Elindítják a tájépítészet Pritzker-díját
Százezer dolláros összeggel járó, nemzetközi tájépítészeti díjat alapít a washingtoni Cultural Landscape Foundation. Szándékuk, hogy a tájépítész-szakmának is meglegyen az az elismerése, ami az építészeknél a Pritzker, vagy a művészeti életben a Praemium Imperiale.
A tájépítészet legnagyobb összegű nemzetközi díját először 2021-ben, majd kétévente ítélik oda. A százezer dolláros, azaz közel harmincmillió forintra rúgó anyagi elismerés mellett az alapítvány aktív munkát fektet majd abba, hogy a díjazott személy vagy kollektíva nemzetközi hírnevét is erősítse.
A díjra tájépítészek, művészek, építészek, várostervezők is nevezhetnek, a lényeg, hogy jelentős tapasztalatuk legyen a tájépítészeti tervezés területén. A nevezés 2020-ban nyílik majd meg, és a közel egyéves folyamat során a végső döntést a kurátor és az ötfős zsűri hozza majd meg. A döntés során az alkotói eredmények mellett a munkák társadalmi, kulturális, környezeti hatását, jellemzőit is számításba veszik.
Az 1998-ban létrehozott nonprofit szervezet tevékenységei között említhető a What's Out There? című, az amerikai tájépítészet több mint kétezer emlékét feldolgozó adatbázis, illetve a Landslide, amellyel a veszélyeztetett táji és természeti értékekre hívják fel a figyelmet. A díj eddigi legkomolyabb vállalkozásuk, amelyet két magánszponzor támogatásával indítanak el. A hivatalos honlapon az is olvasható, kik kapták volna a díjat, ha már ötven évvel ezelőtt létezik: a tájépítészet nagymesterei közül a brazil Roberto Burle Marx (1909-1994), valamint két amerikai, Lawrence Halprin (1916-2009) és Dan Kiley (1912-2004) neve szerepel itt.
A díjról további információ a Cultural Landscape Foundation honlapján érhető el.