Elkészült a Diósgyőri Gimnázium Miskolcon
Az Építészfórumon korábban bemutatott Diósgyőri Gimnázium terve élénk vitát váltott ki olvasóinkból. Itt bemutatjuk az elkészült épületet, melynek tervezője a Taba és Társai Mérnöki Iroda volt.
Előzmények
A miskolci Diósgyőri Gimnázium vezetősége 2003. februárjában meghívásos tervpályázatot írt ki a címben megnevezett feladatra vonatkozóan. Az 5 miskolci, ill. borsodi tervező csapat közül társaságunk pályamunkája kapta az első díjat, így a jelenlegi munkára is mi kaptunk felkérést. A tervpályázat kiírói határozott fejlesztési koncepciót tártak az építészek elé, mely több ütemre bontva, fontossági sorrendet fölállítva gyűjtötte csokorba az elképzeléseket. Végül az építészeti megoldások a funkcionális igények és a rendelkezésre álló (ill. meghatározott) anyagi eszközök együttesen szabták meg a jelenlegi engedélyezési terv térprogramjának határait.
A korábbi állapot
A Gimnázium 1950-es években épült, Dávid Károly építész tervei alapján. Az épület alagsor + földszint + 1 emeletes, három fő épületszárnyból áll:
A. épület: (a Kiss tábornok úttal párhuzamos, főbejárati tömb)
földszint: főbejárat, előcsarnok, főlépcső, tantestületi helyiségek, ebédlő, melegítő konyha, gazdasági irodák, gondnoki lakás
alagsor: gázkazánház, raktárak és karbantartó műhelyek irodákkal, diák-klub
I. emelet: természettudományi előadók és szertárak (fizika - kémia) + 4 db tanterem, WC csoportok
B. épület: (É-D-i tengelyű tantermi számy)
földszint: 9 db különböző méretű tanterem, a nyaktagnál könyvtár helyiséggel
I. emelet: 9 db hasonló méretrendű tanterem
C. épület: (tornatermi blokk)
kosárlabda pálya méretű tornaterem, fiú - lány öltöző-blokk, alkalmi színpad, a nyaktagnál testnevelői irodákkal beépítve. A területen található még egy egyszerű szerkezetű, földszintes tömegű melléképület, melynek tetején található a hajdani csillagvizsgáló kupolája.
Mindegyik épület falazott szerkezetű, (km. tégla) kis lejtésű magastetős tömegű, racionális, a funkciót jól kifejező homlokzati tagolású. Meghatározó építészeti felületek; mészkő (helyi) bütűk és lábazatok, dörzsölt vakolat (csont szín), nyílászárók, tető trapézlemez (semleges).
Megoldások
A tantermek számának növelését az udvari tantermi szárnyhoz kapcsolt, arra merőleges, új épülettestben oldjuk meg. Földszinten a nagyobb méretű tantermek, emeleten a kissebbek és a csoportszobák kapnak helyet. Ezt az épületszárnyat úgy alakítottuk ki, hogy a későbbiek során a sportpálya irányába lelátók kialakítására nyíljon lehetőség.
A közösségi tereket, a többfunkciós helyiségeket utcai irányba, az előkert területén építjük meg. Ezzel biztosítjuk, hogy a fejlesztés végrehajtását követően nemcsak összenyitható, felfűzhető nagy tereket nyerünk, de a gimnázium épületének homlokzati felületei, "arca" is közelebb kerül a Kiss tábornok utcához, közvetlenebb kommunikációt biztosítva a várossal.
A reprezentatív terek első eleme az új aula. A meglévő tornaterem keleti oldalához, valamint a jelenlegi főépület előcsarnokához kapcsolódik. Kétszintes tömegét acéltartó födém zárja le. Ezzel a szerkezeti kialakítással biztosítjuk, hogy a négy homlokzati felület (2 belső - 2 külső) bármilyen nagy megnyitást kaphasson. Az aula központi szerepét, jó megvilágítását és a külső terekkel való vizuális kapcsolatát jelentősen növeli a jelenlegi tornatanári helyiségek új épületbe való átszervezése és helyükön udvari kapcsolat biztosítása. Itt kerül kialakításra az új központi lépcsőház is, mely a vertikális közlekedés fötengelyét adja.
A másik nagy hangsúlyt biztosító épülettömeg a könyvtár - díszterem és kapcsolódó helyiségei. A "tortaszelet" alakú építmény utcai oldala a föbejárat felé történő közvetlen irányultságot fejezi ki, míg a belső oldalon a könyvtárolvasóterem, médiatár és a tantestületi helyiségek felé biztosít közvetlen kapcsolatot. A kiállító előtér északi irányban -egy igényesen telepített belső kerthez, pációhoz csatlakozik. A díszterem és az aula nagyobb épülettömegét a föbejárati új előcsarnok és az előtte húzódó árkád és oszlopsor fogja össze egy építészeti egységgé.
A tantestületi helyiségekhez kapcsolódó bővítéseket az "A" épület keleti végéhez épített tömegben biztosítjuk. Itt egy új lépcső építését terveztük a földszinti gazdasági irodák és az alagsori konyha és műhely "adminisztratív" kapcsolatának biztosítása érdekében. A korábbi térképtár helyett a folyosó oldalán kialakított zárt szekrényekben oldjuk meg a szemléltető eszközök tárolását. A tantestületi helyiségek udvari oldalán egy kilépő terasz megépítését terveztük, mely ünnepségek alkalmával protokoll emelvénnyé átalakítható.
Az alagsor - pinceszint jelentős átalakításon megy keresztül. Lényegesen megnő e felület használati értéke a területet "keresztbe - metsző" nagyátmérőjű gázvezeték áthelyezésével a helyiségek padlóvonalát egy síkba hozzuk, a 2 középfőfalat pilléresítjük, az északi oldalon található rézsű támfalat átértékeljük. E tágító, tisztázó tevékenységeket követően az ott lévő raktárak, műhelyek átcsoportosításával, áthelyezésével kialakítható egy tágas, jól használható étterem a hozzá kapcsolódó konyha helyiségeivel. A klubként is használható étterem előterében központi WC-csoport és személyzeti öltözők is helyet kapnak. Az udvar felé meghúzódó támfal átépítésével nemcsak az alagsor megvilágítottsága növekedik jelentős mértékben, de kultúrált szabadtéri étkezésekre is felületet biztosíthatunk. (Növényzet, ivókút - díszkút?).
A tornatermi öltözőblokkok korszerűsítését is elvégeztük. A korábbi öltöző épület új födémet kap és a tornaterem tömegét meghosszabbítva egységes formát nyer emeletráépítéssel. Így az öltözők száma megkétszereződik, a vizes-blokkokat összeforgatva közös gépészeti egységként alakítottuk ki. A jelenlegi színpad helyén alakítjuk ki a két szintet összekapcsoló lépcsőt. Az öltözőkhöz rendeljük az orvosi szobát, és az aula-galériához ebben a blokkban biztosítunk WC csoportot. E létesítmény tetőterében kap helyet a tornaterem és az új aula szellőző gépháza és berendezései.
Az iskola imázsához hozzátartozó udvari csillagvizsgáló funkcióját a főépület tetején kilátó-terasszal kombinált módon valósítjuk meg. Az akadálymentes közlekedés biztosítása érdekében a főbejáratokat rámpával is elláttuk. Mindhárom (ill. 4.) tetőtéri szintet összekötő lift megépítésére van mód és a közösségi vizesblokkokba mozgáskorlátozottak számára kialakítandó WC-mosdókat terveztünk.
Taba és Társai Mérnöki Iroda
14:08
T. Olvasók, az alábbi hozzászólást a http://epiteszforum.hu/node/7426 oldalról ide pakoltam, mert a fenti hozzászólások füzérébe tartozik, egyúttal eredeti helyéről a mai napon töröltem. Kérem minden érintett megértését,VM NM, 2007, november 4 - 11:38 Tisztelt Taba Benő!
A www.epiteszforum régi megjelenésén még láthattuk az oldal látogatottsági számlálóját - ezen az újon már nem. De sejtésem szerint több, mint 2.000.000 látogatója lehetett addig a fórumnak, amíg az Ön házai megjelentek. Semmi közöm a szerkesztőséghez, sosem voltam náluk, nem is védem őket. Sőt, gyakran dühítenek a színvonaltalan fotóikkal. De ha Ön 10 hónapja hallott először - tudomásom szerint a leglátogatottabb szakmai honlapról - az epiteszforum.hu "intézményéről", az az Ön tájékozottságát, tájékozni vágyását minősíti. De alapvetően nem ezért írtam.
Nagyon szeretem az Ön által tervezett kaput, mely Miskolcon a nemzeti park bejáratánál áll, szimbolizálva azt. Még így pusztuló félben is SZÉP.
A szolnoki autóbusz pályaudvart csak itt a fórumon láttam, valóságban nem. A képek alapján nem rohannék megtekinteni is azt. Azonban az a buszpályaudvar, amit Salgótarjánba tervezett még azon is túltesz. Kínos tévedés. Többször jártam a helyszínen, az utazni vágyókat és a buszvezetőket, - az "utca embere" -t, ahogy Ön hívja -, is megkérdeztem kíváncsiságból, szeretik-e. Egyetlen egy ember sem mondott pozitívumot róla. Téved, amikor azt írja, hogy jól érzik magukat - ezen - az Ön által tervezett terekben.
A buszpályaudvart nem az az ember tervezte, mint a kaput. Elfelejtett közben valamit. Az Ön feladata, hogy rájöjjön mit is hagyott el az évek alatt - nem az enyém. Jó lenne, ha visszatalálna korábbi önmagához. Sikert kívánok hozzá
Németh Tamás
19:34
Tisztelt Építész Fórum és Kollégák!Közel 10 hónapja annak,hogy a Fórum szerkesztősége FELKÉRT arra, publikáljam a Diósgyőri Gimnázium és a szolnoki Autóbusz állomás és Üzletház terveit.A szakma iránti elkötelezettségemből fakadóan eleget tettem a kérésnek,holott korábban nem is hallottam erről az "intézményről".Na, ami ezután következett,azt nem kívánom senkinek.Álarc mögé bújt,gyáva "kritikusok"/erich,hady,gerry.../a becsületsértés határát súrólva estek neki a "koncnak".Egymással versenyezve tettek kísérletet arra, hogy elvegyék a kedvemet a szakmagyakorlástól.Őszintén szólva 28 éves tervezői pályám során ilyen "pofánverést" nem kaptam.Illetve semmilyet sem.Sőt:azt kell mondanom nektek,"kedves" bokor mögül tüzelő "barátaim",hogy eddig megépült házaimat -melyeket nagy szeretettel és körültekintéssel terveztem meg alkotótársaimmal-építtetői örömmel használják, az "utca emberei"jól érzik magukat környezetükben.Egyik épület hozza a másik megbízást,megrendelőimmel hosszútávú elképzeléseket valósítunk meg.Egyszóval elismerik teljesítményemet.
Az a stílus amellyel nekem estetek-sajnos a mondanivalótól függetlenül-bicskanyitogató!Szerintem az építész etika ilyen magatartást nem engedélyez!Én híve vagyok annak,hogy bizonyos esetekben a kocsma udvarán oldjuk meg problémáinkat,csak ebben az esetben két dolog hiányzik,egy:nem ittam veletek/és nem is fogok/kettő:nem a kocsmában vagyunk!
Na, de azért én is hadd mondjak a szakmáról valamit.Észrevételeitekből kitűnik,melyik "kaszthoz" tartoztok.Továbbra is megoldom feladataimat,észre veszem,hol mikor és kinek tervezek,kik a szomszédaim,mi a cél.Megismerem a környezeti adottságokat,szintetizálok,képességeim és adottságaim "szűrőjén"átengedve az ismereteket:létrehozok.Ja és a szív/magyar/...Taba Benő
10:05
@taba beno: Tisztelt Kolléga, Kedves Taba Benő!
Megszólíttattam Általad, és most nagy türelemre lesz szükségem, hogy válaszoljak. Bár ez a hely - az Építészfórum - szakmai és nem személyes viták hivatott helye, mégis teszek egy kitérőt - az Olvasók és a Szerkesztők elnézését kérve.
Nem sorolom a minősítéseket, amiket a bokor mögül kiabálókra - így megnevezvén rám is - osztottál. Magánügy. Az a buszpályaudvar - legalább is amit közöltél róla - egyenesen szörnyű, lásd nem tagadom meg korábbi véleményemet. (itt most be kéne csatolni egy linket, bocs, de nincs türelmem)
Bevallom, előbb olvastam a fenti hozzászólásodat és csak azután néztem meg az újabb közlésedet a felújított-bővített diósgyőri gimnáziumról. Kerestem az összefüggéseket a három opus között. Biztosan velem van gond: nemigen találtam.
Hacsak nem a bőbeszédű indulatosság a közös vonás. A buszpályaudvarodnál valami hasonlót már leírtam. Leveled/hozzászólásod ezt megerősíti, új színnel gazdagítva a Rólad lassan kialakuló képet. Kár. Én nem hiszem, hogy ilyen felszínesen éled meg a világot, becsületsértések, bokrok és kocsmák közt tántorogva. (tudom, ez csúsztatás volt, igazából valóban nem hiszem)
Most közölt opuszodról más képem alakult ki - persze az információim hiányosak, alaprajzokat, metszeteket egyáltalán nem láttam, sőt a Dávid Károly-féle eredeti iskoláról is csak annyit tudok, amit közöltél egy tablón. Szóval, ha elfelejtjük az eredeti - születésének korát meghazudtolóan modernben fogant - házat, akkor eléggé konzisztens alkotás képe tárul elénk. Rátettél egy melengető, zöldes leplet, melytől az egész új életre kelt. Reinkarnáció. Nekem a zölddel semmi bajom, sőt, még tetszik is. Ahogy érteni vélem az anyagban-formában fogant újkori gesztusaidat is: ölelő motívumot adó bejárati bővítmény emberi léptékű lépcsőzetes "béllet" jobbról, balról egy korszerű üvegcsarnok. Fedett, oszlopos pentasztilosz előépítmény félenteriőr: arányaiban is rendben. A rúnás kőtáblák oka is biztosan nyomós, bár az én kasztom számára kevésbé érthető, mint a Tieidéinek.
Nna, csak ne csipkelődjünk: gazdag, mert annak látszik. Felgazdagított modern. (tudom, már mindenféle jelzős szerkezet elsüthető mostanság, bocsássatok meg, ezt mégis disszonánsnak érzem) A többi kép újra éa újra ámulatba ejt. Tovább keresem az egyöntetű hangot a házban: a világítós-álmennyezetes foyer és a felülvilágítós-álmennyezettelen(?) ovális térlefedés egymás mellett akkor igazolható szerintem, ha van egy harmadik - másmilyen nagytér-fedés valahol a házban. Akkor bátran mondanám: varietas delectat.
Stb. Most nincs türelmem többet fogalkozni a témával, talán később. Szóval, Kedves Benő! Ez eddig a három közül a legjobb opus Tőled - amit láttam. Kár, hogy a kasztom azt mondatja velem: lehetett volna értőbben, Dávidra jobban figyelve nem überelni a régi házat. Nekem a szerényebb fogalmazás jobban tetszenék.
Ja és kibújva a bokor mögül:
Hadas László építész-tanár, Sopron
17:26
@hady: Kedves Hadas tanár úr!
Hol tekinthetem meg megvalósult gondolataidat? Szeretném látni az anyaggal hogy bírkózol?Taba Benő
14:03
E: Kettes alá......
Zöld ablakot ilyen formában középületnél, hm.
Általában igyekszem - magamban -nem agyonkritizálni kollégák munkáját (nem ildomos ha nem ismert minden körülmény ami egy műhöz kötődik) , de itt sok részlet, tömeg illetve színképzés nagyon '80as évek hangulatát idézi.
A lépcsőház íves "finom" raszterű üvegfala.....nagyon a '98-as "szépházak" íves télikertjeinek hangulatát idézi. (Elnézést, senkit nem szeretnék megsérteni). De a színe...nem kell mindennek kortársnak lenni, de azért egy gimi legyen példaértékű, lévén oktatási központ.
Más gimnáziumnál azért láttam sikeresebb építészeti koncepciót. Ez olyan lépték, ahol erőlködni muszáj. Izzadni kötelező, de csak akkor ha kézben van, fejben van.
Az építészet olyan, mint a nyelvtudás, ha nem használjuk -legyen az felsőfokú - elkopik. Természetesen vidéken -minden más hely, ami nem BP- ez az elkopó szakmai-hivatásbeli életpálya sokkal erőteljesebben érezteti rajtunk hatását.
De ez az épület nem példaértékű. Remélem funkcionálisan rendben van és működik. Sok sikert a giminek.
e.