével bemutatásra kerülnek az egyes készülékek jellemző formajegyei, belső szerkezeti kialakításuk.
Íme, néhány érdekesség az előadás anyagából. A képek forrása a TERC kiadó, Népi kultúra sorozatában megjelent Öntöttvas kályhák című könyv. Szerzők: Sabján Tibor (tavaly elhunyt), L. Kiss Katalin és Lengyel Károly
Teremkályha
Reprezentációs célra készített kályhák, melyeket elsősorban fogadótermekbe, szalonokba szántak. Ennek megfelelően külsejük gazdagon díszített. Ugyanazt az öntöttvas vázat különböző kitöltési variációval látták el. A legolcsóbb betétes teremkályha fehér zománcos bádogbetéttel készült, míg a legdrágább, díszes majolika betétekkel és majolika kupolával. Korabeli ára 250 korona volt, egy középszerű öntöttvas kályha ötszöröse. Az alábbi teremkályha a Kaláni gyár 1911-es mintakatalógusából való.
Amerikai folytonégő kályha
Koksztüzelésre kifejlesztett kályha. A folytonégő kályhákat hosszabb idejű, egyenletes tüzelésre tervezték. Egyes típusok hetekig, sőt hónapokig is folyamatosan fűtöttek egy begyújtással, ha naponta utántöltötték. Az amerikai kályha, mint a neve is mutatja a tengerentúlról származik. Máriaüveggel borított oldala átlátszó volt, így a tűz játékát szemmel lehetett követni. A kályha öntött részeit nikkelezték, idomait és alkatrészeit gazdagon díszítették. Az eredeti kályhákat AMERICAN HEATING felirattal és számozással látták el. Magyarországon Oetl Antal szerezte meg a kályha gyártási jogát és UNIÓ márkanéven hozta forgalomba.
Figurális kályha
A művészi vasöntészet igen érdekes fejezete. Kevés ilyen kályhát gyártottak. Megalkotásuk képzett szobrászt igényelt. A mintakészítők és öntők által produkált különleges bravúr. A készülékek kívülfűtősek voltak. A mellékelt képen jól látható, hogy a tűztér a szoboralak alatt kapott helyet, rejtve, egységet képezve a figurával. A figurális kályha szobor részét Turjaremetén öntötték 1880 körül, a kályhán pedig Unghvár felirat látható.
Vasalókályha
A nagyobb szabóságokban, kalaposműhelyekben vagy mosodákban, ahol iparszerű munka folyt, állandóan váltani kellett a kihűlő vasalókat a folyamatos munkavégzéshez. A feladathoz sajátos kialakítású vasalókályhákat fejlesztettek ki. Szinte mindegyik magyar öntöde más típust gyártott, az egyszerű ládaalaktól a több vasalót melegítő változatokig. Ezt a vasaló kályhát a Kaláni gyárban készítették, az időpontról nincs adatunk.
Kassai-Szoó Dominika
dzone