Egy kicsi kaland - Atlantisz horgonyt vetett
Aprócska hely, sok könyv, elegáns környezet - meghitt sziget a pesti belváros szívében. Nem hivalkodó design-elemekkel operál, hanem az üzlet évtizedes hagyományait átmentve, újraértelmezve szolid, visszafogott világot teremt, amely elsősorban a gazdag tartalomra helyezi a hangsúlyt, annak keretéül szolgál. A Király utca és az Anker köz sarkán található Atlantisz Könyvsziget belső kialakítása Komjáthy Gábor nevéhez fűződik.
Az Atlantisz Könyvsziget megtervezésére irányuló felkérés kellemes meglepetésként érte cégünket. Azt hiszem, minden tervező legkedvesebb munkái közé tartozik, amikor egységben kezelheti az építészetet, a belsőépítészetet és a bútortervezést. Néhány éve a párizsi Shakespeare könyvesboltból csak nagy nehézségek árán tudtam elvonszolni a családtagjaimat. Feleségem és lányom viselkedése nem lepett meg, de két, akkor még olvasásra egyáltalán nem szakosodott fiamé igen. Nem rohangáltak, csak izgatottan bújtak ide-oda, eldőltek a szűk ágyon, lapozgatták a könyveket, s csak ki kellett nyújtaniuk a kezüket a következőért. Nem kellett sokáig gondolkodnom. Olyan volt ez, mint egy kaland! – mondta a nagyobb.
Igen, egy könyvesbolt legyen igazi kaland! Szellemi és nem árt, ha esztétikai kaland is. Akarja, hogy felkutassam, hogy megismerjem, akarjon ott tartani, ne engedjen el. Ilyen gondolatok jártak a fejemben, amikor először találkoztam Markovits Péter statikus társaságában Miklós Tamással, a kiadó ügyvezető igazgatójával, és felkérést kaptam a tervezésre. Külön ajándék volt számomra, hogy a megbízó az általam is nagyra tartott Atlantisz Könyvkiadó, amelyet általában a humán tudományok fellegváraként emlegetnek.
Előzmények
Az első Atlantisz könyvesbolt 1993-ban nyílt meg az ELTE BTK egykori épületének földszintjén és itt is működött 2008-ig, amikor is a régi-új tulajdonossal folytatott hosszas jogvita után a bolt költözni kényszerült. Új helyét az Alpár Ignác (1885-1928) által tervezett, 1910-ben épült, műemléki védettség alatt álló épületnek, az Anker-háznak az Anker köz-Király utca sarkán nyíló 65 m2-es helyiségében találta meg. Az épület egyébként a korai vasbeton szerkezet alkalmazásának első hazai példája. Alapja, pincei és földszinti szerkezete vasbeton, s mint a felmérés során kiderült, igen rossz állapotú, ezért meg kellett erősítenünk.
Koncepció
A megrendelő igénye szerint az új üzletnek ki kell szolgálnia a klasszikus értelemben vett eladói-vásárlói szokásokat, s amennyire lehetséges, a bolt idézze fel a korábbi üzlet hangulatát. A nem csekély tárolási igényt, a várható forgalmat és a hely méreteit, adottságait látva döntöttünk a galériás kialakítás mellett. A Király utca frekventáltabb szerepe miatt az erre tekintő portálok kapták a kirakati funkciót, míg az Anker köz felé néző portálban maga a boltbelső adja a fő látványelemet.
Funkciók
A galéria alatt és fölött teljes szerkezeti magasságban fa könyvespolcokat helyeztünk el, amelyek alsó negyedét zárható szekrények adják, ezzel is növelve a tárolási kapacitást. A helyiség alsó szintjére került a csöppnyi vizesblokk és a takarító szertár, az üzlet zártabb bal sarkából indul a galériaszintre vezető, festett acélszerkezetű, kétkarú lépcső. A feljárat végén négyzetesen kibővítettük a galéria-folyosót, s egy kicsiny, olvasásra, dedikálásra, beszélgetésre alkalmas meghitt szigetet alakítottunk ki. A feltárás során - a bontható és beépített álmennyezetek elbontásakor - derült ki, hogy eredetileg a helyiség alulbordás volt. Ezt teljes egészében láthatóvá tettük, s a gerendázat ritmusára szerveztük rá a galéria tartóoszlopait. Milliméteres pontossággal kellett eljárnunk, mivel az alulbordás födém komoly belmagassági problémát jelentett. Az optimális magasság megállapításában nagy segítségünkre volt a kiadó egyik sudár termetű munkatársa. A bejárat mellett helyeztük el az értékesítési pultot, amely tárolásra és a pénztárgép elhelyezésére egyaránt alkalmas. A szigetszerűen középre állított alacsony könyvespolc osztja a teret, tetején a sárkányt ábrázoló kisplasztikával, a könyvesbolt totemállatával.
Anyaghasználat
A padló burkolata mindkét szinten azonos, olajbeeresztett, kisszemű tölgy parketta. A faszerkezetek, felületek egységes pirosas-bordó színben és tónusban tervezettek, a fémszerkezetek egységes antracit szürke színt kaptak. A falak fehérek, ezzel is hangsúlyozva a beépített tárgyak jelentőségét. A térbe lógatott lámpabúrák zöld színűek. A polcok önálló, LED-es rendszerű világítással is rendelkeznek. Az üzletben a legtöbb világítótest napfény színhőmérsékletű.
Az arculat egészét tekintve arra törekedtünk, hogy az egyébként is szűk teret ne terheljük túl nagy tömbökkel és díszítésekkel, inkább könnyedebb vonalvezetést igyekeztünk megvalósítani. A homlokzati kialakítást egyeztettük a KÖH illetékes előadójával. A reklámsávok és a világítás tervezésénél maximálisan figyelembe vettük az épület építészeti struktúráját, arculatát. Az üzlet szellemiségéhez a meglévő elegáns, fekete-arany színkombinációt méltónak éreztük.
Komjáthy Gábor
Atlantisz Könyvsziget
vezető tervező: Komjáthy Gábor
építész munkatárs: Kremnicsán Ilona
tartószerkezet: Markovits Péter - MTM Kft.
épületgépészet: Paál Sándor - PPR Plan KFt.
épületvillamosság: Balázs Péter - Artvill Kft.
grafikus: Harsányi Tamás
generáltervező: Dekom-B Stúdió Bt.
tervezés éve: 2009
kivitelezés éve: 2009
bruttó szintterület: 75 m2
megrendelő: Atlantisz Könyvkiadó Kft. - dr. Miklós Tamás ügyvezető
generálkivitelező: Kóbor József - Mester 17 Bt.
bútorok gyártása: Gellért Gáborné - Karpenteria Kft.